Zavřít reklamu

Brzy tomu budou tři roky, co zemřel spoluzakladatel, výkonný ředitel a vizionář Applu Steve Jobs. Na svou pozici šéfa Applu radě doporučil dosadit Tima Cooka, do té doby provozního ředitele, což správní rada bez výhrad udělala. Od této velké změny v nejvyšším představenstvu Applu se ve vedení změnilo mnoho. Když srovnáme jeho členy z roku 2011 před odstoupením Steva Jobse a dnes, zjistíme, že z původní desítky k dnešnímu dni zbylo šest lidí, na přelomu září/října to bude dokonce ještě o jednoho méně. Pojďme se společně podívat, jaké změny se za poslední tři roky ve vedení Applu odehrály.

Steve Jobs –> Tim Cook

Když Steve Jobs věděl, že už nadále v důsledku své nemoci nedokáže řídit společnost, kterou založil a po svém návratu opět postavil na nohy, přenechal žezlo svému poručíkovi Timu Cookovi, respektive doporučil jeho zvolení správní radě, která tak učinila. Jobs si ponechal místo v Applu jako předseda rady, měsíc po svém odstoupení svému onemocnění podlehl. Steve svému nástupci udělil také cennou radu, kterou Cook zmínil již několikrát: aby se neptal, co by dělal Steve Jobs, ale aby dělal to, co je správné.

Pod vedením Tima Cooka zatím Apple nepředstavil žádnou novou produktovou kategorii, nicméně za zmínku rozhodně stojí například vcelku revoluční design Macu Pro nebo velmi úspěšný iPhone 5s. Tim Cook několikrát naznačil, že bychom se měli letos dočkat něčeho zcela nového, nejčastěji se mluví o chytrých hodinkách či jiném podobném zařízení a zcela nové Apple TV.

Tim Cook –> Jeff Williams

Než Tim Cook nastoupil jako výkonný ředitel Applu, byl na pozici provozního ředitele, což zahrnuje například organizování sítě dodavatelů, distribuci, logistiku a podobně. Cook je považován za mistra ve svém oboru a dokázal celý řetězec vyšperkovat do podoby, kdy Apple své produkty prakticky neuskladňuje a posílá je rovnou do prodejen a zákazníkům. Dokázal tak Applu ušetřit miliony a zefektivnit celý řetězec o stovky procent.

Převážnou část jeho povinností převzal Jeff Williams, Cookova pravá ruka z doby, kdy byl provozní ředitel. Jeff Williams není zrovna novou tváří, u Applu pracuje již od roku 1998 jako šéf celosvětového zásobování. Než převzal otěže po Timu Cookovi, působil na pozici senior viceprezidenta pro strategické operace a tento titul mu ostatně zůstal. Poté, co byl jmenován Tim Cook jako výkonný ředitel, na něj nicméně přešly další pravomoci provozního ředitele a ačkoliv to jeho označení pozice přímo neříká, Jeff Williams je prakticky Timem Cookem v nové post-jobsovské éře Applu. Více o Jeffu Williamsovi zde.

 Scott Forstall –> Craig Federighi

Odvolání Scotta Forstalla bylo jedno z největších personálních rozhodnutí, které musel Tim Cook jako výkonný ředitel učinit. Ačkoliv byl Forstall propuštěn v říjnu 2012, celý příběh začal mnohem dříve a na povrch se dostal až v červnu 2012, kdy Bob Mansfield oznámil odchod do důchodu. Jak zmiňuje Walter Isaacson ve své oficiální biografii Steva Jobse, Sctott Forstall si příliš nebral servítky a dobře nevycházel jak s Bobem Mansfieldem, tak s Jony Ivem, dvorním designérem Applu. Scott Forstall měl na vrubu také dva velké neúspěchy Applu, v první řadě nepříliš spolehlivou Siri, v druhé pak fiasko s vlastními mapami. Za obojí Forstall odmítl převzít zodpovědnost a omluvit se zákazníkům.

S nepřímým odůvodněním, že bránil spolupráci napříč divizemi Applu, byl Forstall z Applu odejit a jeho pravomoci se rozdělily mezi dvě klíčové osobnosti. Vývoj iOS převzal Craig Federighi, který byl několik měsíců předtím jmenován jako senior viceprezident pro Mac software, vzhled iOS pak přešel na Jonyho Ivea, jehož pracovní titul se změnil z „Industrial Design“ na „Design“. Federighi, stejně jako Forstall pracoval se Stevem Jobsem ještě v éře NeXTu. Po nástupu do Applu nicméně strávil deset let mimo společnost v Aribě, kde se vyšplhal až na pozici viceprezidenta internetových služeb a vedoucího technologií. V roce 2009 se pak do Applu vrátil a řídil zde vývoj OS X.

Bob Mansfield –> Dan Riccio

Jak bylo zmíněno výše, v červnu 2012 Bob Mansfield, senior viceprezident pro hardwarové inženýrství, oznámil odchod do důchodu, s čímž pravděpodobně souvisely i neshody se Scottem Forstallem. Dva měsíce na to byl do jeho funkce jmenován Dan Riccio, další veterán Applu, který se ke společnosti připojil už v roce 1998. Zde pracoval jako viceprezident produktového designu a podílel se od té doby na většině produktech, které Apple vyrábí.

Bob Mansfield se v době jmenování Riccia na pozici SVP hardwarového inženýrství nicméně vrátil na další dva roky a v jednu dobu tak byli na stejné pozici dva lidé. Později byl pracovní titul Boba Mansfielda změněn jen na „Inženýrství“ a pak z vedení Applu zcela zmizel. Aktuálně pracuje na „speciálních projektech“ a zodpovídá se přímo Timu Cookovi. Spekuluje se, že ony speciální produkty patří právě do nových produktových kategorií, do kterých Apple plánuje vstoupit.

Ron Johnson –> Angela Ahrendtsová

Cesta od Rona Johnsona k Angele Ahrendtsové na pozici šéfa maloobchodního prodeje nebyla zdaleka tak růžová, jak by se mohlo zdát. Mezi Johnsonem a Ahrendtsovou totiž tuto pozici zastával ještě John Browett a také rok a půl zelo toto manažerské křeslo prázdnotou. Ron Johnson je považován za otce Apple Storů, spolu se Stevem Jobsem totiž během jedenácti let svého působení v jablečné společnosti dokázal sestrojit dokonale fungující síť kamenných obchodů, kterou Applu závidí kdekdo. Proto když na konci roku Johnson odcházel, stál – tehdy již Tim Cook – před zásadním rozhodnutím, koho místo něj najme. Po půl roce nakonec ukázal na Johna Browetta a jak se po pouhých pár měsících ukázalo, nebyla to správná volba. Ani Tim Cook není bezchybný a byť měl Browett z oboru velké zkušenosti, nedokázal sladit své ideje s těmi „applovskými“ a musel se poroučet.

Obchodům Applu pak půldruhého roku prakticky nikdo nešéfoval, celou divizi měl pod supervizí Tim Cook, nicméně postupem času začalo být znát, že retailová činnost postrádá svého lídra. Po dlouhém hledání, kdy si Cook uvědomoval, že již nesmí sáhnout vedle, nakonec Apple ulovil skutečně velkou kořist. Z britského módnímu domu Burberry zpět do Spojených států přilákal Angelu Ahrendtsovou, ve světě módy slavnou výkonnou ředitelku, jež z Burberry udělala jednu z nejluxusnějších a nejúspěšnějších značek současnosti. Na Ahrendtsovou v Applu nečeká nic jednoduchého, zejména z toho důvodu, že na rozdíl od Johnsona nebude šéfovat pouze maloobchodům, ale také online prodeji. Na druhou stranu právě z Burberry má s propojením reálného a online světa velké zkušenosti. Více o nové posile nejužšího vedení Applu si můžete přečíst ve velkém profilu Angely Ahrendtsové.

Peter Oppenheimer –> Luca Maestri

Po dlouhých osmnácti letech u Applu opustí společnost i jeho dosavadní senior viceprezident a finanční ředitel Peter Oppenheimer. Oznámil to na začátku března tohoto roku. Jen za posledních deset let, kdy sloužil jako finanční ředitel, vzrostly roční výnosy Applu z 8 miliard na 171 miliard dolarů. Oppenheimer z Applu na přelomu září/října tohoto roku odchází do důchodu, aby mohl dle svých slov trávit více času s rodinou. Na jeho místo nastoupí zkušený Luca Maestri, který do Applu přišel teprve před rokem na místo finančního viceprezidenta. Maestri před příchodem do Applu působil jako finanční ředitel v Nokia Siemens Network a Xeroxu.

Eddy Cue

Jedno z prvních větších rozhodnutí, které Tim Cook udělal, když nastoupil do funkce výkonného ředitele, bylo povýšení dosavadního šéfa iTunes do nejvyššího vedení Applu jako senior viceprezidenta internetového softwaru a služeb. Eddy Cue byl klíčovou postavou při vyjednávání například s nahrávacími či filmovými studii a sehrál velkou roli při vzniku iTunes Store nebo App Store. Aktuálně má pod palcem všechny internetové služby v čele s iCloudem, veškeré digitální obchody (App Store, iTunes, iBookstore) a převzal také zodpovědnost nad iAds, reklamní službou pro aplikace. Vzhledem k roli, jakou Cue v Applu má, bylo jeho povýšení více než zasloužené.

.