iWant

iOS 10 je velký update, protože mění několik dlouholetých návyků

iWant

Nové Notifikace, Zprávy, Fotky, Mapy či odstranění systémových aplikací. To vše a mnohem více nabízí desátá verze operačního systému pro mobilní zařízení od Applu. Po třech měsících aktivního používání můžeme konstatovat, že stabilnější a funkčnější iOS tu dosud nebyl. Apple si dal velmi záležet, aby všechny novinky, které představil v červnu, byly vyladěné do posledního detailu. Na druhou stranu mohou některé změny a vylepšení zpočátku způsobit celkem zmatek.

V případě, že používáte iPhony 6S, iPhone SE, případně si zanedlouho pořídíte nové „sedmičky“, všimnete si výrazné změny hned na první dotek. Apple do telefonů s koprocesorem M9 přidal funkci Raise to Wake (Probuzení pohybem), díky které jen stačí vzít telefon do ruky nebo ho lehce naklonit a ihned se sám od sebe rozsvítí, a to bez nutnosti mačkání jakéhokoliv tlačítka. Apple navíc v iOS 10 kompletně přemodeloval roky zažité návyky, jak se iPhony a iPady odemykají a jaká je naše první interakce s nimi, když je vezmeme do ruky.

ios10

Majitelé nejnovějších iPhonů s rychlejším Touch ID druhé generace si často stěžovali na příliš rychlé odemykání, kdy po přiložení prstu ani nebylo možné zaznamenat příchozí notifikace. Tento problém jednak řeší právě funkce Raise to Wake a jednak změněné fungování uzamčené obrazovky v iOS 10. Po téměř deseti letech zcela zmizelo ikonické odemykání přejetím prstu po displeji, po němž obvykle následovala možnost zadat číselný kód.

Jenže právě číselný kód už dnes není in. Apple maximálně – logicky a rozumě – tlačí využití Touch ID, a tak se iPhony a iPady s iOS 10 spoléhají při odemykání hlavně na otisk vašeho prstu (je to pochopitelné i z toho důvodu, že již jen čtyři zařízení, které iOS 10 podporuje, nemají Touch ID). Až v případě, že Touch ID otisk nerozezná, nabídne vám kód.

To ale není vše. Nově můžete na uzamčené obrazovce zůstat i po odemknutí. To znamená, že jen přiložíte prst k Touch ID a malý zámek v horní liště uprostřed se odemkne. V tu chvíli můžete na již odemčené „uzamčené obrazovce“ provádět mnohem více úkonů. Pro to, abyste se dostali až na hlavní obrazovku s ikonami, potřebujete nejen přiložit prst pro odemčení  ale ještě tlačítko Home zmáčknout. Toto zmáčknutí ale dost možná nebudete chtít provést hned, protože již odemčená uzamčená obrazovka může být v iOS 10 využita konečně mnohem efektivněji.

ios10-review_1

Widgety a notifikace

Jakmile na uzamčené obrazovce švihnete prstem zprava doleva, spustí se fotoaparát. Ten se dosud „vysouval“ z pravého dolního rohu pomocí ikonky, ale nově získal gesto dříve sloužící pro odemčení iPhonu, jak je popsáno výše. Pokud švihnete na druhou stranu, narazíte na widgety, které Apple v iOS 10 oddělil od notifikací a konečně jim dal větší smysl.

Widgety v iOS 10 velmi připomínají operační systém Android. Jednotlivé „bubliny“, které se více zakulatily a dostaly nádech mléčného skla, si můžete libovolně řadit a přidávat nové, pokud je aplikace podporují. Vzhledem k tomu, že jsou nyní widgety dostupné skutečně okamžitě hned z uzamčené obrazovky, dává to jejich využití nový rozměr a během pár týdnů si je dost možná osvojíte mnohem více než kdy v iOS 9.

Díky widgetům můžete mít bleskový přehled o počasí, kalendáři, stavu baterií nebo si klidně snadno pustíte hudbu či vytočíte oblíbený kontakt. Stačí vám k tomu totiž zvednout iPhone, co se sám rozsvítí, a následně jen jednou přejet prstem doprava. Zmíněné informace navíc nabízí v systémových aplikacích, respektive widgetech jak Apple, tak ale i vývojáři třetích stran, kteří často představují ještě větší funkčnost. Není problém si z widgetů spravovat své úkoly nebo kontrolovat stav vyčerpaných dat u operátora.

ios10-review_2

Podobnou proměnou prošly i notifikace, jejichž Oznamovací centrum nadále vyvoláte přejetím prstu od horního okraje displeje. V Oznamovacím centru ostatně najdete znovu ty stejné widgety jako na uzamčené obrazovce a do třetice k nim můžete přistoupit ještě přejetím doleva na hlavní stránce, kde se dříve nacházel jen Spotlight. Widgety jsou tak v iOS 10 hned na třech místech, všude nicméně nabízí úplně to stejné, což je možná trochu škoda.

Ale zpět k notifikacím, které se také zakulatily a získaly stejnou podobu jako widgety, navíc se také dokáží svou velikostí pružně přizpůsobit obsahu. Každá notifikace má ikonu s názvem aplikace, čas přijetí a následuje samotný obsah. Tím novinky nekončí: ta největší je ovšem úzce navázána na 3D Touch, který Apple začal výrazněji rozšiřovat napříč celým systémem.

Zároveň to souvisí s odemykatelnou uzamčenou obrazovkou, protože pokud odemčená, znamená to, že můžete s notifikace rovnou dále pracovat. Silnějším stiskem otevřete rychlý náhled a snadno tak například odpovíte na příchozí iMessage. 3D Touch vám umožní zobrazit náhled celé konverzace, aniž byste museli proniknout dále do systému a otevírat aplikaci Zprávy.

ios10-review_3

Zmíněná provázanost s 3D Touch je důležitá, protože pokud tuto technologii nemáte (což je stále velká většina uživatelů, kteří si mohou iOS 10 nainstalovat), zážitek z nových notifikací v iOS 10 je sotva polovičatý. Silnější stisk funguje i u notifikací obdržených při běžném provozu, nejen na uzamčené obrazovce, a možnost zobrazit si třeba konverzaci ze Zpráv jen jako další vrstvu nad právě otevřenou aplikací, rychle odpovědět, a pak se okamžitě vrátit k původní práci, je velice efektivní.

Pokud ovšem 3D Touch nemáte, musíte s notifikační bublinou švihnout doleva a až pak kliknout na zobrazit. Výsledek je pak stejný, jako když použijete na iPhonech 6S a 7 zmíněný 3D Touch, ale zdaleka ne tak přesvědčivý. Je to však zároveň důkaz, že s 3D Touchem Apple i nadále počítá, byť si ho zatím možná vývojáři třetích stran neosvojili tolik, jak doufal. Nyní bude ještě více žádoucí, aby se vývojáři nebáli a 3D Touch nasadili, i když v případě notifikací jde spíše o implementaci rychlého náhledu, 3D Touch už pak zafunguje automaticky. Pokud by totiž výhody zůstaly jen několika málo výchozím aplikacím, bude to zklamání.

Inovované Ovládací centrum

Po odemknutí telefonu – kdy tedy již můžete mít v iOS 10, jak je zmíněno výše, vyřešenou spoustu věcí – se tradičně ocitnete na hlavní stránce s ikonami, která zůstala nezměněna. Na změny narazíte až v Ovládacím centru, které se opět vysouvá zespodu displeje, ale nově nabízí více karet, mezi kterými přepínáte švihnutím prstu doleva či doprava. Hlavní, prostřední karta zůstává stejná s tlačítky pro ovládání Wi-Fi, zámku rotace, jasu atd., novinkou je akorát ovládání Nočního režimu a možnost opět využít 3D Touch.

ios10-review_4

Díky silnějšímu stlačení můžete aktivovat tři různé režimy svítilny: jasné světlo, středně silné světlo nebo tlumené světlo. U stopek rychle zapnete minutový, pětiminutový, dvacetiminutový nebo hodinový odpočet. Kalkulačka vám umí přes 3D Touch zkopírovat poslední spočítaný výsledek a u foťáku zase takto můžete rychleji spustit různé režimy. Bohužel u funkcí jako Wi-Fi nebo Bluetooth podrobnější nabídka po silnějším stisku stále chybí.

Zejména náruživé hudební posluchače zaujme nová karta, která se usadila napravo od té hlavní a přináší ovládací tlačítka pro hudbu. Na kartě vidíte nejen to, co vám právě hraje, ale také si můžete zvolit výstupní zařízení. Vlastní kartu získaly ovládací tlačítka zejména kvůli efektivnější správě, což se hodí. Navíc si iOS 10 pamatuje pozici, na které jste Ovládací centrum opustili, takže pokud k němu často přistupujete právě pro ovládání hudby, ocitnete se vždy na dané kartě.

Zaměřeno na mladší cílovou skupinu

Velký prostor na červnovém WWDC Apple věnoval zcela přepracovaným Zprávám. Jableční vývojáři se výrazně inspirovali u konkurenčních komunikačních platforem, jako jsou Facebook Messenger nebo Snapchat, které jsou stále populárnější. Proto už v iOS 10 nemusí být vaše konverzace přes iMessage statická a bez efektů, jako tomu bylo dosud. Apple tu jasně cílí na mladší generace, které jsou právě z Messengeru a Snapchatu zvyklé své zprávy doplňovat o různé efekty.

Nově tak můžete do pořízených fotografií malovat nebo psát nebo využívat různých animací a dalších efektů. Když při odesílání iMessage přidržíte tlačítko, nabídne se vám několik možností, jak zprávu zaslat: jestli jako bublinu, hlasitě, mírně či jako neviditelný inkoust. Pro někoho to může na první pohled vypadat až dětinsky, ale Apple moc dobře ví, co funguje na Facebooku nebo Snapchatu.

ios10-review_8

Pokud by vám nestačilo, že bublina se zprávou příjemci přiletí například s efektem bouchnutí, můžete ji doplnit o celoobrazovkové létající balónky, konfety, laser, ohňostroj nebo kometu. Pro intimnější zážitek zase můžete poslat tlukot srdce nebo polibek, což známe z Watch. V iOS 10 pak můžete bleskově reagovat i přímo na jednotlivé bubliny se zprávami, a to srdíčkem, palcem nahoru nebo dolů, vykřičníky či otazníkem. Možností interakce je tak opravdu spoustu. Navíc systémová klávesnice umí sama nahradit text hravějšími emoji. A v neposlední řadě jde posílat i ručně psané zprávy, což jde na iPhonu dokonce lépe než na hodinkách.

Nakonec bylo vylepšeno i posílání klasických fotek, kdy se v panelu místo klávesnice objeví jednak živý náhled, v němž můžete okamžitě pořídit fotku a poslat ji, a jednak poslední pořízené fotografie z knihovny. Pro vyvolání plnohodnotného foťáku nebo otevření celé knihovny musíte stisknout nenápadnou šipku vlevo.

ios10-review_7

Apple šel nicméně s vývojem ještě dál – a opět se inspiroval Messengerem. Jako významná novinka se tváří vlastní App Store pro iMessage, z něhož si můžete stáhnout různé aplikace, které jsou integrované přímo do komunikační platformy Applu. Aplikace vám podle očekávání mohou přidávat do konverzace různé GIFy, smajlíky a obrázky, ale jejich využití může být i mnohem efektivnější.

Posílat půjde zejména díky aplikacím třetím stran snadno přímo ve Zprávách použít překladač, poslat odkazy na oblíbené filmy nebo třeba platit. Vývojáři nyní posílají jednu aplikaci za druhou a teprve se ukáže, jaký potenciál App Store pro iMessage skrývá. Rozhodně je ale velký. Vývojářská základna je velkou silou Applu a již nyní můžeme vidět v App Storu pro iMessage desítky, možná stovky aplikací. Zkušenosti z jejich používání přineseme v dalším článku, prozatím na jejich testování nebyl dostatek prostoru.

Fotky aneb podoba s Google Photos čistě náhodná

Apple se inspiroval nejen u Messengeru, ale také třeba u Google Photos. V iOS 10 naleznete zcela přepracovanou aplikaci Fotky, která nabízí řadu uživatelských vylepšení. V první řadě jsou Fotky chytřejší, protože se naučily mnohem více třídit a vyhledávat, a to včetně rozpoznávání obličejů. V Albech tak najdete složku Lidé, kde máte na jednom místě fotografie vašich přátel.

Přímo ve spodní liště se objevila nová záložka Vzpomínky, kde vám aplikace předkládá automaticky vytvořená „vzpomínková“ alba. Narazíte tak například na alba „Amsterdam 2016“, „Nejlepší z posledních dvou týdnů“ atd. Fotky vám pak v každém albu vytvoří krátký film, složený právě z posbíraných fotografií. Vy si můžete vybrat, jaká hudba bude hrát na pozadí a jak rychlé má být prohlížení.

ios10-review_5

Vedle samotných fotografií a videí navíc každá Vzpomínka obsahuje také mapu a seznam lidí, kteří se v albu nacházejí. Pokud se vám nabídnutá Vzpomínka nelíbí, můžete ji smazat, nebo si ji naopak přidat do oblíbených.

Stejné funkce pochopitelně naleznete i na Macu, kam inovované Fotky dorazí za týden s novým macOS Sierra. Je zřejmé, že tu Apple v mnoha ohledech opisoval od konkurence, ale není se čemu divit. Přesně takové funkce totiž uživatelé chtějí. Nechtějí se zdržovat vytvářením nějakých alb. Mnozí uvítají, když jim Fotky samy nabídnou pohromadě záběry z dovolených, které si pak mohou i díky filmu příjemně připomenout. Samotnému uživateli pak stačí jen fotit a fotit, o zbytek se postará chytrý software.

Apple nadále pracuje i na lepším vyhledávání podle klíčových slov. Ještě to není dokonalé, ale zkuste si vyhledat například „auto“ nebo „nebe“. Tam již většinou najdete správné výsledky a je to ostatně směr, kterým se Apple udává i v rámci mnoha ostatních produktů, kde přichází na řadu strojové učení a chytré algoritmy. Apple se navíc v tomto ohledu snaží naopak od Googlu odlišit a chce zaručit uživatelům i přes skenování jejich dat maximální možné soukromí.

Zaměřeno na cestování

Obrovský krok dopředu udělaly v iOS 10 Apple Mapy, což je stále více než žádoucí, byť už nyní nejsou jablečné mapy zdaleka takovým fiaskem, jako byly ve svých začátcích. Začátkem srpna Apple do svých Map přidal kompletní údaje o pražské MHD. Hlavní město se tak stalo třetím evropským městem, v němž Mapy hlásí dostupnost dat o městské hromadné dopravě a možnost spuštění navigace právě za využití vlaků, tramvají, autobusů nebo metra. V iOS 10 k tomu přichází také přepracované grafické rozhraní a mnoho užitečných vylepšení.

Během svého navigování a plánování trasy můžete například přidat body zájmu. Díky tomu získáte přehled o čerpacích stanicích, občerstveních nebo ubytování. Šikovná je také funkce automatického uložení místa, kde jste zaparkovali své auto, což se může hodit opravdu kdekoliv, kde zaparkujete.

ios10-review_6

V České republice zatím nikdy nebude zkušenost z Apple Map tak dokonalá, jako je například ve Spojených státech, ale neustálé zlepšování v předkládání informací o stavu dopravy, uzavírkách či nehodách už poskytuje poměrně dobrý zážitek také pro českého cestovatele. Napojení Map na služby jako Uber je budoucnost, kdy si v rámci jediné aplikace najdete oblíbenou restauraci, zarezervujete si v ní místo a ještě si objednáte odvoz.

V posledních měsících můžeme sledovat nesmírně zajímavý souboj mezi Applem a Googlem, jehož mapy výrobce iPhonů před lety ve prospěch těch vlastních opustil. Velice pravidelné aktualizace pro oba mapové systémy ukazují, jak moc firmám na této součásti ekosystému záleží. V mnoha ohledech Apple Google stále dohání, ale jeho Mapy jsou stále více proaktivní a snaží se jít v některých ohledech trochu jinou cestou. V iOS 10 jsou zkrátka Apple Mapy zase o chlup lepší a můžeme se těšit na další vývoj.

Spánkový přehled a drobná vylepšení

Vedle větších změn je iOS 10 tradičně plný mnoha menších vylepšení. Například Večerka je novinkou v systémové aplikaci Hodiny, která vás podle nastaveného budíku včas upozorní, kdy máte jít spát, abyste naspali požadovaný počet hodin. Někomu, kdo se rád zasekne například u televize, může přijít podobné oznámení vhod.

Jednoduché údaje o spánku navíc umí Večerka přesunout do aplikace Zdraví, ale orientuje se jen vaším manuálním nastavením o usnutí a probuzení, takže příliš relevantní data nezískáte. Na měření a analýzu spánku je lepší použít jiná zařízení nebo aplikace, která se Zdravím také spolupracují. K tomu v iOS 10 dostanete i několik nových zvuků, kterými vás budík umí vzbudit.

U zvuků ale ještě musíme zůstat. Nový tón se objevil u zamykání zařízení i klávesnice. Změny zaregistrujete hned, ale patrně si zároveň stejně rychle zvyknete, nejedná se o žádnou radikální proměnu, ale zvuky jsou stále takové, jaké byste asi v dané situaci očekávali. Mnohem důležitější je v iOS 10 možnost odstranit systémové aplikace, po níž uživatelé dlouho volali.

ios10

Zmizet z vaší plochy (nebo samostatné složky, kde se tradičně všechny nepoužívané systémové aplikace shlukovaly) mohou například Tipy, Kompas nebo Najít přátele. Smazat sice nejde úplně všechny, protože jsou na ně navázány další funkce v iOS (nutně musí zůstat ty zásadní jako Fotky, Zprávy, Fotoaparát, Safari či Hodiny), ale smažete jich celkem až přes dvacet. Nahrát zpět jdou nově z App Storu. Vůbec v iOS 10 už nenarazíte na samostatnou aplikace Game Center, herní prostředí zatím zůstává jen integrováno ve hrách.

Vylepšení, především z pohledu filtrování a vyhledávání, doznal i systémový Mail. Ten umí nově seskupovat zprávy podle vláken. Díky tomu se snadněji orientujete v dlouhých konverzacích. Novinkou je také rychlé filtrování, například si můžete jedním klepnutím nechat zobrazit pouze nepřečtené zprávy nebo jen přílohu, a to vše bez zdlouhavého vyhledávání. Safari zase umí nově otevřít neomezený počet tabů.

Při zapínání/vypínání jednotlivých aplikací či při odemykání iPhonu si také jistě povšimnete zcela nové animace, která je zřetelná ani ne na sekundu. Jde o rychlé přiblížení či vzdálení dané aplikace. Opět jen mírná kosmetická změna, která charakterizuje příchod nového systému.

Možná vůbec největší změnu ale nakonec prošla aplikace Hudba, ve které Apple po mnohdy rozpačitém prvním roce zčásti přemodeloval fungování své hudební streamovací služby Apple Music. O tom, že se jednoznačně jedná o změny k lepšímu, jsme už psali.

Chytrá domácnost na jednom místě

Když už jsme mluvili o odstraňování aplikací, je nutné zmínit i jednu zcela novou. Apple v iOS 10 nasazuje aplikaci Domov, v níž sídlí budoucnost našich domácností, které budou stále chytřejší. V rámci jediné aplikace bude možné ovládat celou chytrou domácnost, od světel přes garážová vrata až po termostat. Na trh začíná proudit stále větší počet doplňků a produktů s podporou protokolu HomeKit, který využijete právě s novou aplikací Domov.

Důkaz, že Apple (a stoprocentně nejen on) vidí v chytré domácnosti budoucnost, potvrzuje fakt, že aplikaci Domov vyčlenil i samostatnou kartu v Ovládacím centru. Jak je zmíněno výše, vedle hlavních ovládacích tlačítek a karty s hudbou najdete v případě využití Domova ještě jednu kartu, nalevo od hlavní, kde budete moci velice rychle zapínat světla nebo třeba zatahovat rolety.

HomeKit tu je již nějakou dobu, nyní ho zcela podporuje i iOS 10, takže zůstává jen na výrobcích třetích stran, aby vydali co největší množství kompatibilních produktů. U nás jejich dostupnost ještě není taková, jak bychom chtěli, ale rozhodně se situace lepší.

ios10-compatibility

Rychlost a stabilita

Vývojářskou verzi iOS 10 jsme testovali již od jejích prvních dnů a překvapivě jsme i v raných fázích zaznamenali jen velice malé množství chyb a bugů. Ty poslední betaverze už byly maximálně stabilní a v poslední, prakticky finální verzi už je vše zcela odladěné. Instalace hned první ostré verze iOS 10, která vyšla dnes, by tak s velkou pravděpodobností neměla přinést žádné významnější potíže. Naopak jde o jeden z nejstabilnějších iOS vůbec. Také vývojáři třetích stran na kompatibilitě zapracovali a v tuto chvíli míří do App Storu desítky updatů.

Znatelného zrychlení a lepšího fungování se také díky iOS 10 dostalo první generaci Touch ID u starších zařízení, což pro nás popravdě byla u iPhonu 6 Plus jedna z nejpříjemnějších novinek. Evidentně nejde pouze o hardware, ale čtečka otisků prstů lze vylepšovat i softwarově.

Na závěr je třeba ještě zmínit i ty nejmenší novinky, které však dokreslují celý zážitek z iOS 10. Nově je možné editovat Live Photos, Safari umí otevřít dvě okna ve Split View na iPadu a v Poznámkách může pracovat více uživatelů najednou. Do textu umí nový mobilní operační systém přepsat zprávy z hlasové schránky a třešničkou na dortu je pak kompletní zpřístupnění hlasové asistentky Siri pro vývojáře, kde se vše teprve ukáže až v následujících měsících. Pro českého uživatele to ale stále zatím tolik zajímavé není.

iOS 10 můžete od dnešního dne stahovat pro iPhony 5 a novější, iPad 4 a novější, iPad mini 2 a iPod touch 6. generace a zejména majitelé nejnovějších zařízení by se neměli ničeho ničeho bát. Čeká na ně stabilní systém se spoustou změn, které se týkají i těch nejzažitějších návyků.

 • Kendy

  Tak iTunes mi po aktualizaci 12.5.1 vůbec nevidí telefon. Stalo se to ještě někomu?
  Nemám ani odvahu aktualizovat iPhone SE :-(

  • Jana Vlčková

   aktualizace SE velké fiasko. chce itunes, ty pořád stahují a stahují…

   • TomasH

    si stáhni prostě aktuální verzi iTunes. to není fiasko. :-D

    • Jana Vlčková

     :-) dík, to jsem udělala, pomohlo až naponěkolikáté obnovení…

  • Igoo

   C:Program FilesCommon FilesAppleMobile Device SupportDrivers a pravým tlačítkem kliknout na soubor „usbaapl64.inf“ Přeinstaluje se ovladač a běží to.

 • Tomáš

  Právě mi zhavarovala aktualizace jak u iPhone 5SE tak u iPadu Pro. Obě se stáhly, začaly aktualizovat a nakonec zčernala obrazovka a vynutily si obnovení přes připojení k PC s iTunes. Tak to se Apple vážně nepovedlo :( Stahuju 2GB update podruhý do počítače a uvidíme, co se bude dít… :((((

  • Lukáš Severa

   To je drsný, u nás v rodině 5 zařízení iOS aktualizované přes wifi a vše rychle a bez problémů. Podle mě je to tím, že jsou přetížené servery.

  • hugo

   Je to celosvetovy problem. Jsem v tom taky (6S). Jen jak jsem se docetl, neni jistota, ze to itunes zvladne rozchodit. Pak pry obnova iphone. Coz jestli chapu dobre, smazne komplet iphone….. Mohl by to tu mozna nekdo vysvetlit.

   • Lukáš Severa

    Pokud fakt zamrzne a vyžaduje obnovu přes iTunes, je to tak, smaže celé zařízení, které se potom dá nastavit jako nové a dodatečně obnovit z iCloudu nebo pokud máte udělánou zálohu v iTunes stáhne si jí odtud.

    • hugo

     pecka .. fotky a videa zazalohovany nemam .. (jasne, debil jsem, ale to je az druha vec.)

     • Jiří

      Naopak, chybu jste udělal vy. Kdyby vám místo nepovedené altualizace např telefon spadl, koho byste vinil? Newtona? Gravitaci? Lidi se dělí na 2 skupiny: Na ty první, co zálohují, a na ty druhé, kteří o svá data ještě
      nepřišla. Berte to jako ponaučení.

   • Osobně jsem bez problémů stáhnul iPad Pro (velký), iPad Mini 2 i iPhone 6. Zbytek mi běží na vývojářské betě, ale každopádně jde o problém na celém světě. Dělá to náhodným uživatelům a Apple pravděpodobně pracuje na nápravě. Kdo ještě nemáte, je lepší počkat do zítra…

  • Nika

   Nejsi v tom sám. Dvě hodiny se mi stahuje aktualizace, abych to nakonec musela stáhnout znova přes itunes.

 • Philologus

  Ja si zatiaľ radšej počkám na viac reakcií. S updatom na iPad Pro 9.7-inch sa nebojím, skôr som zvedavý, či už má niekto skúsenosti s iOS 10 na iPhone 5.

  • Pavel

   Aktualizován iPhone 5 přes wifi. Vše po měrně rychle a bez problémů. Dále iPhone SE se stejným výsledkem. Dokonce se zdá, že i když byla aktualizace větší, proběhlo to u SE rychleji.

  • Martin Šafránek

   Iphone 5S bez problémů od 4. verze Beta

 • GooFy

  Aktualizace iPhone 5s proběhla bez jakýchkoliv potíží. Po každém updatu restartuji telefon a poprvé za dobu, co iPhone používám mi na pár okamžiků zmodrala obrazovka, ale vše v pořádku.

  Co se týče systému jako takového, rychlost se pocitově zdá shodná, né-li lepší. Mnoho zajímavostí, ale systém se zdá být „nečistý“, ale možná je to jen můj subjektivní názor (s písmem se stále nějak nemohu smířit). Myšlenka widgetů je zajímavá, ale zde mi 5s dává najevo, že je nejvyšší čas na upgrade iPhonu.

  • GooFy

   Dodatek. Baterie se zdá být stejná, nebo dokonce i lepší. Výtku mám k Apple Music. Neměl jsem s předešlým designem problém. Tento se mi nelíbí. Ta velká písmena jsou do nebe volající.

   Rychlost se zdá být na 3 roky staré zařízení opravdu příkladná. Věřím, že se s následnými updaty ještě posune a 5s v klidu a pohodě dožije na iOS 10.

 • TomasH

  Tak na mém iP5 úplná pohoda. staženo za cca 35 minut, pak asi 5-10 minut aktualizace nebo jak dlouho to běželo. zatím se mě změny líbí a žádný problém nepozoruji.
  Jen mě nešel aktualizovat iTunes, musel jsem si prostě stáhnout z jejich stránek celý znovu a přeinstalovat. ale to považuju za detail.

 • רפאל חבטל

  Vím,že iOS 10 vyšel dnes večer a je příliš brzy na zhodnocení spotřeby baterie u iOS 10, ale po týdnu by bylo dobré doplnit tento článek o tento údaj.

  • Testoval jsem iOS 10 na vývojářské betě tři měsíce (iPhone 6S Plus, krátce i 5S). První bety byly nic moc, ale druhá, třetí už naprosto bez problémů. Aktuálně jedu na GM vývojářské což má stejný build jako ta pro veřejnost, tedy nechte to sednout dva tři dny a uvidíte, že je to naprosto bez problémů, naopak by to mělo být lepší než u iOS 9.

   • רפאל חבטל

    Díky za odpověď.

    • Thor Stein

     Za jakou, vždyť nic konkrétního nenapsal.

   • Thor Stein

    Já taky a žádné VÝRAZNÉ zlepšení nepozoruju. Už se s tím smiřte. Nebo si kupte Aligátora, ten vydrží týden.

  • Thor Stein

   Ježiš zase baterie, ta se řeší pořád a je pořád stejná. Prostě je to neustále jízda od zásuvky k zásuvce. Od doby co používám nějaký telefon s operačním systémem, tak si beru nabíječku do práce, protože to prostě celý den nevydrží. A jestli nějaká verze udělá +/- pár minut, tak to fakt nepoznám a nepozná to nikdo. Jsou to jen kecy do diskusí.

 • PK

  Co k tomu dodat

  • JK

   Teda ty sluchátka se mi docela zamlouvali, ale jak to teď vidím je to celkem sranda. Vypadá to jako vtípek. Hned jsem si ho představil jak to má i v nose :)

 • na některých ipadech/iphonech byla chybička, kdy zařízení vyžadovalo připojit k itunes .. už to fixly :)
  http://www.macrumors.com/2016/09/13/apple-ios-10-update-issue-fixed/
  http://www.macrumors.com/2016/09/13/ios-10-update-bricking-iphones-and-ipads/

 • Prax

  iP6s Plus bez problemu. Jen zasnu, jak zase prekopali Music appku. Muzete mi nekdo rict, jak seradit pisnicky abecedne podle nazvu songu a ne nazvu autora? Vubec to tam nikde nevidim.

  • ivoctvrtnicek

   Je to v Nastavení – Hudba – Řazení skladeb a alb

   • Prax

    Diky!

  • Gen

   Ten úžas typujem skorej negatívny, lebo otrasnejšie niečo som dlho nevidel.

 • Oda

  Aktualizace 6s přes Wi-Fi, vše bez problémů, asi za 40 minut hotovo, vše zatím běhá jak má, zdá se mi to svižné. Spokojenost!

 • Lucka Z.

  Vadí mi, že se notifikace neseřazují podle aplikací, ale podle času. Nevíte jestli to jde nastavit? Dřív to bylo v nastavení – notifikace, ale to teď zmizelo.
  A také jsem si při psaní tohoto příspěvku (zatim jsem neměla možnost něco napsat) všimla, že když přepnu klávesnici na různé znaky (klávesa 123), tak například po použití interpunkce se už klávesnice nepřepíná automaticky na písmena, to by bylo také fajn mít zpět.

 • Robin Martinez

  To rajs tu wejk nefunguje na ip6? Proč že přesně? Betu mám už asi sto let, ale všimnul jsem si toho včera

  • Mr.Crow

   Protože to potřebuje koprocesor M9, který je v 6S a výš. Ale přijde mi to stejně divný asi jako life photos u SE

   • Robin Martinez

    z jakeho duvodu by nestacila M8? Aha, protoze Apple.

 • Stephen Bednar

  Instalace bez problému. Rychlá odezva. Nicméně health app totální propadák a stejně tak music se svými obřími písmeny. Jinak docela fajn

  • Ondrass_10?

   Co se ti nelíbí na Health?

 • Lukáš Hajný

  Aktualizace na 6S proběhla v pohodě. Jen jsem si ted všiml že mapř, messengea nebo whatapp jako zvuk upozornění hlasí uplně jíné než standartní? Nevíte jde to změnit?

  • Ondrass_10?

   Myslim ze je chyba na straně aplikací

  • Lukáš Hajný

   Provedl jsem celkový restart telefonu a už je to v pohodě.

 • paw65

  Aktualizace proběhla bez problémů na 2 zařízeních…jenom neví někdo jak vypnout zapínání „voice over“ při delším stisku tlačítka?
  při krátkém stisku neodemkne a chce heslo…při delším „sejme palec“ a odemkne, ale spustí aplikaci voice over…(5S). Nedaří se mi to v menu najít, děkuji.

  • Ondrass_10?

   Nastavení/obecné/zpřístupnění/homebutton (v české mutaci možná pod názvem tlačítko plochy)/dole máš volbu, kterou když zaskrtnes, tak stačí rozsvítit display a podržet prst na Touch ID, iPhone se pak odemkne. Mám to v angličtině a ta volba se jmenuje „Rest finger to unlock“, takže v češtině to bude něco jako „podržet pro odemknutí“

   • Lucka Z.

    Teď jsem to zkusila a je to „Aktivovat přiložením prstu“. A funguje, děkuju za tip :)

    • paw65

     děkuji, takto je to použitelné…díky za tip ;-)

 • Ma5te3m1nD

  Aplikace Music mě moc radost neudělala. Humpolácké rozhraní a nemožnost spouštění hudby přímo ze seznamu interpretů, mě donutilo oprášit starý, dobrý Ecoute.

 • Milan Hugo

  za to odemykání by měli někoho nakopat do koulí…. na ipad k nasrá..

  • Teofrast

   Na iPhone 5 mě to také štve. Je potřeba zmáčknout dvakrát tlačítko – které mi doteď slušně fungovalo.. tak snad ho neupožívám, jen na odemykání..

  • Jaro

   Nastavenie,všeobecne,prístupnosť,tlačidlo domov,aktivovať priložením-tož vše

   • Jiří

    Tato volba není na zařízeních bez TouchID.

 • Teofrast

  Iphone 5 znatelně zpomalenej po upgrade. Odemykám dvakrát stisknutím home button – to jinak nejde? :( A hra Clash Royale se stala téměř nehratelnou :((

  • Nastavení > Obecné > Zpřístupnění > Tlačítko Plochy > Aktivovat přiložením prstu
   Píše se o tom snad na každé stránce o iPhonech, stačí číst.

  • Petr Šourek

   Jedu na iOS 10 nějaký pátek (developer preview) a iPhone 5 docela v pohodě, přijde mi subjektivně rychlejší než iOS 9 a dokonce i bety byly stabilní

   • Teofrast

    Pravda. Byl to nějaký dočasný stav po upgrade. Nyní je telefon opět celkem rychlý. Dokonce emaily se nyní zobrazují tak nějak „celistvěji“ a prohlížet je, je příjemnější… A co mi udělalo velkou radost, tak i hra, kterou jsem zmiňoval je opět v pořádku, hratelná.

    • Petr Šourek

     Jsem rád, že se to srovnalo, pokud by se to nesrovnalo, asi by následoval reinstall :-(

     • Teofrast

      Díky :) No, ona je pravda, že jsem od pořízení reinstall nedělal.
      Vlastně stále jen upgraduju, a telefon šlape pořád jako zázrakem.. To musím smeknout před iOS.
      A je i nová/další verze „developer preview“ (ptám se zcela nepolíben touto oblastí)? A nebo byla v10 poslední pro iPhone 5?

      • Petr Šourek

       Na Apple produktech jsem se stejné věci také odnaučil. Nejprve jsem to dělal furt clean install a pak jsem zjistil, že je to zbytečné…

       Developer Preview je beta uvolněná pro vývojáře, tzn. oni uvolní betu pro vývojáře, pak uvolní public betu. Je zajímavé, že neuvolnili GM (Gold Master nebo jak se to jmenuje) verzi, která má být před ostrou, ale to je detail. Já šel do developer preview, protože mám developer účet a hlavně řeším s Applem nějaké problémy iPhone 5 a iOS už asi rok a oni ať to otestuju v Developer Preview a jelikož lidi nenadávali, tak jsem ji dal a od té doby jedu na ni a furt hlásím Apple, že to neopravili… Teďka přemýšlím nad iPhone 7, takže přejdu na „ostrou“ po upgrade telefonu a starej přemažu ofiko 10.0.1

       • Teofrast

        Děkuji za informace.
        Je pravda, že také zvažuji upgrade. Obzvláště, když nyní Alza a Datart nabízejí na již tak zlevněné 6s splátky bez navýšení. Ale čím je výdrž na jednu stranu výhoda Apple produktů, je na druhou stranu i podmětem k „nespokojenosti“. To, když telefon prostě drží a není tak podstatný důvod, pořídit si nový stroj :-)) Stejné prožívám i s Macbookem, který je až na pár oděrek, a desítky minut mínus u výdrže baterky, po výměně na SSD rychlejší nežli při pořízení. V roce 2010.

        Developer Preview se mě tedy nyní netýká. Pokud v budoucnu narazím na public beta a stále ještě půjde pro iPhone 5, tak ji zkusím.

        • Petr Šourek

         Není zač. Hmm tak já jsem spokojenej i když teda mne štve, že MacOS Sierra už nepoběží na 2008 MBP :-/ Snad alespoň bezpečnostní updaty budou ještě chvíli držet, ten noťas funguje a manželka je s ním spokojená… Je pravdou, že 8 let s jedním notebookem a to jsem na něm v dnešní době jet i já, je hodně slušný (dokoupil jsem snad jen SSD, párkrát baterku a veměnil jsem DVD Romku)… Fakt bomba věc. Nebo třeba nějak neoficiálně to půjde :-)

         Já jsem zvědavý, jak dlouho ještě bude iPhone 5 podporovaný. Předpokládám, že iOS 10 je už konečná i když snad iOS 10 je i na 4S, takže počítám, že ještě 11 by mohly dát, ale moc bych na to nesázel…

 • kkiss

  Mám dotaz. Na mém 6S nefunguje tajný inkoust a to ani před 3D touch a ani po jeho vypnutí. Má někdo podobný problém, případně jak na to? Zkoušela jsem restart, vyp a zap tel a nic… Nefunguje

  • Mr.Crow

   Nesmí být „omezen pohyb“ alias vypnute animace v systemu. Když je zapneš, tak už to pak ve zprávách funguje v pohodě, taky jsem nad tím dumal.

   • Simona

    At delam co delam proste mi to take nefunguje ? Ani jako nechapu co bych mela pri odeslání drzet , aby se mi nabídla nabidka s tajným inkoustem …?

    • Mr.Crow

     Napsat text, a pak v políčku s textem podržet šipku k odeslání, mělo by vyskočit menu a efektama

     • lenka

      ahoj, pripájam sa do diskusie pretože tie mi nefunguju efekty ani bubliny a tomam zapnute „obmedzenie pohybu“ neviete poradit co s tym?

      • Mr.Crow

       Musíš mít právě vypnuté – to znamená, zaplé animace při otvíraní složek a appek.

 • MC75

  Aktualizacia v poho, iph6 … odomykanie je jedna velka hroza a rozhranie my music uplny otras … to zobudenie tel jeho zodvihnutim funguje len na 6s a vysie? Bo nevidim kde by sa to dalo zapnut

  • Mr.Crow

   Raise to wake jen iP6s a výš. Home button, v obecne, zpristupneni, tlacitko plochy a zaskrtnout tam.

  • Gen

   Súhlas, otrasne zasekané pri púšťaní hudby, aplikácia hudba je otrasná s tým veľkým hrubým detským písmom. Notifikácie som musel kopec zeušiť, nakoľko zaberajú viacej plochy a sup neestetické.
   Slová pána pisálka „stabilnější a funkčnější iOS tu dosud nebyl“ považujem za veľmi ovečkovské. Nakoľko na iP6 je systém pekne spomalený a miestami seká. Na správy sa nedá odpisovať potoah utím prsta dolu (pr.: čítam web, dojde sms a vyroluje sa notifikácia z vrchnej časti) na iOS stačilo potiahnuť prstom a hneď odpisovať. Teraz jedine ísť priamo do správ čo je spomalené ako celé iOS10.
   Jedínéco sa mi na ňom páči sú nové zvuky, inak nespokojnoš.

   • Mlýnek Aleš

    Budeš muset zaletět do Ameriky a ukázat těm ovcím jak to mají dělat.
    P.S. Bylo by velmi slušné kdyby jsi se autorovi článku omluvil za osloveni “ pan pisálek“ v Čechách to zní velmi hanlivě, to si pan Brož nezaslouží. Děkuji ?

    • Gen

     Omlouvat se nebudu. Nakoľko to ako píše je veľmi ovečkovské. A za to čo píše si môže sám. Ja by som takéto ružovo-okuliarnaté bludy nikdy nenapísal, nakoľko aj keď používam apple zariadenia už vyše 8 rokov, nebudem zaslepene tvrdiť, že sú najlepšie na svete a toto ti povie každý realistycky zmýšľajúci človek.

     • PK

      Absolutní souhlas

     • Tow

      Tow

   • Kikoman

    Na čo ste potom urobili update?

    • Gen

     Na to lebo som čakal niečo viac a už vôbec som nečakal že na iP6 to bude tak zalagované.
     SMS sa mi celkok páčili keď prezentovali na Keynote ale tie lagy ma úplne znechutili, aby základná aplikácia takto otrasne fungovala.
     aMusic neukazovali už vôbec tak ako reálne vyzerá. Proste hrôza (viz foto) keby sa dala zmeniť veľkosť písma tak nepoviem, ale toto?
     Notifikačné centru je ešte ako tak o zvyku (strašie bolo lepšie)

   • JK

    keci v kleci jednoho nesokojeného…mám iP6 také a nic se neseká ani s ostatním nesuhlasím. Pokud se vám nelíbí vzhled, který byl dávno předem znám nechápu přechod. Každého volba mohl jste si počkat a informovat se.

    • Gen

     Vzhled bol prezentovaný tak ako bol, a na keynote to vyzeralo dobre ako prvý dojem. Po spuštení aMusic som však zmrzol že čo to je?
     Neseká? To by som chcel vidieť. Zapni si FB messanger a povedz mi do koľkých sekúnd sa ti zapne, lebo na iOS9 sa zapol behom sekundy. Teraz sa zapína aj 5 sekund napríklad.
     Počasie sa načítava cca 2 sekundy, inokedy hneď ako som zapol notifikačné centrum.
     Ono to je skorej o tom, kto si všíma detajli a nie o tom že „keci v kleci“
     Ja som dosť puntičkár a tieto veci si všimnem hneď. A môj názor je že systém je čoraz viac nedoladený.
     …ďalej, fotoaparát sa pri dlhšom nepoužívaní dosť často (cca 1:3) zo zamknutej plochy vie seknúť a zostane rozmazaná plocha (treba zapnúť fotoaparát z ponuky rýchleho prístupu) = ďalšie zdržanie pokial potrebuješ niečo rýchlo odfotografovať
     Tieto veci si nie každý všíma, nakoľko mu nevadia, ale mne hej.
     Jediná možnosť zrýchlenia by bola preinštalovať komplet iOS. To však skúsim až keď bude na to čas.

     • JK

      vzhled i ten Music tu byl v článcích propírán monohokrát daleko před uvedením.
      Nevím co je puntíčkářského na tom všimnout si sekání.
      Ano máš pravdu po updatu se mi foťák taky 2x sekl a messenger na první spuštění trval déle, ale to je úplně normální při každém updatu než si vše „sedne“ do mezipaměti apod. Vše maká svižně a FB Messanger je okamžitý.
      Neseká se nic. Schválně jsem zkoušel i apky který jsem dlouho nepouštěl nebo dostali update. Prostě nic. Vše plynulé rychlé, okamžité.

      • Gen

       A ako si robil upgrade? Cez iTunes ako nový iP alebo normálne cez nastavenia v iP?
       Koľko máš voľného miesta? (ja len 8z60GB)
       Ono sup to veci ktoré toto všetko spomaľujú, ale nechce sa mi ich riešiť teraz (prečisťovať)

       • JK

        přes nastavení v iP a wifi. Měl jsem dokonce jen těsně místo na stažení. Mám 500MB z 16GB :D
        To je jediný co mě štve, že mám podezřele málo místa. Vždycky jsem měl aspon 1-2GB a teď nevím čím to je, ale já na to přijdu. Jinak omezení pohybu mám vypnuté takže maká vše.

        • Gen

         Hmm, obmedzenie pohybu musím mať zapnuté, nakoľko mi potom nefungujú v správach tie nové fičúry. Aj to robí svoje ohľadom sekania sa systému.

         • JK

          ale vždyť píšu že je omezení pohybu vypnuté to znamená že pohyb je povolen tzn že tie fičury fungujů :)

          • Gen

           Aha, oprava :-)

    • PK

     JK ty jsi pěknej rozumbrada já jsem taky nespokojenej a plně s Genem sohlasím , ale já po zkušenostech s Applem z posledních roků jsem poprve odolal -žádný upgrade ani na telefonu ani na Macu neudělám . Normálně se vyjadřuji slušně ale už mám dost takovejch chytráků jako je JK – a v podstatě i jakým terorem zákazníků ze strany applu kde mě třikrát denně naskočí okno s návrhem updatu a není možnost cancel tedy zrušení atd.

     • JK

      A copak chytráckého a neslušného jsem napsal, že jsem ti tak ublížil? To, že je lepší se předem informovat než udělám čeho bych potom litoval? Tak to přeci udělá každý rozumný člověk ať se jedná o Apple nebo nebo Zanusi. Sám píšeš, že poprvé nic ne updatuješ. Tvoje volba a nemusíš potom řešit, že se ti něco nelíbí. Terror? No tak zkus Windows to bude pohodička.

  • Dalibor

   Mam 6s a probuzeni zvednutim je hlavne uplna ptakovina.
   Je kopec pripadu kdy telefon zvedam a nehodlam na nej cumet, presto se mi nesmyslne rozsvecuje displej a reaguje na nahodne dotyky. A take je kopec pripadu kdy chci mrknout jen okem na stole, na coz by stacilo treba poklepani na displej, ale to ne, Apple jde vlastni cestou, musim to jak trotl zvedat (a navic to ani ne vzdy zafunguje). Jeste ze to jde vypnout, akorat se to ted na touch ID odemyka pomaleji nez na iOS 9, je tam jakasi uplne zbytecna prodleva.

 • Peter

  Prijit o vsechny data v telefonu je super… Mam iPhone 6s a v nem asi 105 GB dat, problem je v tom, ze muj laptop ma 128 GB SSD takze do nej nejde ulozit kompletni zaloha pres iTunes. Mam samozrejme i 2TB externi disk, ale jak v iTunes nastavim to, aby se ta zaloha ulozila rovnou na ten externi disk? Dokaze mi prosim nekdo poradit? Googluji jak divej a nic… Moc diky!

  • pol

   Pokud se bavime o Windows, tak bych vedel.
   Zalohy se standardne ukladaji do adresare C:UsersjmenouzivateleAppDataRoamingApple ComputerMobileSyncBackup
   Staci tedy obsah slozky Backup prekopirovat treba na externi disk napr do slozky D:iPhoneBackup, smazat slozku C:UsersjmenouzivateleAppDataRoamingApple ComputerMobileSyncBackup a v miste C:UsersjmenouzivateleAppDataRoamingApple ComputerMobileSync spustit nasledujici prikaz
   mklink /J /H Backup D:iPhoneBackup
   tan vytvori „junction“ ktery se pro iTunes tvari jako slozka a vede na pozadovane misto. Pak je treba jen zajistit, aby v dobe zalohovani byl k dispozici i externi disk. Prikaz mklink zajisti vytvoreni toho odkazu, nevytvori cilovou slozku.
   POL

   • Petr Šourek

    OSX by to mělo být:
    ~/Library/Application Support/Backup

    Kde ~/ znamená domovská složka aktuálního uživatele, například /Users/Petr/

    Takže připojit externí disk, přesunout složku do příslušného adresáře na externím disku a pak jen v Terminál.app:
    ln -s /Volumes/ExterniDisk/iOS/Backup ~/Library/Application Support/Backup

  • Richard

   A nebo přesunout celou knihovnu iTunes na externí disk. Tak to provozuju kvůli velké hudební knihovně, ale je potřeba vždy před startem iTunes připojit disk. Není to moc pohodlné. V tvém případě bych uvažoval o odkoupení místa na iCloudu. Pak je zálohování bez problémů. Mně stačí 50GB

 • Nikola

  Prosim, jak zapnu v messengeru zpet jeho typicky zvuk ohlaseni? :-/

  • Marek

   Také by mě zajímalo :/

  • Synactix

   Zatim jsem moznost zmeny nenasel, snad to vyvojari v dalsi verzi opravi. Mam tam ted stejnou zvuk jako u SMS a dost mi to vadi. :/

 • Boris

  Nejsem schopen upgradovat na iPad Air 2. Instalace se stáhne, probíhá dlouhé ověřováni aktualizace a napíše chybu „Aktualizaci nelze nainstalovat, při instalaci položky ios10 nastala chyba. Restart ani smazání a nové stažení ios10 nepomohlo. Nevíte někdo co s tím?

  • Pupik

   Itunes pomuze mel jsem stejny problem na 5s,6s.

 • Břetislav Přístružský

  iP5S, iPA2,AW instalace IOS10 ??. Jediný problém, že mně to táhne k apgrejdu ajfounu?

 • Suzanne

  Dobry den, kdyz dostanu zpravu psanou neviditenym inkoustem nebo i animaci tlukot srdce atd. tak nic z toho mi jako animace nedorazi. Text prijde normalne a s tim prijde druha zprava ze „odeslano s neviditelnym inkoustem“, animace se nehybou atd. Kdyz odesilam ja tak je vse v poradku a i druhe strane to dorazi jak ma. Mam iphone 6. Nevite v cem je problem? Diky

  • Richard

   Jedná se buďto o zapnuté „omezení pohybu“ v nastavení/zpřístupnění a nebo zkusit vypnout a pak zapnout iMessage. To mi pomohlo

 • capalac

  Dobrý den, mám SE a potřeboval by vědět, jestli existuje možnost zrušit funkci probuzení telefonu zvednutím (odemykat telefon pouze tlačítkem touch ID) Děkuji za info.

  • Hledal bych v sekci Zpřístupnění, tam je i omezení nutnosti mačkat.

 • Vyky

  Zdravim, mam dotaz jestli lze nekde vypnout vyskakovani „doporucenych“ aplikaci ke stazeni dost me to stve, vypinat ruzne aplikace aby se to zrusilo.

  • Mara

   Zkus jestli pomůže Nastavení-Soukromí-Reklamy..

   • Vyky

    Reklamy omezeny, snad to pomuze, diky za tip.

 • Mlýnek Aleš

  Souhlasím s autorem článku díky novému iOS 10 mám nový iPhone.
  Díky za článek.
  P.S. Není člověk ten aby se zachoval lidem všem. A to platí všude i v iOS.

  • Gen

   Si zabil :-D

 • Martin Progresor Havelka

  Dobrý odpoledne, tak jsem prubnul iOS 10 na telefon a ten teď nemůžu připojit k iMac přes iTunes (…protože ze zařízení byla obdržena neplatná odezva), můj první zádrhel s jablíčkem, na kompu používám verzi OS X 10.7.5 :-D

  • Petr Šourek

   Zkusil bych to po upgradu iMac na Sierru… Já měl loni nebo předloni problém, že jsem na iOS upgradoval na iCloud a OSX si s tím 2 měsíce neporadil, než byla nová verze :-(

  • Ales-X

   Mám stejný problém, a zatím jediné řešení je a to jsem udělal downgread na IOS 9.3.5. Lion potřebuji kvůli diagnostice na auta a nemohu se jej vzdát.

 • Kateřina Vodičková

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jestli je zde nějaký způsob, jak změnit zvůk zamykání obrazovky? Bohužel jsem na to sama nepřišla :( ¨
  Děkuji za odpověď :)

  • Petr Šourek

   Pokud jsem si vědom, tak je lze jen vypnout :-(

   Nastavení -> Zvuky -> Zvuk zamykání ON/OFF

   Nepoužívám naši lokalizaci, takže jen odhaduji jak se to jmenuje…

 • Pavel

  Mail umí seskupovat zprávy do vláken už dlouho, ne až do iOS 10. Teď se jenom změnila ikonka u vláken.

 • Pepa

  V Mail zmizela moznost „smazat vse“. Musel jsem prejit na jinou app. SKODA.

 • Dan

  S novym iOS spatne funguje bluetooth v aute a aplikace iRadar hned pada

  • Tom

   Musite si stahnout novou app iradar, vubec jsem nevedel ze vysla, nemaji to jako update app ale jako novou a uz asi delsi dobu

 • Maho Jakotyc

  No nevím, na mé 5S se docela kouše, hlavně, když chci telefonovat. Dnes byl u mě kolega s jinou 5S, taky 10.0.1 a v kontaktech mu to dělá to samé, co mě – v postranní liště A-Z, když sjedu prstem až na Z, zobrazí se pouze do konce U… Takže za mě 10ka zklamání…

 • Hokky

  Zatím se mi líbí až a odemykání tlačítkem, chybí mi škrtnutí. Jinak wigety na uzamčené obrazovce jsou super.

 • Kačka

  dobrý den, nevím, jestli to tu už není, ale nikde jsem neviděla…
  nová aktualizace mi změnila tón ohlášení zpráv na messengeru a whatsappu a nejde mi to za boha změnit, u whats a fb mám nastavený správný tón, přesto se mi ozývají jinak…. neví někdo co s tím?
  děkuju

  • Hanka

   Nejake info? Taky se mi zmenil zvuk zprav na messengeru na vystrazne, coz me rozciluje a nevim, jak to zmenit :/ Pomoooc

  • Martin

   Ten samý problém :( Po restartu mi ti někdy chvilku funguje a pak zase nic – moje nervy :(

 • Jana

  Dobrý den, po aktualizaci ios10 mi vypadává iBooks, ipad sem restartovala, od instalovala a znovu nainstalovala iBooks, dokonce obnovila i všechny data a aplikace po načtení vypadne. Prosím o radu co s tím.

 • Marek Hort

  Dobrý den, jsem s novou aktualizací nespokojen, skrz zamykání obrazovky. Dá se nějak vrátit k předešlejší verzi? Děkuji

 • Denisa Šteffelová

  Vse v poradku funguje,ale kdyz jsem chtela synchronizovat iphone 5s s iTunes (na iMacu) tak se objevilo okenko,ze ,,byla obdrzena neplatna odezva“.Nevite co s tim?

 • Joyeux

  Aktualizace na 6s a iPad 4 mini v poradku. Prvni veci, ktere jsem si hned vsimla, ze pokud si nastavite svuj obrazek jako tapetu, je automaticky ztmavena a neni tak jasna jako original. V nastaveni jsem zadnou moznost jak to upravit nebo zmenit nenasla. Je to skoda. Dela to na obou zarizenich. Taky jste si vsimli?

 • iphone 6, iphone 6s plus, ipad air, ipad mini 2 – vse bez jedineho zavahani updatovano..

 • Petr

  Zdravím vás, mám Iphone 6s cca 14 dní a jsem odchovaný na androidu. Chci se zeptat pokud aktualizuji svuj telefon na ios10 kolik to zabere místa a zpomalí se mi můj telefon?? Ptám se proto, že moje samsungy po každé aktualizaci byli čím dál tím pomalejší a zasekanější. Děkuji za odpověď a rady…

  • PK

   Základní odpovědi najdeš na YouTube je tam i video které ukazuje zpomalení S šestky a je to i pochopitelné větší náročnost softwaru na hardware nová sedmička má lepší procesor

  • Zhruba stejně, to není takový problém jako u A. Jen asi 2GB chce volného při instalaci.

 • František Jílek

  Zdravím, zkoušel někdo dvojjazyčné psaní? Zatím nemám iOS 10 a přijde mi
  to jako nejdůležitější novinka, ale obávám se, že s češtinou nefunguje.

 • Monika

  Mne samotne teda celkovy dojem obecne na apple aktualizace pokazila.. vubec se mi to nelibi.. siri zacne pipat pri kazdem omylnem kliknuti na domovske tlacitko, o zamykaci obrazovce ani nemluvim, a co teprve ty zvuky.. za me opravdu palec dolu! ?

 • Jarda

  Prosím nevíte jak v aplikaci Mail – normálně pošta z exchange vrátit původní řazení, tzn. dvouúrovňové, nyní se mi emailové komunikace sesypaly na jednu hromadu a nedá se v tom vyznat

 • Makina

  Nikdy jsem s iPhonem a aktualizacemi neměla problém a to jsem už měla několik iPhonů během pár let, ale iOS 10 mi ten telefon úplně pos*al…! Přestalo mi fungovat vyhledávání wifi, takže se nemůžu připojit ani doma, ani v práci a celkově mi to nevyhledá žádnou wifi, kterou jsem kdy měla v telefonu zadanou. Taky má problém vyhledat polohu, takže např. při využívání aplikace Waze mi telefon oznamuje, že nelze nalézt mou polohu. Dál se mi nezobrazuje oznámení na hlavní obrazovce u některých aplikací (whats app, instagram), přesto, že mám v nastavení vše nastavené správně. Už nevím, co s tím telefonem dělat! Kdybych mohla, tak bych tu aktualizaci ještě rozhodně nedělala! Je tam spousta poměrně zásadních chyb!!!

 • Soňa

  Dobrý den,
  potřebovala bych vaší odbornou radu. Nevím jak je to možné, ale po novém iOsu 10 mám větší spotřebu dat /internet/ než jsem měla. Je to možné? Mylím, že mám vše pro mě nepodstatné vypnuté i Asistenta wi-fi..Nevím co dál. Moje surfování po netu se omezuje na minimum..Děkuji vám za odpověď.

 • Jarda Hypochondr

  Po aktualizazi iOS iPhone6 se nemohu připojit k iTunes na MAC OS X 10.7.5 zobrazí se hláška „iTunes se nemohou připojit k iPhonu „iPhone“, protože ze zařízení byla obdržena neplatná odezva.“ Poradíte co s tím? Díky