Zavřít reklamu

Nových iPhonů 6S a 6S Plus potřebuje Apple vyrábět tolik, že výrobu zásadní součástky – procesorů A9, které si sám navrhuje – nechal netradičně na dvou firmách. Jak se ale ukázalo, čipy vycházející z fabrik Samsungu se liší od těch z továren TSMC, a nejnovější testy naznačily, že by mohly být procesory nejen jinak velké, ale také jinak výkonné.

Rozdílné čipy ve stejných iPhonech odhalila koncem září rozborka Chipworks. Bylo zjištěno, že Apple do iPhonů 6S a 6S Plus nasazuje procesory sice se stejným označením A9, ale některé vyrábí Samsung a některé TSMC.

Samsung součástky vyrábí 14nm technologií a proti 16nm TSMC jsou jeho procesory A9 o deset procent menší. Obvykle platí, že čím menší je výrobní proces, tím je například nižší náročnost procesoru na baterii. Nejnovější testy ovšem překvapivě odhalují pravý opak.

Na Redditu se objevilo několik srovnání dvou totožných iPhonů, jeden však s čipem od Samsungu, druhý od TSMC. Uživatel raydizzle si zakoupil dva iPhony 6S Plus se 64GB kapacitou a pomocí GeekBench obě zařízení otestoval. Výsledek: iPhone s procesorem TSMC vydržel téměř 8 hodin, ten s čipem od Samsungu vydržel zhruba 6 hodin.

„Test jsem provedl několikrát a výsledky byly konzistentní. Vždy byl rozdíl zhruba 2 hodiny. Na obou telefonech byla stejná záloha, stejné nastavení. Také jsem vyzkoušel uvést oba telefony do továrního nastavení a výsledky byly stejné,“ komentuje výsledky raydizzle, kterého to překvapilo, protože by čekal, že menší čip bude energeticky úspornější.

Apple tuto skutečnost při představování iPhonů, ani později, když se na ni přišlo, nikterak nekomentoval. Není tedy ani jasné, jakou částí se která firma na výrobě procesorů A9 podílí. Alespoň orientační výsledky máme díky vývojáři Hirakuovi Jirovi, který vytvořil aplikaci, jež dokáže zjistit, jaký procesor v iPhonu 6S máte.

Jeho CPUIdentifier je neověřenou aplikací, kterou si můžete nainstalovat na vlastní nebezpečí, nicméně Jira díky ní vytváří grafy ukazující, jaké čipy v kterých iPhonech najdeme. Aktuálně podle jeho dat složených z 60 tisíců záznamů (polovina iPhone 6S, polovina iPhone 6S Plus) je rozdělení výroby čipů A9 mezi Samsungem a TSMC prakticky půl na půl. Pro iPhone 6S ale dodává o něco více čipů Samsung (58 %), u většího iPhonu 6S Plus má zase navrch TSMC (69 %).

Zjistit, jaký procesor tepe ve vašem iPhonu, lze také přes aplikaci Lirum Device Info Lite, kterou najdete v App Storu a neměla by být pro vaše zařízení potenciálně nijak škodlivá. Kód pod položkou Model odhalí výrobce: N66MAP nebo N71MAP znamená TSMC, N66AP nebo N71AP je Samsung.

Vlastní testy provedli i známí tech YouTubeři, aby došli k podobným závěrům, které ukázal GeekBench. Jonathan Morrison udělal test z reálného využití. Dva stejné iPhony nabil na 100 %, 10 minut natáčel video ve 4K a následně ho exportoval v iMovie. Když pak ještě provedl několik benchmarků, měl iPhone s čipem od TSMC baterii na 62 %, iPhone s čipem od Samsungu na 55 %.

Rozdíl osm procentních bodů by nemusel být tak zásadní, nicméně kdyby stejný test provedl ještě jednou, měl by iPhone s procesorem od TSMC 24 %, zatímco ten se součástkou od Samsungu pouhých 10 %. To může být pak v praxi zcela zásadní. Podobný test provedl Austin Evans a iPhone s čipem od TSMC skutečně vydržel o něco víc.

[youtube id=“pXmIQJMDv68″ width=“620″ height=“360″]

Při koupi nemá zákazník šanci odhalit, s jakým čipem nový iPhone kupuje, a pokud by se potvrdily výše zmíněné testy a součástky od TSMC by skutečně byly mnohem šetrnější k baterce, mohl by to být pro Apple problém. Apple se zatím k problému nevyjádřil a jistě bude vhodné počkat si na další, podrobnější testy, které slíbili například v Chipworks, ale téma k diskuzi to již nyní určitě je. Pro běžného uživatele sice možná nebude rozdílná efektivita čipů zásadní, ale při maximálním využití iPhonu 6S to už roli hrát může. Máme tu #chipgate?

Zdroj: Cult of Mac, 9to5Mac
Témata:
.