iWant

Jak novým MacBookům Pro vrátit zvuk ohlašující bootování systému

iWant

Nové MacBooky Pro kromě jiného mění funkci otevření víka. Buď se jen klasicky probudí, nebo i zapnou. Zmizel ale u nich typický zvuk, který zapínání už od nepaměti provází. Následujícím návodem ho lze vrátit a pokud vám nevyhovuje bootování systému hned po otevření víka, lze vypnout i to.

Nejdříve je třeba upozornit, že se jedná o zásah do systému, takže je třeba se přesně držet pokynů a pro vyhnutí se jakémukoliv risku je lepší se zvuku při zapínání vzdát. Jedná se však o jednoduchý postup a zadáním následujících příkazů přes Terminal by neměl nastat žádný problém.

Spusťte aplikaci Terminal (Aplikace > Utility) a napište/zkopírujte do něj jeden z níže uvedených příkazů. Zadání každého potvrďte Enterem a zadejte své administrátorské heslo.

Příkaz pro zapnutí zvuku při zapínání:

sudo nvram BootAudio=%0

Příkaz pro vypnutí zvuku při zapínání:

sudo nvram BootAudio=%00

Příkaz pro vypnutí bootování po otevření víka:

sudo nvram AutoBoot=%00

Příkaz pro zapnutí bootování po otevření víka:

sudo nvram AutoBoot=%03

Možnost zapnutí a vypnutí bootování po otevření víka platí pouze pro majitele nových MacBooků Pro, možnost zapnutí a vypnutí zvuku při bootování pro všechny.

Podobným zvukem Macy ohlašují svoje spouštění už od pozdních devadesátých let. Původně to mělo čistě praktickou funkci – „gong“ oznamuje, že systém nabíhá bez problémů. Od té doby se ale stal akord o trochu níže než Ges dur/Fis dur ikonickým a nabyl také estetický status.

Zdroj: The Verge
 • Robin Martinez

  Akord mezi Fis dur a Ges dur?

  F# === Gb

  • Roman Šula

   Rovnítko platí pouze v rovnoměrně temperovaném ladění, v jiném, např. čistém ladění, to až tak přesně neplatí.

   • Robin Martinez

    ne, v notovém záznamu je to to samé

   • Robin Martinez

    už jsem našel ‚zdroj‘:

    „Apple’s trademark application stated that the „mark consists of a sound mark consisting of a slightly flat (by approximately 30 cents) G flat/F sharp major chord.“ You could download the startup chime here. “

    takže je to jen špatně přeložené ;)

    • Tomáš Chlebek

     Přiznávám, že jsem při psaní daného odstavce nebyl zcela soustředěn, takže jsem si neuvědomil, že Fis a Ges je v podstatě totéž.

 • Petr Krobot

  U starších macbooků stačí vypnout zvuk. Pokud stáhnu před vypnutím zvuk na 0% tak se po zapnutí gong neozve, pokud to neudělám tak se ozve. Chápu správně, že tohle už dlouho neplatí?

  • Tomáš Chlebek

   Nejsem si jistý…zdá se, že u některých MacBooků to funguje, u jiných ne. Každopádně, návod v článku je pro permanentní vypnutí zvuku, nezávisle na nastavené systémové hlasitosti před vypnutím počítače.

 • Pavel

  Teď jsem zkoušel vypnout boot zvuk na MBP Retina 2014 pomocí zmíněného příkazu sudo nvram BootAudio=%00, ale nezabralo to – zvuk při bootu pořád hraje.

  • jager a becher

   Jj mně to u mid2014 taky nelze ztlumit…

   • Tomáš Chlebek

    Alternativy jsou následující:
    pro vypnutí: sudo nvram SystemAudioVolume=%80
    pro zapnutí: sudo nvram -d SystemAudioVolume
    nebo další variace pro vypnutí:
    sudo nvram SystemAudioVolume=%01
    sudo nvram SystemAudioVolume=%00
    sudo nvram SystemAudioVolume=“ “ (za rovnítkem pouze mezera, bez uvozovek)