iWant

Jak v iOS 10 odstranit nutnost mačkat tlačítko pro odemčení iPhonu

iWant

iOS 10, nový operační systém pro mobilní zařízení od Applu, přináší skutečně mnoho změn. Některé jsou zanedbatelné, některé naopak velice výrazné. Právě do druhé kategorie se řadí nový systém při odemykání. Zmizela totiž funkce Slide to Unlock, která byla nahrazena nutným stisknutím tlačítka Home. V rámci iOS 10 však existuje možnost vrátit se alespoň částečně k původnímu systému.

Rozboření dlouholetých návyků, na které si uživatelé musejí v iOS 10 zvykat, jsme podrobně rozebrali v naší velké recenzi iOS 10. Díky různým novinkám funguje úplně jinak uzamčená obrazovka, na které lze nově provádět mnohem více operací, a tak padlo za oběť i ikonické odemykání přejetím prstu po displeji. Nově je zapotřebí telefon odemknout přiložením prstu na tlačítko Home (Touch ID) a následně ho ještě zmáčknout. Až pak se ocitnete na hlavní ploše s ikonami.

Apple se touto metodou snaží přinutit uživatele k tomu, aby využívali nové rozhraní widgetů na uzamčené obrazovce a možnosti rychle reagovat na příchozí notifikace. Mnoho uživatelů si však v prvních dnech po nainstalování iOS 10 stěžuje, že si na nový odemykací systém nemohou zvyknout. S tím ovšem zřejmě v Applu počítali.

unlock-navod

V Nastavení iOS 10 se nachází možnost fungování tlačítka Home při odemykacím mechanismu upravit. Nastavení > Obecné > Zpřístupnění > Tlačítko plochy můžete zatrhnout možnost Aktivovat přiložením prstu (Rest Finger to Open), která zajistí, že pro odemčení iPhonu nebo iPadu na iOS 10 bude stačit prst k tlačítku Home jen přiložit, a již ho nebude třeba mačkat.

Je nutné zmínit, že tato možnost je k dispozici pouze pro iPhony a iPady s Touch ID. Kdo má navíc iPhony 6S, 7 nebo SE, má v iOS 10 možnost nechávat si rozsvítit displej iPhonu, jakmile ho vezmou do ruky. Potom v případě aktivování výše zmíněné možnosti nemusí uživatel pro to, aby se dostal na hlavní obrazovku, mačkat vůbec žádné tlačítko, stačí jen po rozsvícení přiložit prst pro jeho ověření.

 • GooFy

  Chtěl bych se zeptat mimo toto téma. Trápí někoho z vás problém se zpětným tlačítkem v iMessage? Reaguje mi tak na 2-3 pokus. Přitom napříč celým systémem s tím nemám problém.

  • Robin Martinez

   Mne zas nefunguje rychla odpoved na SMS ze zamcene obrazovky – obcas odeslu odpoved, vypada to ok, ale po ‚odeslani‘ akorat zmizi dialog ale nic se neodesle. Kdyz pak vlezu vylozene do sms zprav, moje odpoved tam vubec neni.

  • Zdeněk Červený

   mně přijde, že cely imessage jsou zabržděny. přeplacali to kravinama a funguje to tak trochu napůl

   • MacLover

    Přesně tak, kdyby oddělili klasické zprávy od těch nových ptákovin a konečně třeba přidali doručenky u SMS, byl bych mnohem vděčnější. A s tou zabržděnou reakcí šipky zpět do seznamu konverzací jsem se potkal hned po upgradu na 10, občas funguje dobře, jindy až na druhý nebo třetí pokus.

 • Jaroslav Horák

  Super tip. Díky za něj. Potřeboval bych ještě poradit se spotlightem. Na iOS 9 mi normálně zobrazoval odpovědi na dotazy typu 1 USD, 1 eur, 10 ft, 5 lb atp. Jenže v iOS 10 nic. Mám 5S.

  • Filip Houska

   Pěkný den, máte povolenou Kalkulačku ve Výsledcích hledání (Nastavení > Obecné > Hledání ve Spotlightu)? Nativně totiž aktivovaná není.

   • Jaroslav Horák

    Heureka! Díky moc.

 • Luboš

  Moznost aktivovat prilozenim prstu mám povolenou, ale přesto musím přes stisknutí. Kde je zrada? Dekuji

  • Kamil

   Aktivovani prilozenim prstu me funguje jen kdyz se zapne obrazovka…napriklad pohybem telefonu.

   • Luboš

    Mám 6Splus. Problém vyřešen. Po předešlém částečném uvedení telefonu do továrních hodnot, kdy mě po přechodu na iOS 10 docházelo k samovolnému zavírání poznámek, jsem musel provést i znovu scan otisku prstu. ?

 • mirex

  Takto zle to funguje za tie peniaze…no hroza

 • Lukáš

  Mě teda nová zamykací obrazovka hodně zklamala. Používám kódový zámek a na to, abych se k němu na iPhone 6 dostal, musím 2x zmáčknout HB. Bohužel pomalu…poprvé se rozsvítí displej a až svítí, tak na druhé zmáčknutí se zobrazí kód.

 • On2

  Ahoj. Mám SE a stáhnul jsem si iOS10. Nastavení tlačítka tak, abych se nemusel mačkat tlačítko „home“ však nefunguje (mám dle popisu). iPhone se rozsvítí ale po přiložení prstu zhasne. Mám nastaven kódový zámek a přes display ochranné sklíčko. Máte někdo podobnou zkušenost? Moc díky

 • L.

  Mam iPhone 6, tuto funkci mam vypnutou, a stále stačí jen přiložit prst, a zrovna bych chtela abych to jeste 1 stisknout musela, nejake rady ?:-)