Zavřít reklamu

Tim Cook je jakožto generální ředitel (CEO) přední tváří značky Apple. Za své působení si Apple prošel několika významnými milníky a lze tedy říct, že právě Cook firmu formoval do dnešní podoby a nese tak podíl na její extrémní hodnotě, která dokonce přesáhla 3 biliony dolarů. Na kolik si vlastně může přijít takový ředitel a jak se v posledních letech jeho plat vyvíjel? Přesně na tohle si posvítíme v dnešním článku.

Kolik si vydělá Tim Cook

Než se podíváme na konkrétní čísla, je nutné si uvědomit, že příjem Tima Cooka nespočívá pouze v obyčejné mzdě či bonusech. Bezesporu největší složkou jsou totiž akcie, které jakožto CEO dostává. Jeho základní mzda totiž činí zhruba 3 miliony dolarů ročně (přes 64,5 milionu korun). V tomto případě se ale bavíme o takzvaném základu, ke kterému se ještě připočítávají nejrůznější bonusy a hodnoty akcií. Ačkoliv už 3 miliony dolarů zní jako ráj na zemi, dávejte pozor – ve srovnání se zbytkem je tohle číslo spíše jakousi třešničkou na dortu.

Díky tomu, že Apple každoročně uvádí příjmy hlavních představitelů, máme k dispozici relativně přesné informace o tom, na kolik si Cook vlastně přijde. Zároveň to ale není tak úplně jednoduché. Opět totiž narážíme na samotné akcie, které se přepočítávají na hodnotu v daném období. Skvěle to lze vidět například na jeho příjmu za uplynulý rok 2021. Základem tedy byla mzda v hodnotě 3 milionů dolarů, k čemuž se ještě přidaly bonusy za finančních a environmentálních příjmů společnosti v hodnotě 12 milionů dolarů, následují proplacené výdaje v hodnotě 1,39 milionů dolarů, které zahrnují náklady na osobní letadlo, ochranku/zabezpečení, dovolenou a další příspěvky. Poslední složku tvoří akcie v hodnotě neuvěřitelných 82,35 milionů dolarů, díky čemuž lze příjem generálního ředitele Applu za rok 2021 vyčíslit na pohádkových 98,7 milionů dolarů neboli 2,1 miliardy korun. Ještě jednou však musíme upozornit, že tohle není číslo, které šéfovi Applu takříkajíc „cinkne“ na účtě. V takovém případě bychom museli brát v potaz jen základní mzdu spolu s prémiemi, které je i tak nutné ještě zdanit.

Tim-Cook-Money-Pile

Příjem šéfa Applu v předcházejících letech

Když se podíváme o něco dál do „historie“, uvidíme vcelku podobná čísla. Základem jsou totiž pořád 3 miliony dolarů, jež jsou následně doplněny o prémie, které jsou ovlivněny podle toho, zdali firma (ne)plní předem domluvené plány a cíle. Velice podobně si Cook vedl například i v roce 2018, kdy k základní mzdě obdržel 12 milionů dolarů v prémiích (stejně jako v předchozím roce). Následně ale není tak úplně jasné, na kolik akcií si tehdy vlastně přišel. Objevují se každopádně informace o tom, že jejich hodnota měla čítat dalších až 121 milionů dolarů, což dohromady dělá 136 milionů dolarů – téměř 3 miliardy korun.

Když pomineme zmiňované akcie a podíváme se na příjem za předcházející roky, uvidíme zajímavé rozdíly. Tim Cook si totiž v roce 2014 přišel na 9,2 milionů dolarů a další rok (2015) dokonce na 10,28 milionů dolarů, avšak v následujícím roce jeho příjem klesl na 8,7 milionů dolarů. V těchto číslech jsou mimo základní mzdy započteny i prémie a další kompenzace.

Témata: ,
.