Zavřít reklamu

V dnešním díle seriálu o významných milnících v oblasti technologie bude mimo jiné řeč o automobilovém průmyslu. Dnes je totiž výročí první jízdy vozem se spalovacím motorem, která se odehrála v roce 1886. Připomeneme si ale také dohodu mezi společnostmi IBM a Apple, jejímž výsledkem bylo mimo jiné používání procesorů PowerPC v počítačích od Applu.

První jízda vozem se spalovacím motorem (1886)

3. července roku 1886 si Karl Benz udělal projížďku svým patentovým motorovým vozem č. 1 (Patent Motor Wagen) po Mannheim’s Ringstraße. Při své jízdě dosáhl rychlosti 16 kilometrů za hodinu, a jednalo se o historicky první jízdu automobilem, který by poháněný spalovacím motorem. Automobilu nechybělo kromě benzinového motoru také elektrické spalování, vodní chladič nebo karburátor.

Dohoda mezi Applem a IBM (1991)

3. července roku 1991 se John Sculley sešel s Jimem Cannavinem ze společnosti IBM. Cílem vzájemného setkání bylo uzavření a podepsání dohody, v jejímž důsledku byla umožněna integrace podnikových systémů od společnosti IBM do Maců. Společnost Apple mohla také na základě této dohody používat u svých počítačů procesory PowerPC. Apple využíval procesory PowerPC až do roku 2006, kdy přešel na procesory od Intelu.

Amaya Tomanová

Nihil nocere

Dítě devadesátek a milovnice Japonska. S oblibou píšu o aplikacích, marketingu, a historii Applu. Baví mě objevovat nové věci, učit se novým postupům a poznávat nové technologie. Mám ráda impresionismus, Boba Dylana a své Apple Watch.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.