Zavřít reklamu

Pokud patříte mezi uživatele operačního systému macOS, kteří stále využívají Launchpad, tak zbystřete. Určitě víte, že základní zobrazení ikon v Launchpadu je ve formě mřížky o velikosti 7 x 5, tedy 7 ikon na řádku a 5 ikon ve sloupci. Někomu z uživatelů se však tohle rozložení může zdát příliš malé, a někomu zase naopak příliš velké. Pokud byste si chtěli v Launchpadu tuto mřížku změnit, čímž se také zvětší či zmenší ikony, tak jste tady naprosto správně. V tomto návodu si totiž ukážeme, jak na to.

Jak v macOS upravit rozložení mřížky v Launchpadu

Veškerý proces pro změnu mřížky se provádí v aplikaci Terminál. Tuto aplikaci můžete spustit buď tak, že přejdete do Aplikací, kde otevřete složku Utility, anebo Terminál spustíte skrze Spotlight(lupa vpravo nahoře anebo klávesová zkratka Command + mezerník) a do textového pole napíšete Terminál. Po spuštění Terminálu se zobrazí malé okno, do kterého se vkládají příkazy. Níže naleznete příkazy pro změnu počtu řádků a sloupců, společně s vysvětlením, jak si jejich počet upravit.

Změna počtu řádků

Pokud chcete změnit počet řádků v Launchpadu, tak si zkopírujte příkaz, který najdete níže:

defaults write com.apple.dock springboard-rows -int X;killall Dock

Jakmile tak učiníte, tak příkaz vložte do Terminálu. Písmeno X v příkazu nahraďte číslovkou podle toho, kolik řádků chcete v Launchpadu zobrazit. Příkaz poté stačí potvrdit klávesou Enter. Pokud tedy budete chtít v řádku 10 ikon, bude příkaz vypadat následovně:

defaults write com.apple.dock springboard-rows -int 10;killall Dock

Změna počtu sloupců

V případě, že chcete změnit počet sloupců, tak si zkopírujte tento příkaz:

defaults write com.apple.dock springboard-columns -int Y;killall Dock

Po zkopírování se přesuňte zpět okna Terminálu a příkaz zde vložte. Písmeno Y poté nahraďte číslovkou podle toho, kolik sloupců chcete v Launchpadu zobrazit. Příkaz poté stačí potvrdit klávesou Enter. V případě, že chcete mít ve sloupci 10 ikon, tak bude příkat vypadat následovně:

defaults write com.apple.dock springboard-columns -int 10;killall Dock

Jak se vrátit zpět?

Pokud se chcete vrátit zpět a zobrazit původní mřížku, tak není nic jednoduššího, než s pomocí výše uvedených příkazů vrátit mřížku do rozložení 7 x 5. Využijte tedy následující příkazy:

defaults write com.apple.dock springboard-rows -int 5;killall Dock
defaults write com.apple.dock springboard-columns -int 7;killall Dock
.