Zavřít reklamu

Terminál na Macu vám může v řadě případů skvěle posloužit k práci se soubory, rychlému ovládání nastavení vašeho Macu a k celé další spoustě nejrůznějších užitečných účelů. Kromě toho si ale můžete s Terminálem v macOS užít také zábavu – například za pomoci některého z pěti návodů, které vám přinášíme v našem dnešním článku.

Zaplavení emotikony

Oblíbili jste si konkrétní emoji a chtěli byste si zlepšit náladu tím, že svým oblíbeným obrázkem doslova zaplavíte okno Terminálu? Za pomoci kláves Cmd + mezerník spusťte Spotlight a do vyhledávacího pole zadejte výraz „Terminál“. Poté stačí do Terminálu zadat následující text:

ruby -e ‚C=`stty size`.scan(/\d+/)[1].to_i;S=[„2743“.to_i(16)].pack(„U*“);a={};loop{a[rand(C)]=0;a.each{|x,o|;a[x]+=1;print „\ ❤️  „};$stdout.flush;sleep 0.1}‘

přičemž emoji nahradíte vašimi favority. Pro spuštění animace stiskněte Enter, záplavu emoji můžete ukončit stiskem kláves Ctrl + C.

Hvězdné války v ASCII

ASCII je zkratky pro výraz „American Standard Code for Information Interchange“. Jedná se o sadu znaků, používaných v informatice. Jistou dobu se velké popularitě těšil takzvaný ASCII art, tedy obrázky sestavené z těchto znaků. Nikoho z vás asi nepřekvapí, že je v ASCII art zpracovaná i Epizoda IV Hvězdných válek. Pro její spuštění stačí do Terminálu zadat tento příkaz: nc towel.blinkenlights.nl 23 (pro Macy s macOS Sierra a novějším), nebo tento příkaz: telnet towel.blinkenlights.nl (pro Macy se starší verzí operačního systému). Po zadání příkazu stiskněte Enter, přehrávání ukončíte stiskem kláves Ctrl + C.

Vlastní banner

Chtěli byste si v Terminálu nechat zobrazit váš vlastní nápis, tvořený křížky? Pak není nic jednoduššího, než do příkazové řádky Terminálu na vašem Macu zadat následující text: banner -w [šířka banneru v pixelech] [požadovaný nápis] a stisknout Enter.

Historická fakta

V Terminálu na Macu si můžete nechat zobrazit také stručná historická fakta, spojená s konkrétními jmény. Stačí do příkazové řádky zadat text cat /usr/share/calendar/calendar.history | grep, následovaný mezerou a příslušným jménem. Tento příkaz z pochopitelných důvodů funguje jen s omezenou skupinou vybraných jmen, s anglickou formou většiny běžných jmen se ale trefíte téměř vždy.

Mluvící Mac

Tento příkaz možná budou mnozí z vás znát. Jedná se o jednoduchý příkaz, díky kterému „přinutíte“ váš Mac promluvit nahlas. Ze všeho nejdříve se pochopitelně ujistěte, že nemáte na Macu ztlumený zvuk. Poté už stačí jen do příkazové řádky Terminálu na vašem Macu zadat příkaz say následovaný textem, který má váš Mac vyslovit. Pro spuštění příkazu stiskněte Enter.

.