Zavřít reklamu

Před několika dny Apple na letošní vývojářské konferenci WWDC představil nové operační systémy. Konkrétně jsme se dočkali iOS a iPadOS 16, macOS 13 Ventura a watchOS 9 s tím, že první zmíněný systém přichází tradičně s největším počtem novinek, z nichž některé opravdu stojí za to. Zmínit můžeme například nové možnosti v aplikaci Zprávy, kde konkrétně nechybí možnost pro úpravu a odstranění již odeslaných zpráv. To jsou dvě funkce, po kterých uživatelé iPhonů volali již opravdu několik let, jelikož konkurenční chatovací aplikace je dlouhodobě nabízí.

Většina z vás se už určitě nemůže dočkat, až iOS 16 vyjde, abyste mohli výše zmíněné novinky ve Zprávách začít využívat. A není se čemu divit, jelikož mnoho z nás jednoduše žije ve strachu z toho, že se nám podaří nějakou zprávu odeslat špatnému kontaktu, což lze často považovat za zákon schválnosti. Některým uživatelům se to ještě nestalo, jiným zase ano – a pokud patříte mezi druhou skupinu, tak si jistě při odesílání intimních či jiných podobných zpráv moc dobře kontrolujete, komu je posíláte. Pokud byste totiž takto zprávu špatně poslali, tak není cesty zpět, bohužel. Prosté odstranění zprávy tak často dokáže vyřešit zbytečné starosti a problémy, které mohou vzniknout.

iPhone X Dock zpravy
Zdroj: 9to5Mac

Na možnost odstranění zpráv v iOS 16 se však musíme podívat i z jiného úhlu pohledu. iPhony na světě využívá zhruba 1 miliarda lidí a Apple si každou novou funkci musí moc dobře promyslet tak, aby byla vhodná prakticky pro všechny. Mnoho lidí na světě samozřejmě žije v harmonických vztazích či manželstvích, nemůžeme však s růžovými brýlemi uvést, že špatné spojení dvou lidí neexistuje. Ve skutečnosti je tomu přesně naopak – špatně fungujících vztahů a manželství je bohužel na světě více než dost a v některých z nich se dokonce musí převážně ženy potýkat s násilím, šikanou a dalšími podobnými nepříjemnostmi. Lidé vždy jednoduše radí, aby všichni z nešťastných vztahů utekli, jenže ne ve všech případech je to možné. Některé lidi totiž stále drží láska k tomu druhému, jiné zase právě výhružky či násilí.

Pokud to dojde tak daleko, že se oběť výhružek a domácího násilí dostane na policii či na jiná patřičná místa, tak je vždy nutné předložit dostatek důkazů. Co se výhružek týče, tak ty se doposud nejlépe dokazovaly právě v nativních Zprávách, jelikož odsud žádné zprávy nebylo možné smazat. Avšak nyní, s příchodem iOS 16, budou mít násilníci až 15 minut na to, aby zprávu kompletně odstranili, anebo upravili. V případě úpravy se u konkrétní zprávy alespoň zobrazí označení Upraveno, takže lze určit, že bylo se zprávou nějak manipulováno. Pokud však dojde ke zrušení odeslání zprávy, tak zpráva prostě a jednoduše zmizí a není po ní ani vidu, ani slechu.

úprava zprávy ios 16
Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Všeobecně mi přijde, že Apple v poslední době žije v naprosto ideálním světě. Jenže co si budeme nalhávat, svět ideální rozhodně není a hlavně ani nikdy nebude. Je zcela jasné, že Apple od možnosti odstranění zpráv po představení necouvne, jelikož by to jednoduše nevypadalo dobře a mnoho uživatelů by si stěžovalo. Na druhou stranu je však důležité, aby se výše popsaná situace nějakým způsobem řešila. Poslední věcí, co si při dokazování domácího násilí a vyhrožování může oběť přát, je totiž právě nedostatek důkazů. Naprosto stejný názor má dokonce i právnička Michelle Simpson Tuegel, která na tohle téma odeslala dopis generálnímu řediteli Applu, samotnému Timu Cookovi.

Dobrou zprávou každopádně je, že existují relativně jednoduché možnosti, kterými je možné problémy spojené s odstraňováním zpráv vyřešit. Inspiraci by si Apple mohl vzít například u některých konkurenčních aplikací, třeba u Messengeru. Zde, pokud dojde k odstranění zprávy, tak sice dojde ke smazání jejího obsahu, ale zobrazí se informace o tom, že odeslání zprávy bylo zrušeno. Nejedná se vyloženě o řešení, alespoň je ale takto možné dokázat, že měla druhá strana z nějakého důvodu své zprávy vymazat. Druhou možností je pak zkrácení časového okna pro možnost odstranění či úpravu zprávy, a to z 15 minut například na jednu či dvě minuty. Takto má odesilatel zprávy o mnoho méně času si uvědomit, že by zprávy mohly být využity proti němu a nemusí je stihnout odstranit.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Třetí možností je nutnost se na odstraňování zpráv v konverzaci domluvit. A to samozřejmě ne s využitím komunikace, ale vyloženě funkce. To znamená, že by se v chatu mohlo zobrazit dialogové okno, ve kterém by možnost odstranění zpráv musely obě strany potvrdit a až poté by se funkce aktivovala. Čtvrtou možností by pak mohlo být speciální tlačítko pro nahlášení konverzace s tím, že by došlo k jejímu uložení v určité formě. To by však zase mohlo znamenat problémy se soukromím. Ani jedno z výše uvedených řešení však samozřejmě není stoprocentní, každopádně by mohlo pomoci. Na druhou stranu se však samozřejmě nikdy nemůžete zavděčit všem. Pozastavovali byste se vůbec nad něčím podobným, anebo byste tyto problémy, které mohou vzniknout s možností odstranění zpráv, vůbec neřešili? Můžete nám to dát vědět do komentářů.

Diskuze k článku

    Nepozastavovali a hledá se tu problém, kde není.
    1) Informace o smazané zprávě nedokazuje VŮBEC NIC. Nevím, jak veliký trouba by musel příjemce zpráv být a u policie nebo soudu operovat s informací, že odesílatel zprávu smazal místo screenshotu.
    2) Ohrožený uživatel si u odesílatele vypne info o přečtení, takže odesílatel nebude vědět, jestli si v limitu 15 minut příjemce přečetl nebo ne. Tahle zábava ho brzy přestane bavit a pokud ne, tak:
    2) Příjemce zpráv má možnost odesílatele zablokovat.

    Jde vidět, že jste se s podobnou situací nejspíše nikdy nesetkal, ani například ve vašem okolí. Věřte, že pokud žijete s někým, kdo praktikuje domácí násilí nebo vám vyhrožuje, tak zablokování dotyčné osoby je to poslední, co chcete udělat. A ten samý problém může vzniknout i vypnutím potvrzení o přečtení. Cokoliv z vyjmenovaného by ohrožená osoba udělala, tak by za to nesla následky. Vše bohužel není tak jednoduché, jak se zdá – a už vůbec v těchto vztazích. Kdyby ty ženy (nebo muži) ze vztahu mohly jednoduše odejít, nejspíše by to po nějaké době udělaly.

celý text

Čtěte více