Zavřít reklamu

Na letošní vývojářské konferenci WWDC22 představil Apple nové verze svých operačních systémů. Konkrétně je řeč o iOS a iPadOS 16, macOS 13 Ventura a watchOS 9. Všechny tyto nové operační systémy jsou k dispozici pro vývojáře a testery s tím, že veřejnost se dočká za pár měsíců. Největšího počtu novinek jsme se zcela očekávaně dočkali právě v rámci iOS 16, kde došlo primárně ke kompletnímu přepracování zamknuté obrazovky, kterou si uživatelé mohou lépe přizpůsobit a hlavně si na ni vložit widgety. Ty jsou k dispozici v okolí času, přesněji nad ním a pod ním. Pojďme se na ně společně v tomto článku podívat.

Hlavní widgety pod časem

Největší výběr widgetů je k dispozici v hlavní sekci, která se nachází pod časem. Ta je oproti sekci nad časem o mnoho větší a konkrétně jsou zde k dispozici celkově čtyři pozice. Při přidávání widgetů si pak v mnohých případech můžete vybrat z malého a velkého s tím, že malý zabírá jednu pozici a velký dvě. Umístit zde tak můžete třeba čtyři malé widgety, dva velké, jeden velký a dva malé, popřípadě klidně jen jeden s tím, že plocha zůstane nevyužitá. Pojďme se společně podívat na všechny widgety, které jsou aktuálně k dispozici. V budoucnu samozřejmě budou přibývat i od aplikací třetí strany.

Akcie

Widgety z aplikace Akcie můžete sledovat pro sledování vašich oblíbených akcií. Buď si můžete přidat widget, ve kterém se zobrazí stav jediné akcie, anebo hned tří oblíbených najednou.

zamknutá obrazovka ios 16 widgety

Baterie

Mezi jeden z nejužitečnějších widgetů patří rozhodně Baterie. Díky něj si můžete na zamknuté obrazovce zobrazit stav nabití vašich připojených zařízení, třeba AirPodů a Apple Watch, popřípadě také samotného iPhonu.

zamknutá obrazovka ios 16 widgety

Domácnost

Z Domácnosti je widgetů k dispozici hned několik. Konkrétně nechybí widgety, skrze které jste schopni ovládat některé prvky chytré domácnosti, nechybí však ani widget pro zobrazení teploty či widget se souhrnem domácnosti, kde se nachází informace o více prvcích.

zamknutá obrazovka ios 16 widgety

Hodiny

Své widgety nabízí i aplikace Hodiny. Neočekávejte však, že zde bude k dispozici widget s klasickými hodinami – ty máte k dispozici o kousek výše ve velkém formátu. Každopádně si zde můžete nechat zobrazit čas v určitých městech, společně s informací o časovém posunu, nechybí ani widget s informací o nastaveném budíku.

zamknutá obrazovka ios 16 widgety

Kalendář

Pokud chcete mít pod kontrolou veškeré vaše události, které vás čekají, tak se vám budou hodit widgety z Kalendáře. K dispozici je klasický kalendář, který vám řekne dnešní datum, nechybí však samozřejmě ani widget, který vás informuje o nejbližší události.

zamknutá obrazovka ios 16 widgety

Kondice

Mezi jednu z novinek v iOS 16 patří to, že je aplikace Kondice konečně k dispozici pro všechny uživatele. A stejně tak je nově k dispozici i widget z této aplikace, kde si můžete nechat zobrazit stav kroužků aktivity a informace o denním pohybu.

zamknutá obrazovka ios 16 widgety

Počasí

Aplikace Počasí nabízí na zamknuté obrazovce v iOS 16 hned několik skvělých widgetů. V těch si můžete zobrazit info o kvalitě ovzduší, podmínkách, fázích měsíce, pravděpodobnosti deště, východu a západu slunce, aktuální teplotě UV indexu a rychlosti a směru větru.

zamknutá obrazovka ios 16 widgety

Připomínky

Pokud chcete mít pod kontrolou veškeré vaše připomínky, tak i z nativní aplikace Připomínky je k dispozici jeden widget. V tom se vám zobrazí tři poslední připomínky ze zvoleného seznamu, takže vždy budete vědět, co musíte udělat.

zamknutá obrazovka ios 16 widgety

Dodatečné widgety nad časem

Jak jsem zmínil výše, tak jsou k dispozici ještě dodatečné widgety, které jsou všeobecně menší a nachází se nad časem. V rámci těchto widgetů je většina informací vyobrazená textem či jednoduchými ikonami, jelikož zde opravdu není k dispozici mnoho místa. K dispozici jsou konkrétně tyto widgety:

  • Akcie: jedna oblíbená akcie s ikonou růstů či poklesu;
  • Hodiny: čas v určeném městě nebo příští budík
  • Kalendář: dnešní datum nebo datum další události
  • Kondice: spálené kCal, minuty cvičení a hodiny stání
  • Počasí: fáze měsíce, východ/západ slunce, teplota, počasí v lokalitě, pravděpodobnost deště, kvalita ovzduší, UV index a rychlost větru
  • Připomínky: dokončit dnes
.