Zavřít reklamu

Při příležitosti vývojářské konference WWDC 2021, která se odehrála loni v červnu, Apple oficiálně odhalil nové operační systémy. Cupertinský gigant je také častokrát označován za podporovatele soukromí uživatelů, o čemž ostatně vypovídají i některé funkce. V posledních letech tak přišly možnosti jako Sign in with Apple, možnost zamezit aplikacím ve sledování, blokace trackerů v Safari a řada dalších. Další zajímavou novinku přinesly i systémy iOS/iPadOS 15 a macOS 12 Monterey, které se o slovo přihlásily právě při zmiňované konferenci WWDC.

Konkrétně se Apple vytáhl s vylepšenými možnostmi s označením iCloud+, které v sobě ukrývají trio bezpečnostních funkcí pro podporu soukromí. Konkrétně nyní máme možnost skrýt náš e-mail, nastavit kontaktní osobu v případě úmrtí, která následně získá přístup k datům z iCloudu, a jako poslední se nabízí funkce Private Relay. S její pomocí lze maskovat naši aktivitu v internetu a obecně se tak dost přibližuje k podobě konkurenčních VPN služeb.

Co je VPN

Než se dostaneme k jádru věci, pojďme si ještě velice stručně vysvětlit, co to VPN vlastně je. Určitě jste si mohli všimnout, že v posledních několika letech je VPN neuvěřitelným trendem, který slibuje ochranu soukromí, přístup k zablokovanému obsahu a řadu dalších benefitů. Jedná se o takzvanou virtuální privátní síť, s jejíž pomocí můžete šifrovat vaši aktivitu v síti internet a zůstat tak v anonymitě, stejně tak jako chránit své soukromí. V praxi to funguje poměrně jednoduše. Když se k různým službám a webům připojujete napřímo, tak váš poskytovatel přesně ví, na jaké stránky jste zavítali, stejně tak i provozovatel druhé strany může odhadnout, kdo navštívil jeho stránky.

Při použití VPN je ale rozdíl v tom, že do sítě přidáte další uzel nebo uzly a připojení už tedy není přímé. Ještě před připojením k požadovanému webu vás totiž VPN propojí se svým serverem, díky čemuž se dokážete efektivně zamaskovat jak před poskytovatelem, tak i provozovatelem cílové destinace. Poskytovatel v takovém případě vidí, že se připojujete k nějakému serveru, ale už neví, kam vaše kroky pokračují poté. U jednotlivých webů to pak je celkem jednoduché – dokážou říct, odkud se k nim kdo připojil, ale minimalizuje se šance, že by dokázali odhadnout přímo vás.

iphone bezpečnost

Private Relay

Jak už jsme uvedli výše, funkce Private Relay silně připomíná klasickou (komerční) VPN službu. Rozdíl ale spočívá v tom, že funkce funguje jakožto doplněk pro prohlížeč Safari, kvůli čemuž šifruje komunikaci vykonanou jen v rámci tohoto programu. Na druhé straně tady pak máme zmiňované VPN, které pro změnu dokážou šifrovat rovnou celé zařízení a neomezují se tak pouze na jeden prohlížeč, nýbrž na veškerou aktivitu. A právě v tomto spočívá zásadní rozdíl.

Zároveň Private Relay nepřináší možnosti, které bychom možná očekávali, nebo přinejmenším chtěli. Přesně proto si v případě této funkce nemůžeme například vybrat, do jaké země se chceme připojit, případně obejít geografický zámek u některého obsahu. Tato jablečná služba má tedy bezesporu své nedostatky a klasickým VPN službám se prozatím nevyrovná. To ale nutně neznamená, že by nestála za to. Stále je totiž ve hře ještě jeden nesmírně důležitý faktor, který jsme záměrně doteď nezmínili – cena. Zatímco populární VPN služby vás s klidem mohou vyjít i na více než 200 korun měsíčně (při nákupu několikaletých plánů cena klesá podstatně nízko), tak Private Relay vás nestojí vůbec nic. Jedná se o standardní součást systému, kterou si už jen stačí aktivovat. Volba je na vás.

Proč Apple nepřinese vlastní VPN

Apple se dlouhodobě staví do role spasitele, který ochrání vaše soukromí. Nabízí se proto poměrně zajímavá otázka, proč gigant do svých systémů tedy rovnou nezakomponuje službu v podobě VPN, která by dokázala kompletně ochránit celé zařízení. To platí rovnou dvakrát tolik, když přihlédneme, jakou pozornost současně dostupné (komerční) VPN služby mají, přičemž je dokonce přibalují i výrobci antivirových programů. Odpověď na tuto otázku samozřejmě neznáme. Zároveň je ale určitě dobře, že se Apple rozhodl v tomto směru pro alespoň nějaký posun, kterým je právě Private Relay. Ačkoliv je funkce stále ve své beta verzi, tak poměrně solidně dokáže posílit ochranu a dodat uživateli lepší pocit bezpečí – navzdory tomu, že se o 100% ochranu tedy nejedná. Aktuálně tedy můžeme jen a pouze doufat, aby gigant na této vychytávce pracoval i nadále a posunul ji o několik úrovní vpřed.

.