Zavřít reklamu

Pokud si myslíte, že je být druhý něco špatného, tak v případě Applu se jedná spíše až o neuvěřitelná čísla. Z logiky věci je totiž v nevýhodě z každého pohledu. Navíc pořád roste, a i když iOS pravděpodobně Android z první příčky asi jen tak nesesadí, v případě prodejů smartphonů to není tak nereálné. I tak si ale pořád musí hlídat také svá záda. 

Aktuálně byly uveřejněny dvoje statistiky. Jedna se týká prodejů mobilních telefonů a druhá používání operačních systémů, a to samozřejmě s ohledem na celý svět. Z obojího přitom může Apple a jeho iPhony a iOS, vycházet jako vítěz.

Trh sice padá, lídři ale posilují 

Společnost Canalys uveřejnila výsledky prodejů chytrých telefonů v Q1 roku 2022 napříč celým světem. Kvůli nepříznivým ekonomickým podmínkám, nárůstů případů mutace omikron COVID-19, obecně slabé povánoční poptávce a nejistotě s ohledem na Rusko-ukrajinskou krizi padl celý trh o vysokých 11 %. I tak ale hlavní dva hráči posílili. Jedná se o Samsung, který poskočil o 5 % oproti vánoční sezoně a o 2 % meziročně na 24 % a Apple, který si naopak meziročně přilepšil o 3 % a patří mu tak 18% podíl na trhu.

Prodeje telefonů Q1 2022

Na úkor těmto růstům museli ostatní padat. Samsung měl začátek roku silný především kvůli jeho novinkám v podobě Galaxy S21 FE 5G a celé řadě smartphonů Galaxy S22, která je jeho špičkou pro tento rok. K tomu přihodil i novinky střední třídy v podobě modelů Galaxy A. Oproti tomu Apple pořád těžil z podzimních novinek v podobě iPhonů 13 a 13 Pro, kterým už se stabilizovaly dodávky. Podpořil je pak i novou barvou nebo uvedl model iPhonu SE 3. generace.

Třetí Xiaomi meziročně padlo o jedno procento z 14 na 13 %. Pro Apple se ale jedná o nejnebezpečnějšího hráče, protože v určitých období se mu nepříjemně přibližuje, s obdobím Vánoc mu ale americká společnost vždy zvládne odskočit. Čtvrté Oppo spadlo také o procento, a to na 10 %, páté společnosti vivo patří 8 %. Ostatní značky pak zabírají 27 % trhu.

Android stabilně padá

Asi vás nepřekvapí, že 7 z 10 mobilních telefonů běží na Androidu. Jasně to může vycházet i z výše uvedených čísel prodejů smartphonů. Historicky ale jeho podíl průběžně klesá, a to samozřejmě s ohledem na neustále rostoucí prodeje iPhonů s jejich iOS.

Analýza webu StockApps.com ukazuje, že Android za posledních 5 let přišel o 7,58 % trhu. Operačnímu systému Googlu tak v lednu letošního roku patřilo 69,74 %. iOS Applu naopak rostlo. Z 19,4 % v roce 2018 se dokázalo vyšvihnout na aktuálních 25,49 %. Zbylých 1,58 % růstu si mezi sebe dělí ostatní operační systémy, mezi které patří třeba KaiOS.

market-dominance-of-smartphone-operating-systems.png

Android tedy pořád vypadá poměrně neohroženě, a pravděpodobně tomu tak i nadále bude. Čím více ale Apple poroste, tím více také bude z celkového koláče trhu ubírat. Je pravda, že pokud je na poli prodejů smartphonů situace rovnoměrněji rozložená, zde jsou víceméně všichni jen proti Applu. Je skutečně velká škoda, že Samsung zazdil svůj Bada OS. Jako největší výrobce mobilních telefonů by bylo skutečně zajímavé sledovat, jak by si jeho telefony s jeho čipy i systémem vedli oproti iOS Applu a Androidu Googlu. 

Kdyby vás pak zajímalo geografické rozložení systémů, tak iOS jasně vede jen na severoamerickém trhu, kde zabírá jeho 54 %. V Evropě mu náleží 30 %, v Asii 18 %, v Africe 14 % a v Jižní Americe jen 10 % podílu. 

.