Zavřít reklamu

Mac či MacBook je naprosto perfektní zařízení, které vám dokáže zjednodušit každodenní fungování. Říká se, že jablečné počítače jsou určené především k práci, pravdou ale je, že tohle tvrzení už aktuálně neplatí. Nejnovější Apple počítače totiž nabídnou tolik výkonu, o kterém si mohou nechat nechat zdát i některé dražší konkurenční přenosné počítače. Na Macu už tak můžete kromě práce také hrát hry, popřípadě naopak pouze brouzdat na internetu či sledovat filmy s tím, že se nemusíte strachovat o brzké vybití baterie. Operační systém macOS, který na všech počítačích od jablečné společnosti běží, je plný skvělých možností a funkcí. V tomto článku se podíváme na 10 z nich, o kterých jste možná ani nevěděli, že váš Mac umí.

Zvětšení kurzoru, když jej nemůžete najít

K vašemu Macu či MacBooku si můžete připojit externí monitory, což je ideální v případě, pokud chcete zvětšit svou pracovní plochu. Větší pracovní plocha dokáže v mnohém pomoci, zároveň ale dokáže také lehce uškodit. Osobně se na větší pracovní ploše setkávám s tím, že často nemůžu najít kurzor, který se jednoduše na monitoru ztratí. I na tohle ale inženýři v Applu mysleli a přinesli funkci, díky které se kurzor při rychlém zatřesení na chvíli několikanásobně zvětší, takže si jej ihned všimnete. Pro aktivaci této funkce přejděte do  → Předvolby systému → Zpřístupnění → Monitor → Ukazatel, kde aktivujte možnost Zvýraznit ukazatel myši zatřesením.

Live Text na Macu

Letos se stala součástí operačních systémů od Applu funkce Live Text, potažmo Živý text. Tato funkce dokáže převést text, který se nachází na fotce či obrázku, do podoby, ve které se s ním dá jednoduše pracovat. Díky Live Textu si tedy můžete z fotek a obrázků „vytáhnout“ jakýkoliv text, který potřebujete, společně s odkazy, e-maily a telefonními čísly. Většina uživatelů využívá Live Text na iPhonu XS a novějším, mnoho uživatelů však nemá ani nejmenší tušení o tom, že je tato funkce k dispozici i na Macu. Je ale nutné zmínit, že ji na jablečných počítačích musíte před využitím aktivovat, čehož docílíte v  → Předvolby systému → Jazyk a oblast, kde zaškrtněte možnost Vybírat text v obrázcích. Pak lze Live Text využít třeba ve Fotkách, dále v Safari a jinde v systému.

Smazání dat a nastavení

V případě, že se rozhodnete prodat iPhone, tak stačí, abyste vypnuli Najít iPhone, a poté v Nastavení provedli reset do továrního nastavení a smazání dat. To lze učinit jen pár klepnutími a nemusíte se o nic starat. V případě Macu byl tento postup donedávna složitější – prvně jste museli vypnout Najít Mac, a poté přejít do režimu Zotavení macOS, kde jste provedli formátování disku a instalaci nového macOS. Tento postup už je ale minulostí. Inženýři z Applu totiž u Maců přišli s velice podobnou možností pro smazání dat a nastavení jako na iPhonech či iPadech. Jablečný počítač tak bude nově možné kompletně vymazat a převést do továrního nastavení tak, že přejdete do  → Předvolby systému. Tímto se zobrazí okno, které vás ale žádným způsobem nyní nemusí zajímat. Po jeho otevření v horní liště klepnete na Předvolby systému. Z menu pak stačí vybrat Smazat data a nastavení a projít průvodcem až do samotného konce. Tímto dojde ke kompletnímu smazání Macu.

Aktivní rohy

Pokud chcete na Macu rychle provést nějakou akci, tak k tomu můžete využít například klávesové zkratky. Málokdo ale ví o tom, že můžete využít i funkci Aktivní rohy, která zajistí, že se provede předem vybraná akce tehdy, kdy kurzorem „narazíte“ do jednoho z rohů obrazovky. Může například dojít k uzamknutí obrazovky, přesunutí na plochu, otevření Launchpadu či ke spuštění spořiče obrazovky, apod. Aby se zabránilo spuštění omylem, tak si ještě můžete nastavit, aby došlo ke spuštění akce pouze v případě, pokud zároveň podržíte funkční klávesu. Aktivní rohy lze nastavit v  → Předvolby systému → Mission Control → Aktivní rohy… V dalším okně si pak stačí rozkliknout menu a vybrat akce, popřípadě ještě přidržet funkční klávesu.

Změna barvy kurzoru

Ve výchozím nastavení je na Macu kurzor černý a má bílé ohraničení. Takhle to je již delší dobu, a pokud vám to z nějakého důvodu nevyhovuje, tak jste až donedávna jednoduše měli smůlu. Nyní už si však na jablečných počítačích můžete barvu kurzoru, potažmo jeho výplně a ohraničení, změnit. Stačí, abyste se prvně přesunuli do  → Předvolby systému → Zpřístupnění → Monitor → Ukazatel, kde už níže najdete možnosti Barva obrysu ukazatele a Barva výplně ukazatele. Pro výběr barvy stačí klepnout na aktuální barvu, čímž se otevře malé okno pro výběr. Pokud byste chtěli barvu kurzoru vrátit do továrního nastavení, stačí klepnout na Resetovat. Berte na vědomí, že při nastavení vybraných barev nemusí jít někdy kurzor na obrazovce vidět.

Rychlé zmenšení fotek

Čas od času se můžete ocitnout v situaci, kdy potřebujete zmenšit nějaký obrázek či fotografii. Tato situace může nastat například tehdy, pokud chcete odeslat obrázky přes e-mail, popřípadě pokud je chcete nahrát na web. Pro rychlé zmenšení fotek a obrázků na Macu můžete využít funkci, která je součástí rychlých akcí. Chcete-li tímto způsobem rychle fotky zmenšit, tak si prvně si na Macu obrázky či fotky ke zmenšení najděte. Jakmile tak učiníte, tak si obrázky či fotky klasickým způsobem označte. Následně po označení klepněte na jednu z vybraných fotek pravým tlačítkem a z menu najeďte kurzorem na Rychlé akce. Zobrazí se podmenu, ve kterém stiskněte možnost Převést obrázek. Tímto se otevře okno, ve kterém už si můžete nastavit parametry pro zmenšení. Po vybrání všech náležitostí potvrďte převod (zmenšení) klepnutím na Převést na [formát].

Sady na ploše

Je to již několik let nazpátek, kdy Apple představil funkci Sady, kterou lze využít na ploše. Funkce Sady je určená především pro jedince, kteří na ploše neudržují pořádek, ale i přesto by chtěli mít ve složkách a souborech nějaký systém. Sady dokáží veškerá data rozdělit do několika různých kategorií s tím, že jakmile určitou kategorii na boku otevřete, tak se vám zobrazí všechny soubory z této kategorie. Může se jednat například o obrázky, PDF dokumenty, tabulky a další. Pokud byste chtěli Sady vyzkoušet, lze je aktivovat stisknutím pravého tlačítka myši na ploše, a poté vybráním Používat Sady. Deaktivaci funkce provedete stejným způsobem.

Režim nízké spotřeby baterie

Pokud patříte mezi vlastníky jablečného telefonu, tak zajisté víte, že je součástí iOS režim nízké spotřeby baterie. Ten můžete aktivovat několika různými způsoby – v Nastavení, přes ovládací centrum či prostřednictvím dialogových oken, které se zobrazí v případě, že nabití baterie klesne na 20 % či 10 %. V případě, že byste stejný režim nízké spotřeby chtěli aktivovat na jablečném počítači před pár měsíci, tak by se vám to nepovedlo, jelikož tato možnost jednoduše nebyla k dispozici. To se ale změnilo, jelikož jsme se dočkali přidání režimu nízké spotřeby baterie i do macOS. Pro aktivaci tohoto režimu je na Macu nutné přejít do  → Předvolby systému → Baterie → Baterie, kde zaškrtněte Režim nízké spotřeby. Bohužel prozatím nemůžeme režim nízké spotřeby aktivovat nějak jednoduše, například v horní liště či po vybití baterie – snad se to brzy změní.

AirPlay na Mac

Pokud chcete z iPhonu, iPadu či Macu spustit přehrávání nějakého obsahu na větší obrazovce, tak k tomu můžete využít AirPlay. Pomocí něj se bezdrátově veškerý obsah zobrazí třeba na televizi, a to bez nutnosti složitého nastavování. Pravdou ale je, že v určitých případech by se vám mohl hodit AirPlay na obrazovku Macu. Co si budeme nalhávat, obrazovka Macu je pořád větší než ta od iPhonu, rozhodně je tak lepší například fotky a videa promítat na něm. Tato funkce dlouhou dobu nebyla k dispozici, nakonec jsme se ale přece jenom dočkali. Pokud byste chtěli obsah z iPhonu či iPadu zobrazit pomocí AirPlay na obrazovce Macu, tak stačí, abyste veškerá zařízení měli u sebe a připojené ke stejné Wi-Fi. Pak na iPhonu či iPadu otevřete ovládací centrum, klepněte na ikonu zrcadlení obrazovky a následně ze seznamu AirPlay zařízení vyberte váš Mac.

Správa hesel

Veškerá hesla, která na vašich jablečných zařízeních kamkoliv zadáte, se mohou uložit do Klíčenky na iCloudu. Díky tomu se nemusíte starat o pamatování si hesel – namísto toho se autorizujete vždy heslem k účtu nebo kódem, popřípadě pomocí Touch ID či Face ID. Klíčenka dokáže taktéž generovat a automaticky aplikovat uložená hesla, tudíž je prakticky nemožné, abyste si bezpečná vygenerovaná hesla zapamatovali. Občas se ale můžete ocitnout v situaci, kdy potřebujete všechna hesla zobrazit, například protože je chcete s někým sdílet, anebo zadat do zařízen, které není vaše. Donedávna jste k tomu museli využít nepřehlednou a zbytečně složitou aplikaci Klíčenka. Na Macu je však relativně nově k dispozici také nová sekce pro správu hesel. Tu najdete v  → Předvolby systému → Hesla. Následně se stačí autorizovat, rázem se veškerá hesla zobrazí a vy s nimi můžete začít pracovat.

.