Zavřít reklamu

Je logické, že když se na trhu objeví nová služba, obvykle přináší výhodné nabídky na poskytovaný obsah. Poté, co si na ni zvyknete, buď skončí bezplatné období, nebo hůře, když už si ji platíte, její cena se zvedne. Co ale obvykle uděláte? Pravděpodobně stejně zůstanete. 

Apple aktuálně zkrátil tříměsíční zkušební dobu Apple Music jen na jeden měsíc. Trvalo to ale dlouhých 6 let, než k tomuto kroku přistoupil. Tyto tři měsíce totiž byly delší, než po jakou dobu poskytovala přístup ke své knihovně konkurence platformy a společnost nejspíš usoudila, že už je její platforma dostatečně silným hráčem na to, aby k nově příchozím nebyla tak velkorysá. Spotify Premium je také dostupné jen po dobu jednoho měsíce, to samé platí i o platformách Tidal, YouTube Music, Deezer a dalších.

Není to přitom poprvé, co společnost Apple zkrátila zkušební dobu svých služeb. Například když debutovalo Apple TV+, zákazníci, kteří si zakoupili nový iPhone, iPad, Apple TV nebo Mac, dostávali až jeden rok zkušební verze zdarma. V té době, a s velmi malou knihovnou, totiž nebylo pravděpodobné, že by si uživatelé měli zájem platit streamovací službu, která nabízí pouze deset televizních pořadů.

Apple Fitness+, tedy nejnovější ze služeb společnosti, však na tříměsíční strategii nepřistoupila. Od začátku nabízí jen měsíc na zkoušku, pokud si koupíte nové Apple Watch, dostanete měsíce tři. Tedy samozřejmě ne u nás, protože v tuzemsku není služba podporována. Měsíc je zdarma i u Apple Arcade nebo výhodného předplatného balíku služeb Apple One. Jedinou výjimkou je tak Apple TV+, která nabídne jen týdenní zkušební dobou (pokud ji nezkoušíte v rámci Apple One, kde také dostanete měsíc). Tři měsíce na jednotlivé služby pak Apple poskytuje v případě koupě nového zařízení běžně, pokud jste tedy podobné nabídky nevyužili již v minulosti. Lze tak totiž učinit jen jednou.

VOD služby jsou i bez možnosti zkoušky

Týden zkušební doby Apple TV+ se může zdát jako krátká doba, ale např. takový Netflix chce po vás peníze ihned, a to bez možnosti vyzkoušení. Možnost zkoušky nenabízí ani HBO GO. Výjimkou je Amazon Prime video, které stejně jako Apple TV+ nabídne týden na zkoušku. 7 dní vám nabízí třeba i české Voyo.

I když je Apple Arcade hodně specifické, dá se za jeho jistou alternativu považovat Google Play Pass. Obě platformy poskytnou na zkoušku 30 dní, i když fungují trochu odlišně. Co se pak služeb streamující hry týče, které mají společné vlastně jen to, že také za jedno předplatné poskytnou různě obsáhlý katalog her, nabízí měsíc zdarma i Google Stadia. Xbox Game Pass nemá období zdarma, ale první měsíc vás vyjde jen na 26 Kč.

I když tedy Apple aktuálně zkrátil zkušební období u Apple Music, oproti konkurenci se nesnaží své zákazníky nijak „vydírat“ přehnaně dobou, po kterou si jeho služby mohou užívat zcela zdarma. Rozhodně má totiž ještě kam jít, kdyby chtěl. V App Storu je u vývojářů třetích stran poměrně běžné začínat předplatné vybírat i jen po prvních třech dnech bezplatného využívání služeb daného titulu. 

.