Zavřít reklamu

Telefon iPhone je navržený tak, aby chránil vaše data a soukromí. Integrované bezpečnostní funkce pomáhají zabránit v přístupu k vašim datům v iPhonu a na iCloudu každému kromě vás. Také proto na podporu ochrany vašeho soukromí používá iPhone v každé Wi-Fi síti, ke které se připojí, jedinečnou soukromou síťovou adresu MAC. MAC adresa je zkratkou z anglického Media Access Control, a i když to tak vypadá, s označením počítačů společnosti Apple nemá nic společného. Jak říká česká Wikipedie, jedná se o jednoznačný identifikátor síťového zařízení, který používají různé protokoly druhé (spojové) vrstvy OSI. Je přiřazována síťové kartě bezprostředně při její výrobě, a proto se jí také někdy říká fyzická adresa, u moderních karet ji lze nicméně i dodatečně změnit.

Jak používat soukromou síťovou adresu na iPhone

Soukromá adresa je u Wi-Fi připojení na iPhone ve výchozím nastavení aktivována. Může se ale stát, že jste ji v minulosti například nějakým způsobem omylem vypnuli. V určitých případech je pak nutné soukromou adresu deaktivovat, každopádně pokud se řadíte mezi běžné uživatele, tak k tomu nejspíše důvod mít nebudete. Pro (de)aktivaci soukromé adresy u Wi-Fi tedy postupujte následovně: 

  • Otevřete Nastavení. 
  • Zvolte nabídku Wi-Fi. 
  • U vybrané Wi-Fi klepněte na symbol modrého „i“. 
  • (De)aktivujte nabídku Soukromá adresa. 

Při deaktivaci Soukromé adresy ale mějte na paměti, že její použití pomáhá omezit sledování iPhonu napříč různými Wi-Fi sítěmi. V zájmu lepší ochrany soukromí byste ji tedy měli mít stále zapnutou, a to u všech používaných sítí, které ji podporují. Pokud ji u některé sítě vypnete, kdykoli ji zase můžete stejným postupem aktivovat. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Jak se pak zachova rozsahlejsi sit jedne nebo vice budov. Na Mac se generuje Ip a ta ma danou exspiraci cca 24h. Pri 10 wifi ap a 10 uzivatelich v siti vychazi 100 ip vygenerovanych behem 24 hodin. Co takova skola s 1000 zaku? Vidim to na kolaps dhcp serveru.

celý text

Čtěte více.