Zavřít reklamu

Apple ve svých operačních systémech uživatelům nabízí nativní prohlížeč Safari. Uživatelé si Safari víceméně pochvalují, a to poté především kvůli nespočtu různých bezpečnostních funkcí, které dokáží perfektně chránit soukromí. Dalšího většího posílení bezpečnosti soukromí jsme se dočkali s příchodem posledních majoritních aktualizací operačních systémů, tedy s iOS a iPadOS 14, společně s macOS 11 Big Sur. Zde kalifornský gigant přidal možnost pro zobrazení zprávy o soukromí, kde si můžete zobrazit, kolik trackerů Safari zablokovalo. V tomto článku se společně podíváme na to, jakým způsobem můžete v Safari na iPhonu či iPadu chránit své soukromí na maximum, respektive si ukážeme všechny skvělé funkce, které vám s tím mohou pomoci.

Jak na iPhone v Safari chránit své soukromí na maximum

Již výše jsem zmínil, že jablečná společnost nabízí pro Safari nespočet různých funkcí, které lze pro ochranu soukromí využít. Kromě soukromí tyto funkce dokáží také zabránit ve sběru citlivých dat, která jsou často využívaná pro přesnější cílení reklam. Jestliže byste chtěli zajistit, aby vás webové stránky nesledovaly, a aby nestahovaly vaše data, tak se nejedná o nic složitého. Postupujte následovně:

 • Prvně se na vašem iPhonu či iPadu přesuňte do nativní aplikace Nastavení.
 • Jakmile tak učiníte, tak sjeďte o kus níže, kde najděte a klepněte na kolonku Safari.
 • Zde už jen stačí, abyste sjeli opět o kus níže, a to ke kategorii Soukromí a zabezpečení.
 • Tady už si pomocí přepínačů stačí (de)aktivovat několik různých funkcí:
  • Nesledovat napříč stránkami: tato funkce zaručuje, že mohou weby sledovat váš pohyb na internetu. To znamená, že jsou například schopné určit, jaké stránky navštěvujete, na co klikáte, apod. V závislosti na těchto datech jsou vám pak na stránkách zobrazovány relevantní reklamy. Jestliže nechcete, aby webové stránky mohly váš pohyb na internetu sledovat, tak tuto funkci aktivujte.
  • Zablokovat všechny cookies: pokud se rozhodnete pro aktivaci této funkce, tak provádíte vcelku drastický krok. Cookies totiž v dnešní době používá opravdu většina webů a nutno podotknout, že bez nich nejsou často schopné fungovat. Pokud však potřebujete opravdu maximální bezpečnost a jistotu toho, že o vás stránky nesbírají data, tak funkci aktivujte. Rozhodně si to ale rozmyslete.
  • Upozornit na phishing: jestliže máte tuto funkci aktivní a Safari se podaří phishing rozpoznat, tak vás o této skutečnosti informuje. Phishing je určitá forma hrozby, kdy se útočník snaží oběť nalákat na nějakou podvodnou stránku, kde má například do formuláře zadat svá data k všemožným účtům – například k bankovnictví, Apple ID, apod. Tyto podvodné stránky lze často velice těžko rozeznat od těch pravých a právě v tomto případě vám dokáže Safari pomoci.
  • Kontrola Apple Pay: pokud tuto funkci aktivujete, tak webové stránky mohou zjistit, zdali máte na vašem zařízení aktivní Apple Pay. Podle toho vám pak mohou nabízet platební metody – pokud tedy budete mít Apple Pay aktivní, může se upřednostňovat tato platební metoda oproti těm ostatním. Apple Pay se v současné době dostává stále na více a více internetových obchodů, tudíž případně zvažte deaktivaci v případě, že informaci o Apple Pay nechcete webům předávat.

Výše uvedenými funkcemi můžete ještě více posílit ochranu vašeho soukromí. Berte ale v potaz, že v případě, kdy webovým stránkám zablokujete přístup ke všem vašim datům, tak nemusí fungovat úplně korektně. Kromě toho se vám nebudou zobrazovat takové reklamy, které by vás mohly zajímat, ale naopak ty naprosto nerelevantní. Jestliže tedy nepatříte mezi nějakého významného politika, tak jsou vaše data využívána doopravdy především pro reklamu. V současné době už navíc o vás technologičtí giganti ví prakticky úplně všechno, tudíž deaktivace jediné funkce dost možná tak úplně nepomůže.

Nejnovější iPhony 12 můžete zakoupit zde

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více