Zavřít reklamu

Máte na svém monitoru až příliš často rotující duhové kolečko? Řešením je kompletní reinstalace nebo můžete použít náš návod, který může ušetřit několik hodin vašeho času.

V tomto článku popíšu řešení nejčastějších problémů, se kterými jsem se setkal při upgrade na Mountain Lion. V praxi jsem se setkal s desítkami dobře fungujících starších MacBooků a iMaců s OS X Lion nebo Mountain Lion a není důvod proč na ně nepřejít. Počítače se po doplnění RAM a popřípadě nového disku se chovaly velmi dobře. Upgrade na Mountain Lion můžu doporučit. Ale. Je tady jedno malé ALE.

Znatelné zpomalení

Ano, často se počítač po upgrade z Snow Leopard na Mountain Lion znatelně zpomalí. Nebudeme ztrácet čas zjišťováním proč, ale rovnou se vrhneme na řešení. Pokud jsme ale Snow Leopard používali a nainstalovali pár aplikací a stáhli pár updatů, pak se počítač obvykle po upgrade na Lion znatelně zpomalí. První dojem je obvykle způsoben interním procesem „mds“, který má na svědomí Time Machine (& Spotlight), který prohledává disk, aby věděl, co má všechno k dispozici. Tento inicializační proces zabere klidně i pár hodin. Což je obvykle doba, za kterou méně trpěliví jedinci vypění, a prohlásí svůj Mac za neuspokojivě pomalý. Čím více dat na disku máme, tím déle bude počítač indexovat soubory. Po skončení indexace se ale počítač obvykle nezrychlí, důvody sice vysvětlit neumím, ale řešení najdete níže.

Fakta a zkušenosti

Pokud delší dobu používám Snow Leopard a upgraduji na Mountain Lion standardním postupem instalací přes Mac App Store, Mac se obvykle zpomalí. Setkal jsem se s tím opakovaně, nejspíše tento problém trápí většinu uživatelů. Zažil jsem čtyřjádrový Mac mini, který jakýkoliv efekt v Aperture zpracovával desítky sekund, duhové kolečko bylo na displeji častěji, než bylo zdrávo. Dvoujádrový MacBook Air 13″ s 4 GB RAM měl stejný efekt se stejnou Aperture knihovnou hotový pod sekundu! Papírově slabší počítač byl několikanásobně rychlejší!

Řešení je reinstalace

Ale není reinstalace jako reinstalace. Je více způsobů, jak reinstalovat systém. Já zde popíšu ten, který se mi osvědčil. Samozřejmě, nemusíte ho dodržet do písmene, ale pak nemohu ručit za výsledek.

Co budete potřebovat

Pevný disk, USB flash disk, sadu propojovacích kabelů, instalační DVD (pokud jej máte) a připojení k internetu.

Strategie A

Nejdříve musím zálohovat systém, potom naformátovat disk a následně nainstalovat čistý systém s prázdným uživatelem. Potom vytvořím nového uživatele, přepnu se do něj a postupně do něj nakopíruji původní data z Plochy, Dokumentů, Obrázků a tak dále. To je nejlepší řešení, pracné, ale stoprocentní. V dalším kroku bude třeba zprovoznit iCloud a samozřejmě všechna nastavení, aplikace a nově nastavit hesla na stránkách. Také musíme doinstalovat aplikace a aktualizovat je. Začínáme s čistým počítačem bez historie a bez kostlivců ve skříni. Dejte pozor na zálohování, tam jde hodně věcí pokazit, více najdete dále v článku.

Strategie B

Mí zákazníci nemají počítač na hraní, většinou slouží k pracovním účelům. Pokud nemáte propracovaný systém hesel, nebudete schopni zprovoznit počítač dost rychle do fáze plné funkčnosti. Proto popíšu i druhý postup, ale dvě z deseti reinstalací nevyřešily problém. Důvody ale neznám.

Důležité! Budu předpokládat, že víte velmi dobře, co děláte a jaké budou následky. Za pokus to určitě stojí, já mám 80% úspěšnost.

Stejně jako v prvním případě musím zálohovat, ale raději dvakrát na dva disky, jak popisuji níže. Otestuji zálohy a potom teprve naformátuji disk. Po dokončené instalaci ale místo vytvoření nového uživatele, zvolím Obnovit ze zálohy Time Machine. A teď je to důležité. Při načítání profilu se zobrazí seznam, co všechno můžu nainstalovat při obnovování ze zálohovacího disku. Čím méně toho zaškrtnete, tím větší je pravděpodobnost, že se počítač opravdu zrychlí.

Postup:

1. Zálohování
2. Naformátovat disk
3. Nainstalovat systém
4. Vrátit data ze zálohy

1. Zálohování

Můžeme zálohovat třemi způsoby. Nejpohodlnější je využít Time Machine. Zde je třeba zkontrolovat, zda zálohujeme vše, jestli nejsou některé složky vynechány ze zálohování. Druhý způsob je pomocí Diskové utility vyrobit Nový obraz, tedy vyrobit disk image, soubor DMG. To je vyšší dívčí, pokud nevíte, raději se tím nezabývejte, jdou napáchat nenávratné škody. A třetí způsob zálohování je barbarské zkopírování souborů na externí disk. Brutálně jednoduché, brutálně funkční, ale bez historie, bez hesel, bez nastavení profilu. Čili pracné, ale s maximální šancí na zrychlení. Ručně lze zálohovat i několik součástí systému, jako jsou například maily, Klíčenka a podobně, ale to vyžaduje ne trochu zkušeností, ale HODNĚ ZKUŠENOSTÍ a určitě dovednost googlení. Doporučuji použít kompletní zálohu přes Time Machine, to zvládne většina uživatelů bez většího risku.

2. Naformátovat disk

Nejde to, co? Jasně, nemůžete přeci formátovat disk, ze kterého zrovna načítáte data. Zde je důležité přesně vědět, co děláte. Pokud si nejste jistí, svěřte se odborníkům, kteří to dělají opakovaně. Prodejci nemusí být nutně odborníci, chtějte někoho, kdo to už párkrát dělal. Já osobně nejdříve testuji, jestli jde načíst data ze zálohy, protože už jsem dvakrát narazil a ošklivě jsem se zapotil. Ta chvilka, když někomu smažete 3 roky práce a všechny rodinné fotky, a nejde načíst záloha, to nechtějte zažít. Ale k věci: je třeba restartovat a po restartu stisknout klávesu Alt, a zvolit Zotavovací 10.8, a pokud ani tehdy nejde naformátovat interní disk, je třeba nastartovat systém z jiného (externího) disku a teprve potom formátovat disk. To je okamžik, kdy opět můžete hodně ztratit, opravdu si hodně dobře rozmyslete, jestli nebude lepší utratit pár stovek za práci odborníka a svěřit se do rukou někomu, kdo to OPRAVDU UMÍ.

3. Nainstalovat systém

Pokud máte prázdný disk, nebo jste třeba vyměnili za SSD, potřebujete nainstalovat systém. Nejdříve musíte nastartovat, nabootovat. K tomu potřebujete zmíněný Zotavovací disk. Pokud na novém disku ještě není, je nutno předem zprovoznit bootovací USB Flash disk. Tohle je okamžik, kdy jsem na začátku článku varoval, že opravdu musíte přesně vědět, co děláte. Pokud naformátujete disk a neumíte nabootovat, jste v pasti a musíte sehnat jiný počítač. Proto je lepší mít zkušenosti a dva počítače a vědět, co přesně děláte a jak se z případných potíží dostat. Já to řeším externím diskem, kde mám nainstalovaný systém, ze kterého umím nabootovat plně funkční Mac OS X. Není to žádné voodoo kouzlo, prostě těch disků mám pět a jeden z nich používám na servis počítačů. Pokud to děláte poprvé a jen jednou, je to příliš pracné, než abych to vysvětloval a ti, kdo ví, o čem mluvím, něco takového mají.

4. Vrátit data ze zálohy

Používám dva způsoby. První je, že po instalaci systému na čistý disk se instalátor zeptá, zda chci obnovit data ze zálohy na Time capsule. To nejčastěji chci a zvolím celého uživatele a vynechám aplikace, které nejraději instaluji z App Store a popřípadě ze stáhnutých instalačních DMG. Druhý způsob je, že při instalaci vyrobím prázdný profil Install nebo Admin a po naběhnutí systému stáhnu aktualizace ale pozor – aplikace iLife musím nainstalovat zvlášť! iPhoto, iMovie a Garageband nejsou součástí systému a pokud jsem si nekoupil samostatně přes App Store, nemám na iLife instalační disk! Řešením je načíst data ze zálohy tak, že vrátím i nainstalované aplikace, ale tím riskuji, že nezrychlím systém a zachovám původní chybu a s tím i „pomalost“ systému.

Zdůrazňuji, že při reinstalaci jde napáchat mnoho chyb. Je tedy lepší se svěřit do rukou zkušených odborníků. Opravdu pokročilejší uživatelé mohou využít tento návod, ale začátečníci s pomalým Macem by měli mít po ruce někoho, kdo jim pomůže, když se „něco pokazí“. A přidám ještě technickou poznámku.

Mac OS X Leopard a zombíci

Když jsem povýšil z Leopard na na Snow Leopard, změnil se systém z 32 na 64 bitový a aplikace iMovie a iPhoto se znatelně zrychlily. Pokud tedy máte starší Mac s procesorem Intel Core 2 Duo, tak při 3 GB RAM určitě reinstalujte na Mountain Lion. Pokud to uděláte správně, polepšíte si. Počítače s procesory G3 a G4 umí maximálně Leopard, Lion ani Mountain Lion na procesorech G3 a G4 opravdu nelze nainstalovat. Pozor, některé starší základní desky umí ze 4 GB používat pouze 3 GB RAM. Tak se nelekněte, že po vložení 2 kusů 2 GB (celkem 4 GB) modulů do bílého Macbooku se zobrazuje pouhých 3 GB RAM.

A samozřejmě, ještě větší zrychlení získáte tím, že vyměníte mechanický disk za SSD. Potom ani 2 GB paměti RAM nejsou tak nepřekonatelný problém. Pokud si ale hrajete s videem v iMovie nebo využíváte iCloud, SSD a aspoň 8 GB RAM mají své kouzlo. Určitě to stojí za ty peníze, i když máte MacBook s Core 2 Duo a nějakou základní grafickou kartou. Pro efekty a animace ve Final Cut X musíte mít lepší grafickou kartu než na iMovie, ale to jen na jiné téma.

Co říci závěrem?

Chtěl jsem dát naději všem, kteří si myslí, že mají pomalý Mac. Tohle je způsob, jak opravdu zrychlit Mac na maximum bez nákupu nového hardware. To proto jsem se tak brojil proti různým zlepšovacím a zrychlovacím programů v tomto článku.

Mac nelze zrychlit tím, že do něj nainstalujete další software. Howgh!

.