Zavřít reklamu

Jablečné počítače jsou stvořené především pro práci. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že byste si na výkonnějších konfiguracích nemohli zahrát například nějakou hru, každopádně primární účel je všem jasný. Macy a MacBooky patří mezi velmi spolehlivé stroje, každopádně i mistr tesař se někdy utne a může dojít k určité formě selhání. Prakticky všechny problémy můžete řešit v rámci reklamace, tedy pokud váš stroj nemá více než dva roky. Problém ale nastává po této lhůtě, kdy si za opravy musíte zaplatit sami. V obou případech by se vám mohlo hodit vědět, co vlastně s Macem může být špatně.

Jak na Macu spustit diagnostický test

Jestliže patříte mezi zvědavce a chtěli byste alespoň orientačně zjistit, co může být s vaším macOS zařízení špatně, tak můžete využít speciální diagnostický test. Jeho spuštění není vůbec složité, každopádně je nutné brát v potaz, že se postup liší podle toho, zdali vlastníte Mac s procesorem Apple Silicon, tedy M1, anebo zdali vlastníte Mac s procesorem Intel. Níže naleznete oba dva postupy, stačí si zvolit ten správný pro vás.

Jak spustit diagnostický test na Macích s Apple Silicon

 • Prvně je nutné, abyste váš Mac s Apple Silicon procesorem vypnuli.
  • Stačí klepnout vlevo nahoře na , a poté na Vypnout…
 • Po kompletním vypnutí stiskněte a podržte zapínací tlačítko.
 • Zapínací tlačítko držte do té doby, dokud se na obrazovce neobjeví možnosti před spuštěním systému.
  • Konkrétně se zde zobrazí ikona pevného disku, společně s ozubeným kolečkem.
 • Na této obrazovce poté stiskněte klávesovou zkratku Command + D.

Jak spustit diagnostický test na Macích s Intelem

 • Prvně je nutné, abyste váš Mac s Apple Silicon procesorem vypnuli.
  • Stačí klepnout vlevo nahoře na , a poté na Vypnout…
 • Po kompletním vypnutí stiskněte zapínací tlačítko.
 • Ihned poté je nutné, abyste na klávesnici podrželi tlačítko D.
 • Tlačítko D na klávesnici pusťte poté, co se objeví obrazovka pro výběr jazyka, který vyberte.

Po diagnostickém testu…

Ihned poté začne diagnostika pracovat. Jakmile se akce ukončí, tak se zobrazí případné chyby (referenční kódy). Pokud se vám nějaké chyby objeví, tak stačí přejít na speciální stránky od Applu, které jsou zmíněným chybám věnované. Vaši chybu zde stačí najít a podívat se, co může být špatně. Chcete-li celý test spustit znova, tak stiskněte Command + R, v opačném případě klepněte dole na Restartovat nebo Vypnout. Chcete-li získat více informací o záruce, tak se ujistěte, že je Mac připojen k internetu, a poté stiskněte Command + G.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.