Zavřít reklamu

Zatímco jsme samořiditelné automobily znali ještě před několika lety pouze ze sci-fi filmů, v posledních letech se stávají pomalu ale jistě realitou. Není proto divu, že se v jejich vývoji ti největší technologičtí giganti předhání a snaží se ukázat, že to jsou právě oni, kdo dokáží proměnit tuto dříve nereálnou myšlenku v realitu. A právě cupertinský gigant se o toto prvenství uchází též.

Jak Apple sám slovy  CEO Tima Cooka potvrdil, jsou autonomní vozidla předmětem jeho vývoje a výzkumu. Nejedná se přitom o vývoj samotných vozidel jako takových, ale Apple se naopak zaměřuje na technologie, které by měly být dostupné pro vozidla třetích stran jako volitelné příslušenství. Vytvořit vlastní vozidlo by Apple zřejmě zvládl, ovšem finanční náročnost na vytvoření efektivní sítě dealerství a servisů je tak významná, že by mohla být pro Apple neefektivní. I když se zůstatek na účtech společnosti blíží dvěma stům miliardám amerických dolarů, investice spojené s prodejem a servisem vlastních vozidel by se nemusela začít v dohledné době vracet a Apple by tak jen vyčerpal část své hotovosti.

Tim Cook v červnu minulého roku potvrdil svůj zájem o automobilový průmysl a samotný Apple se na něj zaměřuje. Tim Cook doslova uvedl, že společnost Apple pracuje na autonomních systémech pro automobily. Společnost v roce 2016 zmírnila své dřívější ambiciózní plány, kdy se chtěla skutečně zařadit po bok automobilek jako je například Tesla a přehodnotila vývoj celého vozidla na vývoj systémů pro autonomní vozidla. Více jsme se však již od Tima Cooka ani nikoho dalšího z Applu nedozvěděli.

Nově však díky registracím automobilů víme, že Apple rozšířil své tři testovací vozidla, která jezdí v Kalifornii od 24 dalších vozů Lexus RX450h, které si Apple zaregistroval pro testování autonomních vozidel přímo u ministerstva dopravy. Kalifornie je sice testování nových technologií poměrně otevřená, ovšem na druhou stranu musí každá společnost se zájmem o testování splnit přísné bezpečnostní kritéria a zaregistrovat své vozidla přímo u ministerstva. To se samozřejmě týká také Applu. Právě podle registrací zjistil magazín Bloomberg, že se po silnicích v Kalifornii v současné době prohání rovnou 27 vozů, které testují autonomní systémy Applu. Apple navíc téměř tři desítky Lexusů přímo nevlastní, ale pronajímá si je od známé společnosti Hertz Global Holding, která patří mezi celosvětově největší hráče v oblasti pronájmů vozidel.

Apple však bude muset přijít s opravdu velmi revolučním systémem, který dokáže zaujmout automobilky natolik, že je budou ochotny integrovat do svých vozidel. O vývoj technologií pro autonomní řízení se totiž nestarají pouze společnosti jako je Tesla, Google nebo Waymo, ale také tradiční automobilky jako je například Volkswagen. Například nová Audi A8 nabízí autonomní řízení Level 3, což znamená, že systém dokáže v rychlostech do 60km/h zcela převzít kontrolu nad vozidlem a nevyžaduje jakýkoli zásah řidiče. Velmi podobný systém nabízí u svých nových modelů řady 5 také BMW nebo například Mercedes. Tyto systémy je však stále potřeba vnímat a je nutné uvést že i samotné automobilky je takto prezentují, jako zpříjemnění jízdy. Většinou najdou využití v kolonách kdy řidič nemusí neustále přešlapovat mezi brzdou a plynem, ale vozidla se sama rozjedou, zastaví a opět rozjedou dle aktuální situace. Například nové vozy od Mercedesu pak dokáží dokonce vyhodnotit situaci v koloně a sami přejíždět z pruhu do pruhu.

Apple tedy bude muset nabídnout něco, co bude skutečně velmi revoluční, otázkou však zůstává co. Samotný software totiž není příliš nákladný na instalaci a automobilky jej dokáží integrovat do téměř jakéhokoli vozidla na světě. Problém je však v tom, že většina levných vozidel nemá dostatečný počet radarů, senzorů, kamer a dalších nezbytností, které jsou potřebné pro autonomní řízení alespoň levelu 3, který je již skutečně zajímavým pomocníkem. Těžko tedy bude Apple dodávat jen software podobný CarPlay, který by Fabii proměnil v autonomní vozidlo. Představit si však že Apple automobilkám dodá senzory a další věci potřebné pro stavbu autonomního vozidla je také poměrně zvláštní. Uvidíme tedy jak celý projekt autonomních vozidel dopadne a s čím se ve výsledku setkáme přímo na silnicích.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.