Zavřít reklamu

Jedna z nových funkcí v iOS 9 je tzv. Asistent Wi-Fi, který se ovšem setkal se smíšenou odezvou. Někteří uživatelé totiž funkci, jež přepíná na mobilní síť, pokud je Wi-Fi připojení slabé, obviňovali, že jim vyčerpala datové limity. Apple se proto nyní rozhodl fungování Asistenta Wi-Fi vysvětlit.

Pokud je Asistent Wi-Fi zapnutý (Nastavení > Mobilní data > Asistent Wi-Fi), znamená to, že zůstanete připojeni k internetu, i když je aktuální Wi-Fi připojení špatné. „Například když používáte Safari se slabým Wi-Fi připojením a stránka se nenačte, aktivuje se Asistent Wi-Fi a automaticky přepne na mobilní síť, aby se stránka načetla,“ vysvětluje v novém dokumentu Apple.

Jakmile je Asistent Wi-Fi aktivní, ve stavovém řádku se objeví ikona s mobilním připojením, abyste měli přehled. Apple zároveň upozorňuje, na co si mnozí uživatelé stěžovali – že pokud máte asistenta zapnutého, může se stát, že spotřebujete větší množství dat.

Apple také uvedl tři klíčové body, které odhalují, jak Asistent Wi-Fi vlastně funguje.

 • Asistent Wi-Fi automaticky nepřepne na mobilní síť, pokud využíváte datový roaming.
 • Asistent Wi-Fi funguje jen v aktivních aplikacích v popředí a neaktivuje se na pozadí, kde by nějaká aplikace stahovala obsah.
 • Asistenta Wi-Fi neaktivují některé aplikace třetích stran, které streamují audio nebo video nebo stahují přílohy, jako mailové aplikace, protože by mohly využít velké množství dat.

Asistenta Wi-Fi tedy jistě mnozí uživatelé, zejména ti s větším datovým limitem, jistě rádi využijí, protože se asi každému majiteli iPhonu nebo iPadu již stalo, že sice svítil třeba i plný signál Wi-Fi, ale připojení nefungovalo. Na druhou stranu je možné, že kvůli této funkci mohly některým uživatelům narůst náklady spojené s mobilním internetem, což je nežádoucí.

Proto by jistě bylo lepší, kdyby byla tato funkce v iOS 9 jako výchozí nastavení vypnuta, což však aktuálně neplatí. Asistenta Wi-Fi lze vypnout v Nastavení v nabídce Mobilní data, kde ji najdete na úplném konci.

Zdroj: Apple

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Tomas: Vic by me zajimalo, proc iPhone neni schopen automaticky prepinat mezi 2 wifi, ktere mam doma na ruznych patrech … v zavislosti na sile signalu. Bude se drzet jedne wifi az do posledni chvili a pak radeji skoci na Edge, misto toho aby pouzil alternativni wifi …

  Zrejme máš nastavené zlé SSID
  Treba si nastaviť SSIDčko na oboch wifi rovnakov a nebudeš mať problém medzi prechodom dvoch wifi !
  Ľahko kritizovať pokial nerozumieš chovaniu wifi.

  Ja prece nemusim rozumet chovani SSID … muzu ocekavat chytre chovani se chytreho telefonu. Mam 2 zname wifi site, tak prece by nemel telefon dat prednost stare Edge technologii … je to nahoda, ze jsou obe wifi moje … ale nemusi, jedna muze patrit sousedum a pod … a tudiz nemusim mit opravneni k jejich konfiguraci

  Dekuji za pomoc :-), ale tu jsem ani nehledal, protoze i tak nemumim zmenit SSID … jen jsem si chtel postezovat, ze spis nez funkci kde mi apple odpoji Wifi, bych chtel funkci kde mi odpoji wifi se spatny signalem a pripoji jinou povolenou wifi :-)
  I tak dekuji

  Tak musíš najit toho kdo Ti natavoval router. Určitě bude umět na klávesnici naťukat stejné jméno do více zařízení. :-)

  Mozna dobrej podnet na clanek. Jak si nastavit spravne wifi doma aby nase stroje prepinali jak po masle… Ja treba nejsem zadnej znalec a taky s tim bojuju protoze mam doma wifiny tri – prizemi, patro, zahrada. Za clanek jak to nastavit aby se to prepinalo samo na silnejsi signal bych byl vdecny a urcite nebudu sam.

  Nastuduj si pojem wifi roaming!

  Tomasi nevim zda to myslis ironicky.
  Pokud chces mit vice vysilacu a chces aby to fungovalo chytre, tedy tak ze te to prendava na wifi se silnejsim signalem musis pouzit chytrejsi wifi vysilace ktere podporuji zmineny rouming. Toto podporuje treba Zyxel NWA-1100N v resimu BDSSID. Nebo muzes pouzit open-mesh. Tyto vysilace spolu komunikuji mezi sebou a pokud se vzdalujes od jednoho a ztracis signal tak te preda tomu druhemu u ktereho signal mas vetsi. Reseni je ale samozrejme financne narocnejsi, ale uz ne nedotupne jako bylo drive v pripade kontroleru apod reseni CISCO….

  Dekuji, v soucasnosti mam Airport Time capsule na jednom patre a na druhem (pres zastrcku) extender od TP link, bohuzel jsem nekde stratil heslo, takze ten extender neumim upravit a tak ma Wifi jine jmeno nez Airport Time Capsule a chova se jinak a tak mi to komplikuje i propojeni s dvema apple TV, ktere s tou druhou wifi moc nechteji spolupracovat. Abych se vrhnul do noveho systemu se necitim … tohle zrovna neni moje silna stranka :-(

  I kdyz jsem asistenta wi-fi vypnul, i tak se mi ted s iOS 9 stava velice casto, ze se mi zarizeni (je jich nekolik) odpojuji od wi-fi a spotrebovavaji prakticky cely FUP.

  I kdyz jsem asistenta wi-fi vypnul, stejne se mi na iOS 9 stava az moc casto, ze se mi doma zarizeni (je jich nekolik) od wi-fi odpojuji a pak spotrebuji bez varovani prakticky cely FUP. Nejde to nijak poznat – status pripojeni na wi-fi nebo na operatora byva skryty za tlacitkem zpet do predchozi aplikace nebo ve fullscreenu pusteneho videa. Tohle Apple nevychytal.

  A já myslel že Apple uživatelé nejsou žádné socky s nejnižším datovým tarifem…

  Ne, já určitě nemám nejnižší tarify, ale telefony mají své, tablety mají své a zkus si spičítat, kolik by stály takové neomezené tarify pro celou rodinu. Sám si na to budeš dávat pozor, ale dětem to neustále vysvětlovat nemá smysl. A přece na ně nebudu zlý kvůli technickým problémům někoho jiného. Prostě vysosnout nějaké to giga je pro ně hračka a s tím jsem se smířil.

  No, já si takhle dal do mobilu stahovt 2 GB film a najednou zjistil, že jede přes mobilní data… Takže i když mám velký datový limit, tohle je pro mě průser. Díky tomu jsem funkci vypnul.

celý text

Čtěte více.