Zavřít reklamu

Pokud vlastníte vozidlo, které bylo vyrobeno v několika posledních letech, tak na něm s největší pravděpodobností máte k dispozici také CarPlay. Jedná se o jakýsi jablečný operační systém, který se může automaticky spustit na obrazovce vašeho vozidla poté, co pomocí USB (u některých vozidel bezdrátově) připojíte váš iPhone. V rámci CarPlay je však k dispozici jen několik málo aplikací, které musí projít složitým ověřovacím procesem Applu. Kalifornský gigant totiž chce zachovat bezpečnost na cestách, a tak se musí veškeré aplikace jednoduše ovládat a všeobecně se musí jednat o relevantní aplikace pro řízení – tedy například pro přehrávání hudby, anebo na navigování.

Jakmile jsem si koupil vozidlo s podporou CarPlay, tak jsem ihned hledal, jakým způsobem lze skrze něj přehrávat na obrazovce video. Po pár minutách bádání jsem zjistil, že CarPlay nativně tuto funkci nepodporuje – a když se nad tím zamyslíte, tak je to samozřejmě víceméně logické. Zároveň jsem však objevil projekt s názvem CarBridge, který dokáže zrcadlit obrazovku vašeho iPhonu na displej vozidla, stačí mít nainstalovaný jailbreak. Bohužel, vývoj aplikace CarBridge už delší dobu vázne, a tak bylo víceméně jasné, že se dřív nebo později objeví lepší alternativa. Skutečností se tohle stalo před několika dny, kdy se objevil tweak CarPlayEnable, jenž je k dispozici jak pro iOS 13, tak pro iOS 14.

Pokud máte na vašem iPhonu nainstalovaný jailbreak, tak vám nic nebrání tomu, abyste si CarPlayEnable nainstalovali – je k dispozici zcela zdarma. Tento tweak tedy dokáže v rámci CarPlay přehrávat video a audio z mnoha různých aplikací, zmínit můžeme například YouTube. Dobrou zprávou je, že nedochází ke klasickému zrcadlení, takže není nutné mít celou dobu zapnutý displej a váš iPhone můžete klidně uzamknout bez toho, aby se přehrávání pozastavilo. Nutno však podotknout, že CarPlayEnable nedokáže v CarPlay přehrávat videa, která jsou chráněna DRM – jedná se například o pořady z Netflixu a dalších streamovacích aplikací.

Tweak CarPlayEnable funguje naprosto nezávisle na iPhonu, jak už jsem nakousl výše. To znamená, že na jablečném telefonu můžete mít spuštěnou jednu aplikaci a v rámci CarPlay poté jakoukoliv jinou. Díky CarPlayEnable je možné na obrazovce vašeho vozidla spustit prakticky jakoukoliv aplikaci, kterou máte nainstalovanou na vašem iOS zařízení. Tyto aplikace pak můžete v rámci CarPlay jednoduše ovládat dotykem prstu. Kromě sledování videí na YouTube můžete v rámci CarPlay například surfovat na internetu, anebo si můžete spustit nějakou diagnostickou aplikaci a nechávat si přenášet živá data o vašem vozidle. Při použití tweaku ale myslete na svou bezpečnost, a také na bezpečnost ostatních řidičů. Nepoužívejte tento tweak za jízdy, ale pouze tehdy, když stojíte a například někoho čekáte. CarPlayEnable můžete zdarma stáhnout z repozitáře BigBoss (http://apt.thebigboss.org/repofiles/cydia/).

.