Zavřít reklamu
iWant

Jak iPhone zničil Blackberry

iWant

Když byl v roce 2007 vypuštěn do světa historicky první iPhone, nabralo dění v oblasti mobilních technologií spád. Jablečná společnost svůj smartphone postupně stále více vylepšovala a jablečný telefon tak začal pomalu ovládat trh. Jeho králem ale nebyl odjakživa – někteří z vás si možná vzpomenou na dobu, kdy se velké oblibě těšily telefony od Blackberry.

Proč Blackberry postupně upadl v zapomnění? V roce, kdy Apple debutoval se svým iPhonem, vydával Blackberry jeden technologický hit za druhým. Uživatelé byli nadšeni z dobře ovladatelné, plnohodnotné klávesnice, a ze svých Blackberry telefonů nejenom telefonovali, ale psali textové zprávy, e-maily a prohlíželi web – pohodlně a rychle.

Do éry Blackberry boomu přišlo oznámení iPhonu. Apple v té době bodoval s iPodem, iMacem a MacBookem, iPhone byl ale něco zcela jiného. Jablečný smartphone měl svůj vlastní operační systém a plně dotykový displej – nebyla zapotřebí klávesnice ani stylus, uživatelé si vystačili s vlastními prsty. Telefony Blackberry v té době dotykové nebyly, firma ale v iPhonu žádné ohrožení neviděla.

V Blackberry nepřestávali mluvit o budoucnosti, ale světu toho příliš mnoho neukazovali a produkty přicházely se zpožděním. Nakonec zůstala jen obrazná hrstka věrných fanoušků, zatímco zbytek bývalé uživatelské, „ostružinové“ základny se postupně rozptýlil mezi konkurenci. V roce 2013 společnost Blackberry uspořádala tiskovou konferenci, na níž oznámila novinky Z10 a Q10 s vlastním operačním systémem, založeným na gestech. Část veřejnosti se těšila na velkolepý návrat, vzrostla i cena akcií společnosti. Telefony se ale neprodávaly tak, jak si vedení firmy představovalo a ani operační systém se nesetkal s dobrým přijetím ze strany uživatelů.

V Blackberry se ale nevzdávali. Pokles prodejů smartphonů vyřešil John Chen provedením řady výrazných změn, jako bylo přijetí operačního systému Android nebo vydání vylepšeného smartphonu s názvem Priv, disponujícího revolučním displejem. Priv měl obrovský potenciál, jeho úspěch ale hned zpočátku ztroskotal kvůli příliš vysoké prodejní ceně.

Co bude dál? Již zítra se koná konference BlackBerry, kde by společnost měla oznámit novinku KEY2. Uživatele se snaží nalákat na propracovaný fotoaparát, změny v klávesnici a řadu dalších vylepšení. Mělo by se jednat o dostupnější telefony kategorie mid-range, cena je ale zatím velkou neznámou a jen těžko lze odhadnout, zda uživatelé dají přednost dostupnějšímu Blakberry před „podobně dostupným“ iPhonem SE.