Zavřít reklamu

Konkurence mezi společnostmi je pro spotřebitele důležitá. Díky ní dostávají kvalitnější produkty za lepší ceny, protože každý na trhu bojuje o každého zákazníka. Je to i jeden z důvodů, proč mají přední světové ekonomiky zavedené regulační mechanizmy bránící v monopolizaci a kartelizaci, právě aby chránily spotřebitele, tedy nás. 

Samozřejmě že jsou společnosti rády, když aktuálně konkurenta nemají. Byl to i případ Applu, kdy po představení prvního iPhonu neexistovalo nic, co by se mu podobalo. Jenže mnoho velkých společností doplatilo na svou namyšlenost a nulovou flexibilitu v tom, že danému segmentu/odvětví nedávaly šanci na přežití, přičemž se krutě mýlily.  

Konec BlackBerry a Nokie 

BlackBerry bývala značka jednoho z předních světových výrobců smartphonů, která byla oblíbená zejména za velkou louží a v pracovním sektoru. Nicméně své věrné uživatele měla a profitovala z toho. Jenže jak dopadla? Špatně. Z nepochopitelného důvodu se stále upínala k plnohodnotné hardwarové klávesnici, která ale po příchodu iPhonu zaujala už málokoho. Všichni chtěli velké dotykové displeje, ne klávesnice, které právě displeji zabírají místo.

Podobný osud samozřejmě potkal i Nokii, vládce mobilního trhu 90. a 00. let. Tyto společnosti, kdysi kralovaly odvětví. Bylo to i proto, že měly dlouhá období růstu, kdy nečelily žádným skutečným výzvám. Jejich telefony se ale odlišovaly od ostatních, a také proto přitahovaly spoustu zákazníků. Snadno se tak mohlo zdát, že jsou příliš velké na to, aby padly. Nějaký iPhone, tedy telefon menší americké společnosti zabývající se počítači a přenosnými přehrávači je přece nemůže ohrozit. Tyto a další společnosti, jako třeba Sony Ericsson, neviděly potřebu posouvat hranice svých možností, protože před iPhonem zákazníci jejich produkty chtěli, i když neprovedly žádné převratné inovace. 

Pokud ale nepodchytíte nastupující trend včas, dohání se poté hodně těžko. Mnozí, kteří dříve vlastnili telefony Nokie a BlackBerry jednoduše chtěli zkusit něco nového, a tím tyto společnosti začaly čelit odlivu uživatelů. Obě společnosti se několikrát pokusily znovu získat svou pozici na trhu, obě ale skončily licencováním svých jmen čínským výrobcům zařízení, protože nikdo jiný by o koupi jejich divizí telefonů už ani neuvažoval. Microsoft udělal tuto chybu v případě telefonní divize Nokie, a nakonec přišel o zhruba 8 miliard dolarů. Neuspěl totiž se svou platformou Windows Phone.

Je to jiná situace 

Společnost Samsung je největším výrobcem a prodejcem smartphonů na světě, platí to i o podsegmentu skládacích zařízení, jejichž má na trhu již čtyři generace. Příchod ohebné konstrukce na trh ale revoluci nezpůsobil, jako tomu tehdy bylo v případě prvního iPhonu, a to především proto, že se vlastně pořád jedná o stejný chytrý telefon, který má jen jiný form factor v případě Galaxy Z Flipu a jedná se o zařízení 2 v 1 v případě Z Foldu. Obě zařízení jsou ale vlastně pořád jen smartphonem s Androidem, což je ten zásadní rozdíl oproti uvedení iPhonu.

Aby Samsung způsobil revoluci, musel by vyjma designu přijít i s jiným smyslem používání zařízení, kdy je v tomto ohledu pravděpodobně hodně limitován právě Androidem. Společnost se se svou nadstavbou One UI snaží, protože ta dokáže možnosti telefonů značně rozšířit, ale to nijak výrazně. Toto jsou tedy další důvody, proč Apple může pořád vyčkávat a proč nemusí s uvedením svého řešení na trh tolik chvátat. Nástup trendu skládacích zařízení je totiž pomalejší, než tomu bylo v případě smartphonů po roce 2007.

Applu hraje do karet i to, jak si dokáže své uživatele držet. Bezesporu za to může i jeho ekosystém, ze kterého se nevystupuje úplně snadno. Když tedy velké společnosti ztratily své zákazníky, protože jim nedokázaly dát včasnou alternativu tehdy nastupujícího trendu, zde je to přece jen jiné. Dá se věřit, že když Apple představí ohebné zařízení za tři nebo čtyři roky, pořád bude díky popularitě svých iPhonů na druhém místě za Samsungem a zaujme-li jeho řešení majitele iPhonů, ti jednoduše přejdou v rámci jedné značky.

Můžeme být tedy poměrně v klidu, že by Apple do několika málo let dopadl podobně, jako zmíněné společnosti. Můžeme sice pořád vykřikovat, jak Apple přestává inovovat a dohadovat se, proč už tu jeho skládačky nemáme, když se ale podíváme na celosvětový trh, on vlastně jen Samsung dokáže fungovat právě po celém světě, většina jiných výrobců se soustředí jen na čínský trh. I kdyby tedy Apple už na trhu ohebné zařízení měl, jediným vážným konkurentem mu bude pořád jen Samsung. Dokud se tedy nerozhoupají menší značky, má dostatečný manipulační prostor k tomu nechvátat. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  1. Dříve, mobilní platformu (svět mobilních telefonů) tvořily samotné mobilní telefony.

  Například NOKIA, měla ve svém portfoliu obrovské množství modelů, od telefonů pro mainstream až po profesionály/manažery.

  Vše ale skončilo s příchodem iPhone.
  Ne však tím, že by první iPhone byl nějaký zázrak, on totiž neuměl prakticky nic, na co byly lidé zvyklí, právě například z telefonů Nokia, Apple totiž lidem ukázal něco, co bylo v té době jako zjevení: multidotykový display a hlavně, tu nejpodstatnější věc a tou byly APLIKACE. Né software v podobě Java aplikací, které tu byly roky před prvním iPhonem, kdy se jednalo pouze o aplikace bez vnější interakce a na telefonech se nedal přehrát (plnohodnotně) ani celovečerní film, neexistovalo žádné mobilní youtube či plnohodnotný webový prohlížeč. Myslím opravdové aplikace, díky kterým jste například mohli ovládat domácí stereo či se podívat na internet.

  2. Právě aplikace by mohly být pro Apple oním hřebíkem do rakve. Vzhledem k tomu, že neumožňuje instalaci software mimo svůj Appstore, tak stačí aby se skupina vývojářů tzv. kritických aplikací (Instagram, whatsApp, Spotify, Protonmail, Gmail, youtube, Google chrome, Twitter či dokonce Microsoft se svojí sadou office) stáhly z Appstore a Apple do několika měsíců padá volným pádem.

  Z tech vasich “kritickych” aplikaci mam v mobilu jen whatsapp a youtube. Obe pouzivam relativne malo a klidne se bez nich obejdu. Ze by si vyvojari pod sebou podrizli vetev a odesli z platformy, ktera generuje nejvetsi zisky, je nepravdepodobne.

  Kdyby odešli, podřežou si větev akorát tak sami pod sebou. Apple uživatelé jim generují obrovské zisky, to za prvé. Za druhé je už tolik iPhone uživatelů, že i kdyby se to opravdu stalo, trh si najde místo nich náhradu. Furt radši zkusím stáhnout 100 jiných aplikací a vyzkouším, než abych si šel koupit jiný/nový mobil od konkurence.

  Problém Apple je i v tom, že začíná zaostávat i softwarově, vlastně to už nezvládá. Před pěti lety odstranili kvůli výřezu procenta baterie. To se dalo pochopit, ale proč sakra nikoho nenapadlo dát ta procenta do baterie jako se stalo až teď v IOS 16? A pikantní je, že po stažení listy je tam stále ten starý ukazatel baterie s procenty vedle baterie, proč to není sjednoceno?

  Widgety. Další hrůza. Proč má iPhone tři různé druhy widgetů? Jedna sada se přidává tlačítkem plus vlevo nahoře, druhá přes „přizpůsobit“ a ted tu máme třetí pro plochu. Nechápu.

  Složky. Iphone má nesmyslné omezení na složky. Zobrazuje jen mřizku 3×3 aplikaci. Pak najednou přišla knihovna aplikací a hned.. najednou 5×5 není problém. Ale jenom zde. Nechápu.

  Budíky. Roky a roky a roky měl iPhone jednu hlasitost pro dvě naprosto odlišné věci, vyzvánění telefonu a budík. Vlastně pořád má. Apple to částečně vyřešil přidáním jiného budíku ze Zdraví. Ten má hlasitost vlastní. Ale zase si nemůžete zvolit specifickou melodii pro buzeni, jen z par vybranych a tento budík může být jenom jeden.

  Z iOS se stává učiněné peklo. Různé složky, různé widgety, dva budíky v systému, odlišné ikonky pro baterie… A tak bych mohl pokračovat.

  Náprava? Pravděpodobně nikdy.

  Super pozorovat jak se jabličkáři hádají s androiďakama. Že vás to baví 😃. Žádná věc na světě není dokonalá ani 🍎 ani 🤖.

  Každé má své pro a proti. Já to neřeším mám zkušenosti z obou OS. A ano najdu 1000+ na iPhonu které Android nemá ale tato rovnice platí i obráceně. „Kdo chce psa bít hůl si vždy najde“

  „Všichni chtěli velké dotykové displeje, ne klávesnice“ To je lež.

  A zánik Nokie je z jiného soudku. Tu koupil Micro$oft za účelem jejího následného potopení, aby mohl prodávat svoje Windows Phone zmetky.

celý text

Čtěte více.