Zavřít reklamu

Jedním z překvapení první letošní Apple prezentace bylo odhalení výzkumné platformy ResearchKit. Ta uživatelům umožní sledovat svůj zdravotní stav (například pokud jde o srdeční onemocnění, astma nebo diabetes) a získaná data budou následně moci využívat lékaři a výzkumníci. Nové jablečné SDK se objevilo zdánlivě odnikud, ovšem jak odhalila story serveru Fusion, jeho zrození předcházely dlouhé přípravy.

Vše začalo v září roku 2013 na přednášce dr. Stephena Frienda ze Stanfordu. Významný americký lékař toho dne mluvil o budoucnosti zdravotního výzkumu a jeho představě o otevřené spolupráci pacientů a výzkumníků. Cílem měla být cloudová platforma, kam by lidé nahrávali svá zdravotní data a lékaři je pak mohli využít ve svém studiu.

Jedním z posluchačů na Friendově přednášce byl také dr. Michael O’Reilly, toho času čerstvý zaměstnanec Applu. Opustil svou vysokou pozici ve společnosti Masimo Corporation, jež vyrábí zdravotnická monitorovací zařízení. Do Applu přišel, aby spojil populární produkty s novým způsobem medicínského výzkumu. To ale Friendovi otevřeně říci nemohl.

„Nemůžu vám říct, kde pracuji, a nemůžu vám říct, co dělám, ale potřebuji s vámi mluvit,“ řekl v typickém Apple stylu O’Reilly. Jak vzpomíná Stephen Friend, O’Reillyho slova ho tehdy zaujala a souhlasil s následnou schůzkou.

Krátce po tomto setkání začal Friend podnikat časté návštěvy v centrále Applu, kde se setkával s vědci a inženýry. Společnost se začala věnovat ResearchKitu. Cílem bylo umožnit vědeckým pracovníkům vytvořit podle svých představ aplikace, které jim usnadní jejich práci a přinesou jim nová data.

Apple přitom údajně do vývoje samotných aplikací vůbec nezasahoval, věnoval se pouze přípravě vývojářských nástrojů. Pracovníci z amerických univerzit a jiných výzkumných pracovišť tak měli plnou kontrolu nad tím, jak budou uživatelská data získávat a jak s nimi naloží.

Ještě před zahájením prací v rámci ResearchKitu přitom museli učinit důležité rozhodnutí – se kterou společností do podobného projektu vstoupit. Stephenu Friendovi se dle jeho slov sice na počátku příliš nezamlouvalo cupertinské pojetí otevřeného softwaru (open-source), uznával však naopak striktní přístup Applu k ochraně uživatelských dat.

Věděl, že u Googlu nebo Microsoftu by hrozilo riziko, že se citlivé informace dostanou do rukou nikoliv pouze zdravotních pracovníků, ale za tučné provize také soukromých firem. Apple naopak již několikrát vyslovil (a to i ústy Tima Cooka), že uživatelé pro něj nejsou produktem. Vydělávat nechce na prodeji dat pro reklamu či jiné účely, ale na prodeji hardwaru a softwarových služeb.

Výsledkem snažení týmu kolem Michaela O’Reillyho a Stephena Frienda je (prozatím) pětice aplikací pro iOS. Každá z nich vznikla v jiném zdravotnickém zařízení a zabývají se kardiovaskulárními problémy, rakovinou prsu, Parkinsonovou chorobou, astmatem a diabetem. Aplikace zaznamenaly už tisíce registrací od uživatelů, jsou však prozatím dostupné pouze ve Spojených státech.

Zdroj: Fusion, MacRumors
Foto: Mirella Boot
.