Zavřít reklamu

Pokud vlastníte vozidlo, které bylo vyrobeno v několika posledních letech, tak na něm s největší pravděpodobností máte k dispozici také CarPlay. Jedná se o jakýsi jablečný operační systém, který se může automaticky spustit na obrazovce vašeho vozidla poté, co pomocí USB (u některých vozidel bezdrátově) připojíte váš iPhone. V rámci CarPlay je však k dispozici jen několik málo aplikací, které musí projít složitým ověřovacím procesem Applu. Kalifornský gigant totiž chce zachovat bezpečnost na cestách, a tak se musí veškeré aplikace jednoduše ovládat a všeobecně se musí jednat o relevantní aplikace pro řízení – tedy například pro přehrávání hudby, anebo na navigování.

Jakmile jsem si koupil vozidlo s podporou CarPlay, tak jsem ihned hledal, jakým způsobem lze skrze něj přehrávat na obrazovce video. Po pár minutách bádání jsem zjistil, že CarPlay nativně tuto funkci nepodporuje – a když se nad tím zamyslíte, tak je to samozřejmě víceméně logické. Zároveň jsem však objevil projekt s názvem CarBridge, který dokáže zrcadlit obrazovku vašeho iPhonu na displej vozidla, stačí mít nainstalovaný jailbreak. Bohužel, vývoj aplikace CarBridge už delší dobu vázne, a tak bylo víceméně jasné, že se dřív nebo později objeví lepší alternativa. Skutečností se tohle stalo před několika dny, kdy se objevil tweak CarPlayEnable, jenž je k dispozici jak pro iOS 13, tak pro iOS 14.

Pokud máte na vašem iPhonu nainstalovaný jailbreak, tak vám nic nebrání tomu, abyste si CarPlayEnable nainstalovali – je k dispozici zcela zdarma. Tento tweak tedy dokáže v rámci CarPlay přehrávat video a audio z mnoha různých aplikací, zmínit můžeme například YouTube. Dobrou zprávou je, že nedochází ke klasickému zrcadlení, takže není nutné mít celou dobu zapnutý displej a váš iPhone můžete klidně uzamknout bez toho, aby se přehrávání pozastavilo. Nutno však podotknout, že CarPlayEnable nedokáže v CarPlay přehrávat videa, která jsou chráněna DRM – jedná se například o pořady z Netflixu a dalších streamovacích aplikací.

Tweak CarPlayEnable funguje naprosto nezávisle na iPhonu, jak už jsem nakousl výše. To znamená, že na jablečném telefonu můžete mít spuštěnou jednu aplikaci a v rámci CarPlay poté jakoukoliv jinou. Díky CarPlayEnable je možné na obrazovce vašeho vozidla spustit prakticky jakoukoliv aplikaci, kterou máte nainstalovanou na vašem iOS zařízení. Tyto aplikace pak můžete v rámci CarPlay jednoduše ovládat dotykem prstu. Kromě sledování videí na YouTube můžete v rámci CarPlay například surfovat na internetu, anebo si můžete spustit nějakou diagnostickou aplikaci a nechávat si přenášet živá data o vašem vozidle. Při použití tweaku ale myslete na svou bezpečnost, a také na bezpečnost ostatních řidičů. Nepoužívejte tento tweak za jízdy, ale pouze tehdy, když stojíte a například někoho čekáte. CarPlayEnable můžete zdarma stáhnout z repozitáře BigBoss (http://apt.thebigboss.org/repofiles/cydia/).

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ok, vypadá to dobře, ale kvůli tomu si opravdu do tlf jailbreak instalovat nebudu a myslím si, že naprostá většina lidí také ne. Tudíž by bylo příště dobré do nadpisu napsat, že to je pouze pro telefony s jailbreakem a každého to logicky přestane zajímat…

  Přesně tak, aplikace hezká, ale opravdu kvůli tomu nebudu instalovat jailbreak. Spíš mě sere, že pitomej Apple nepodporuje v car play YouTube apod. napřímo. Když čekám v autě, tak bych to uvítal

  Mno mam to stejne jako kolega Jakub :-D Ve ctecte se mi objevi novy clanek se zajimavym nadpisem, tak to otevru (ne, opravdu nezkoumam do jake kategorie ho autor vlozil…na listu ve ctecte to taky samozrejme neni poznat)…ctu ctu…a najednou ctu Jailbreak ?‍♂️ Nic pro me…ztraceny cas, skoda ;) Byt to v titulku nejak pekne zakomponovane, tak na to nikdy nekliknu ;) Nevadi, kazdopadne diky.

  Stačilo jailbreak v nadpisu zmínit a bylo by po problému. Ale hlavně, on to ještě někdo v dnešní době dělá, proboha?
  Mimochodem by to chtělo si trochu ujasnit terminologii – CarPlay rozhodně není “jakýsi operační systém”, ale služba, která zobrazuje data z telefonu na displeji auta.

  Borce, nezapomen jeste poucit i Petra Maru. Ten CarPlay popisuje jako “doplnek ve vasem telefonu, neco jako aplikace nebo reseni”. A nez se dal ztrapnis, tak sluzba je podle Wikipedie: hospodářská činnost uspokojující určitou potřebu.

  Já si vždy u takto podezřelého článku nascrolluju na diskusi, tam zjisítm, že to někdo zhejtí kvůli JB a mám pak radost, že jsem to nemusel vůbec číst :D

  diskuze ctes, aby si zjistil, ze nemusis cist clanek. Takze csove to vyjde skoro na stejno a jeste nechas lidi rozhodovat o tom, co budes cist. OK :-D Mimochodem, clanek jsi stejne cetl.

  Škoda že zatím nikdo nevymyslel krabičku kterou při připojení do USB v autě rovnou zrcadlíš svůj telefon a vyřešeno. Ideální případ je aby v CarPlay nebyla zamknuta možnost že si chci přehrát co chci, vše co mám v telefonu. Je věci každého jestli si uvědomí že za jízdy nemá koukat na film ale až zastaví ale bránit uživateli tím že mu to bloknu hned ze startu mi přijde omezováním.

celý text

Čtěte více.