Zavřít reklamu

Nových iPhonů 6S a 6S Plus potřebuje Apple vyrábět tolik, že výrobu zásadní součástky – procesorů A9, které si sám navrhuje – nechal netradičně na dvou firmách. Jak se ale ukázalo, čipy vycházející z fabrik Samsungu se liší od těch z továren TSMC, a nejnovější testy naznačily, že by mohly být procesory nejen jinak velké, ale také jinak výkonné.

Rozdílné čipy ve stejných iPhonech odhalila koncem září rozborka Chipworks. Bylo zjištěno, že Apple do iPhonů 6S a 6S Plus nasazuje procesory sice se stejným označením A9, ale některé vyrábí Samsung a některé TSMC.

Samsung součástky vyrábí 14nm technologií a proti 16nm TSMC jsou jeho procesory A9 o deset procent menší. Obvykle platí, že čím menší je výrobní proces, tím je například nižší náročnost procesoru na baterii. Nejnovější testy ovšem překvapivě odhalují pravý opak.

Na Redditu se objevilo několik srovnání dvou totožných iPhonů, jeden však s čipem od Samsungu, druhý od TSMC. Uživatel raydizzle si zakoupil dva iPhony 6S Plus se 64GB kapacitou a pomocí GeekBench obě zařízení otestoval. Výsledek: iPhone s procesorem TSMC vydržel téměř 8 hodin, ten s čipem od Samsungu vydržel zhruba 6 hodin.

„Test jsem provedl několikrát a výsledky byly konzistentní. Vždy byl rozdíl zhruba 2 hodiny. Na obou telefonech byla stejná záloha, stejné nastavení. Také jsem vyzkoušel uvést oba telefony do továrního nastavení a výsledky byly stejné,“ komentuje výsledky raydizzle, kterého to překvapilo, protože by čekal, že menší čip bude energeticky úspornější.

Apple tuto skutečnost při představování iPhonů, ani později, když se na ni přišlo, nikterak nekomentoval. Není tedy ani jasné, jakou částí se která firma na výrobě procesorů A9 podílí. Alespoň orientační výsledky máme díky vývojáři Hirakuovi Jirovi, který vytvořil aplikaci, jež dokáže zjistit, jaký procesor v iPhonu 6S máte.

Jeho CPUIdentifier je neověřenou aplikací, kterou si můžete nainstalovat na vlastní nebezpečí, nicméně Jira díky ní vytváří grafy ukazující, jaké čipy v kterých iPhonech najdeme. Aktuálně podle jeho dat složených z 60 tisíců záznamů (polovina iPhone 6S, polovina iPhone 6S Plus) je rozdělení výroby čipů A9 mezi Samsungem a TSMC prakticky půl na půl. Pro iPhone 6S ale dodává o něco více čipů Samsung (58 %), u většího iPhonu 6S Plus má zase navrch TSMC (69 %).

Zjistit, jaký procesor tepe ve vašem iPhonu, lze také přes aplikaci Lirum Device Info Lite, kterou najdete v App Storu a neměla by být pro vaše zařízení potenciálně nijak škodlivá. Kód pod položkou Model odhalí výrobce: N66MAP nebo N71MAP znamená TSMC, N66AP nebo N71AP je Samsung.

Vlastní testy provedli i známí tech YouTubeři, aby došli k podobným závěrům, které ukázal GeekBench. Jonathan Morrison udělal test z reálného využití. Dva stejné iPhony nabil na 100 %, 10 minut natáčel video ve 4K a následně ho exportoval v iMovie. Když pak ještě provedl několik benchmarků, měl iPhone s čipem od TSMC baterii na 62 %, iPhone s čipem od Samsungu na 55 %.

Rozdíl osm procentních bodů by nemusel být tak zásadní, nicméně kdyby stejný test provedl ještě jednou, měl by iPhone s procesorem od TSMC 24 %, zatímco ten se součástkou od Samsungu pouhých 10 %. To může být pak v praxi zcela zásadní. Podobný test provedl Austin Evans a iPhone s čipem od TSMC skutečně vydržel o něco víc.

[youtube id=“pXmIQJMDv68″ width=“620″ height=“360″]

Při koupi nemá zákazník šanci odhalit, s jakým čipem nový iPhone kupuje, a pokud by se potvrdily výše zmíněné testy a součástky od TSMC by skutečně byly mnohem šetrnější k baterce, mohl by to být pro Apple problém. Apple se zatím k problému nevyjádřil a jistě bude vhodné počkat si na další, podrobnější testy, které slíbili například v Chipworks, ale téma k diskuzi to již nyní určitě je. Pro běžného uživatele sice možná nebude rozdílná efektivita čipů zásadní, ale při maximálním využití iPhonu 6S to už roli hrát může. Máme tu #chipgate?

Zdroj: Cult of Mac, 9to5Mac
Témata:

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Každýmu musí stačit i poloviční výdrž baterie, vše je o optimalizací a tu má Apple zvládnutou dokonale.

  Jste blazen? Polovicni vydrz u Apple znamena 10 hodin max. Budete nabijet 2x denne? Tak tomu rikam super vychytavka. A o jake optimalizaci to u Apple mluvite? Od uvedeni iOS 9, ktery se mel primarne soustredit prave na stabilitu a optimalizaci, uz vysly 2 (slovy 2) opravy. Projdete si zdejsi diskuze od majitelu „optimalizovanych“ iProduktu. Tolik narku neuslysite ani na cikanskym pohrbu, co je tady na tomto serveru. Takze klidek a trochu soudnosti. Jinak pokud vas komentar byl myslen jako ironie, pak se hluboce omlouvam.

  Presne tak. Prakticky:
  Ja napríklad vstávam ráno do práce o 4:30. Sem, tam zapnem v buse po ceste do práce nejakú hru na 5 minút, prečítam niečo na nete, zapnem na cca 20min aMusic (to isté aj po ceste späť) niečo prečítam počas prestávky (40% mi ukazuje teraz) a večer mi baterka ukazuje 5-10%. S tým že ku koncu dňa mobil prakticky leží na stole a nič s ním nerobím.
  Keby som mobil (iP6) použil čo by len o trochu viacej, nemá šancu vydržať celí deň. Čiže mať ten môj čip A8 z TSMS a keby mi mal vydržal o 2h viacej, tak by som bol rád.
  Lebo takto musím stále dávať pozor na baterku aby som náhodou nesurfoval po nete dlhšie akoby som mal. Čo je dosť otravné. Je pravda, že človek by zasa minul aj tú energiu na vyše, ale…

  To jsou většinou lidi co si myslej, že když na iP4s nainstalujou nejnovější iOS, tak jim to pojede stejně jak na iP6s a pak pláčou místo toho, aby koupili novější iProdukt… A těch je jak na cikánským pohřbu

  Celkem by me zajimalo jaky cip je v mem iPhone 6s, bohuzel appka Lirum Device Info Lite neni dostupna v kanadskem app store. Parada… Nezna kdyztak nekdo nejakou jinou, pres kterou bych to zjistil? Diky

  No já mám Ip 4s na applu jsem vyrůstal, takže apple pro mě není iphone ale počítače a na tom Iphonu to běží skvěle a opravdu je to lepší než ios 8 a to nemluvím o novém OS X El Capitan. Apple prostě není konkurece a díky bohu za to ! Jo a pro dementy co se chlubí nějakým jablečným produktem ve stylu “ jsem bohatší, jsem lepší, “ tak vy běžte do pr*ele ! Nejste lepší, než jiní lidé i ten co založil Samsung toho dokázal víc než vy, takže se nepovyšujte nad ostatními a bežte makat ať něco dokážete.

  Hele dycky mam jablocka ale abych to prozival to ne,ale je hezke videt ty ovecky jak se nechaj tahat za ocasky.. Sup sup na reklamaci oni vam reknou ze mate spravny cipicek a vy budete hezky mecet.;)

celý text

Čtěte více.