Zavřít reklamu

O tom, že Apple již pěknou řádku měsíců testuje svou flotilu autonomních vozidel, jsme psali již několikrát. Podoba těchto aut je velmi dobře známá, neboť jsou od loňského jara pravidelnými účastníky silničního provozu v Kalifornii. Po několika měsících testování za sebou autonomní vozidla Applu mají také první autonehodu, byť v ní sehráli spíše pasivní roli.

Informace o první nehodě těchto „inteligentních vozidel“ se dostala na veřejnost včera. K incidentu mělo dojít 24. srpna, kdy do testovacího Lexusu RX450h zezadu naboural řidič jiného vozidla. Lexus společnosti Apple byl v tu dobu v testovacím autonomním režimu. Nehoda se stala na nájezdu na rychlostní silnici a dle dosavadních informací je plně na vině řidič druhého automobilu. Testovaný Lexus téměř stál na místě neboť čekal na uvolnění pruhu, aby se mohl zařadit. V ten moment do něj zezadu narazil pomalu jedoucí (cca 15 mph, tedy zhruba 25 km/h) Nissan Leaf. Obě vozidla byla poškozena bez zranění členů posádky.

Takto vypadají testovací autonomní vozidla Applu (zdroj: Macrumors):

Informace o nehodě jsou poměrně detailní vzhledem ke kalifornské legislativě, která vyžaduje okamžité hlášení jakýchkoliv nehod, do kterých se zapletly autonomní vozidla pohybující se po veřejných komunikacích. V tomto případě se zápis o nehodě objevil na internetovém portálu kalifornského Úřadu pro provoz motorových vozidel.

Apple v okolí Cupertina testuje jak flotilu těchto bílých Lexusů, kterých je zhruba deset, ale také využívá speciálních autonomních autobusů, které dopravují zaměstnance z práce a do práce. V jejich případě k žádné dopravní nehodě zatím nedošlo. Stále není zcela jasné, s jakým záměrem Apple technologii pro autonomní řízení vozidel vyvíjí. Původní spekulace o vývoji vozidla se časem ukázaly jako chybné, neboť Apple celý projekt několikrát restrukturalizoval. Nyní se tedy mluví o tom, že společnost vyvíjí jakýsi „plug-in systém“, který bude nabízet výrobcům automobilů. Na jeho představení si však budeme muset ještě pár let počkat.

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.