Zavřít reklamu

Celý den provozu po půlhodině nabíjení? U Applu si nechme zajít chuť. I u nejnovějších iPhonů 13 společnost uvádí, že za tento časový úsek nabijete pouze 50 % kapacity baterie. A to samozřejmě pouze drátově a s adaptérem výkonnějším 20 W. Konkurence je ale úplně jinde, jenže i tak s ní Apple nechce držet krok. 

7,5, 15 a 20 – to je trojice čísel, které charakterizují přístup Applu k nabíjení jeho iPhonů. První je 7,5W bezdrátové nabíjení ve standardu Qi, druhé je 15W MagSafe nabíjení a třetí 20W nabíjení kabelem. Už ale známe podobu 120W bezdrátového nabíjení a 200W nabíjení za pomoci kabelu. Může to tak vypadat, jako by se Apple zuby nehty bránil pokroku v rychlostech nabíjení, a do jisté míry je to i pravda.

Apple se rychlého nabíjení bojí 

Baterie mobilních telefonů se sice neustále zvětšují, na jejich výdrži je to ale znát jen minimálně. Mohou za to samozřejmě nové nároky, jako jsou větší a na energii náročnější displeje, stejně jako čipy pohánějící ty nejmodernější hry a pořizující ty nejdokonalejší fotografie. S tím, jak zařízení stárne, stárne i jeho baterie, která pak zařízení nedokáže dodávat tolik šťávy, a proto mu krátí výkon. Tomu tak tedy bylo dříve a Apple zde značně narazil.

Uživatelé si stěžovali, že se jejich iPhone s postupem času zpomaluje, a měli pravdu. Apple na tom prodělal kalhoty, protože platil značné pokuty, a jako nápravu přinesl funkci Kondice baterie. V ní si každý může určit, jestli raději bude baterii ždímat, co to jde, ale při zachování plného výkonu, nebo ten trochu přiškrtí, aby mu zařízení vydrželo déle. Problém je zde v tom, že Apple nechce, aby jeho baterie odcházely dříve, než je to nutné, a protože ji nejvíce ničí rychlé nabíjení, tak jej proto také omezuje.

Kombinované nabíjení 

Vezměte si, že iPhone 13 tedy nabijete z 0 na 50 % za 30 minut, jenže technologie Xiaomi HyperCharge dokáže dobít 4000mAh baterii z 0 na 100 % za pouhých 8 minut (iPhone 13 má 3240 mAh, IPhone 13 Pro Max má 4352 mAh). Mnoho výrobců totiž své nabíjení jmenuje různými názvy. Je zde tak Qualcomm Quick Charge, OnePlus Warp Charge, Huawei SuperCharge, Motorola TurboPower, MediaTek PumpExpress a třeba také jen USB Power Delivery, které využívá právě Apple (a také Google u jeho Pixelů). 

Jedná se o univerzální standard, který může využít jakýkoli výrobce a lze jím nabíjet nejen iPhony, ale i přenosné počítače. A i když má o poznání větší potenciál, Apple jej omezuje. Rychlé nabíjení zde probíhá jen do 80 % kapacity baterie, pak se přepne na udržovací nabíjení (sníží elektrický proud). Společnost uvádí, že tento kombinovaný proces umožňuje nejen zrychlit nabíjení, ale zároveň prodlužuje životnost baterie.

Apple ve svých zařízeních nabízí i optimalizaci nabíjení (Nastavení -> Baterie -> Kondice baterie). Tato funkce se učí, jak své zařízení používáte, a podle toho jej nabíjí. Pokud tedy jdete večer spát a dáte iPhone na nabíječku, přičemž tak děláte pravidelně, nabije se jen na 80 % kapacity. S dostatečným předstihem, než budete vstávat v pravidelný čas, se pak dobije zbytek. Apple toto zdůvodňuje tak, že tímto chování vám nebude zbytečně stárnout baterie.

Kdyby Apple chtěl, mohl se do boje o nejrychlejší nabíjení zapojit už dávno. Jenže nechce, a chtít ani nebude. Zákazníci se tak musí smířit s tím, že pokud rychlosti nabíjení iPhonů porostou, porostou pomalu. Samozřejmě to pro ně má ale i výhodu – nezničí si baterii tak rychle a i po dalším čase bude mít ta stále dostatečnou kapacitu pro příkladný výkon jejich zařízení. 

.