Zavřít reklamu

Čas od času se ve světě jablečných zařízení objeví nějaká chyba. Některé tyto chyby Apple co možná nejdříve opraví, některé chyby jsou však součástí operačních systémů po dobu několika dlouhých let. Na jednu takovou chybu, která se projevuje u čím dál tím většího počtu uživatelů a Apple se k ní prozatím nijak nestaví, mohou narazit všichni uživatelé MacBooků Pro s Touch Barem. Jedná se o dotykový panel, který u předchozí generace MacBooků Pro nahrazuje horní řadu funkčních kláves.

Chyba Touch Baru spočívá v tom, že dochází k jeho problikávání, což se velmi rychle stane zcela nesnesitelným. Ono blikání je opravdu velice silné, což následně vyústí v nemožnost využívání jablečného počítače. Jedná se o vcelku závažnou chybu, u které byste čekali rychlou opravu – ta však prozatím nepřišla. Z toho důvodu se museli o opravu pokusit samotní uživatelé, kterým už blikání Touch Baru jednoduše lezlo na nervy. Dobrou zprávou je, že se chybu jednomu uživateli podařilo opravit. Shodou okolností se o opravu zasloužil jeden z našich čtenářů, Petr Jahoda, který nám jeho řešení představil. Pokud tedy patříte mezi jedince, kteří mají s Touch Barem stejné či podobné problémy, tak rozhodně zbystřete.

Takto vypadá blikání Touch Baru:

Po několika dnech diagnostikování chyby se podařilo zjistit, že se blikání objevuje zcela náhodně tehdy, kdy se Touch Bar nevyužívá. Blikání není přítomné na přihlašovací obrazovce, na druhou stranu se ale projevuje i v bezpečném režimu. Bohužel k vyřešení problému nepomohl ani reset SMC a NVRAM, ani kompletní přeinstalování macOS. „Podle toho všeho se jedná o hardwarový problém. Pokud už váš MacBook není v záruce, tak musíte zaplatit opravu za něco, co jste nezpůsobili,“ uvádí Petr ve svém příspěvku. Blikání Touch Baru se tedy neprojevuje v případě, že je využíván, tudíž Petr vytvořil speciální skript, který jednoduše dokáže Touch Bar co chvíli aktivovat bez toho, aniž byste to zaznamenali.

Jak opravit blikání Touch Baru na MacBooku

Abyste mohli skript využít, tak je nutné, abyste v Předvolby systému → Klávesnice provedli aktivaci možnosti Vypnout podsvícení klávesnice po [x] nečinnosti, kde kromě toho z nabídky vyberte možnost alespoň 1 min či více. Pak už jen stačí, abyste se přesunuli do aplikace Editor skriptů, který spustíte třeba prostřednictvím Spotlightu, a následně v novém okně klepnuli na Nový dokument. Pak si zkopírujte skript, který přikládám níže:

Po zkopírování skript vložte do okna aplikace Editor skriptů. Před uložením je ale nutné, abyste skript lehce upravili – konkrétně je nutné do něj vložit vaše uživatelské jméno a heslo. Uživatelské jméno je nutné změnit dvakrát, a to všude tam, kde se nachází YourUserNameGoesThere. Heslo je taktéž nutné změnit dvakrát, a to všude, kde se ve skriptu nachází YourPasswordGoesThere. Po upravení skriptu klepněte v horní liště na Soubor → Exportovat, kde v malém okně z menu u Formát souboru vyberte Aplikace a zaškrtněte možnost Po spuštění ponechat otevřeno. Skript můžete uložit kamkoliv, ideálně však třeba do složky Aplikace.

Výše uvedeným způsobem tedy uložíte skript, který opravuje blikání Touch Baru. Ten už následně stačí pouze spustit. Abyste jej ale nemuseli spouštět ručně po každém přihlášení, tak je ještě nutné nastavit automatické spuštění. Toho docílíte tak, že přejdete do Předvolby systému → Uživatelé a skupiny, kde si vlevo rozklikněte váš profil, a poté sekci Přihlášení. Zde klepněte níže na tlačítko + a v novém okně vyhledejte a poklepejte na skript (aplikaci), kterou jste si uložili. Následně se aplikace objeví v seznamu, kde už jen stačí zaškrtnout možnost Skrýt. Poté už se bude aplikace spouštět automaticky a nebudete se muset o nic starat s tím, že se nadobro zbavíte blikajícího Touch Baru.

Za vytvoření řešení a postupu ještě jednou děkujeme Petru Jahodovi.

.