Zavřít reklamu

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy potřebujete stáhnout instalační balíček konkrétní verze macOS. Nejčastěji tuto možnost využívají vývojáři a další pracovníci IT, kteří moc dobře ví, jakým způsobem si mohou instalační balíčky obstarat – stačí zadat jednoduchý příkaz do Terminálu. Existuje však speciální aplikace MDS (Mac Deploy Stick), která je primárně zaměřená na kompletní a jednoduché zavádění počítačů s macOS. Nástroj je tak skvělý především pro různé správce sítí. Obyčejní uživatelé však mohou MDS využít právě k jednoduchému stažení instalačních balíčků různých verzí macOS. Pojďme se společně na MDS v tomto článku podívat.

Jak na Macu jednoduše stáhnout jakoukoliv verzi macOS

Jestliže z jakéhokoliv důvodu potřebujete stáhnout nějakou verzi operačního systému macOS, můžete tak učinit pomocí výše uvedeného programu MDS. Ten je k dispozici zdarma na stránkách vývojářů, pokud vám však aplikace bude vyhovovat, rozhodně zvažte možný příspěvek. Postup pro stažení instalačního balíčku macOS je následující:

  • Jakmile aplikaci MDS stáhnete a nainstalujete, tak ji samozřejmě spusťte.
  • Po prvním spuštění se objeví dialogové okno ohledně SSL certifikátu, ve kterém klepněte na Not Now.
  • Nyní je nutné, abyste v levém menu klepnuli na poslední možnost Download macOS.
  • Poté, co se do sekce přesunete, tak několik sekund vyčkejte, až dojde k načtení všech dostupných verzí.
  • Jakmile se dostupné verze načtou, tak stačí, abyste na tu chtěnou klepnuli a označili ji.
    • Nad dostupnými verzemi případně můžete rozklepnout menu vedle Catalog a zobrazit si beta či vývojářské verze.
  • Po označení chtěné verze klepněte vpravo dole na tlačítko Download.
  • Nakonec si stačí vybrat, kam chcete instalační balíček uložit. Pak už jen vyčkejte, až dojde ke stažení.

V současné době si v rámci MDS můžete stáhnout různé verze macOS od 10.13.5 High Sierra až po nejnovější 11.2 Big Sur. Název konkrétního operačního systému můžete sledovat ve sloupci Title, verzi pak ve Version. Pokud to budete potřebovat, tak si v rámci MDS můžete také vytvořit instalační (flash)disk. Stačí, abyste se v levém menu přesunuli do sekce Create macOS Installer. MDS poté mohou pokročilí vývojáři využít, jak už bylo zmíněno, k jednoduchému zavedení nových Maců a MacBooků. Věřím, že pro hodně IT specialistů se jedná o důležitý nástroj, který dokáže ušetřit hromadu času. Na přehled funkcí v aplikaci MDS se můžete podívat ve videu níže:

.