Zavřít reklamu

V dnešní době se stále častěji setkáváme s případy, kdy dochází k různým hackerským útokům. Obětí takového útoku se bez problémů můžete stát i vy – stačí chvilka nepozornosti. V tomto článku se společně podíváme na několik tipů, pomocí kterých můžete zjistit, zdali je vaše zařízení hacknuté. Apple se sice snaží neustále zlepšovat bezpečnost a soukromí uživatelů, to ale neznamená, že jsou uživatelé chránění na sto procent.

Restartování systému a pády aplikací

Stává se vám, že se vaše zařízení čas od času z ničeho nic vypne či restartuje, popřípadě dochází často k pádům aplikace? Pokud ano, tak se může jednat o příznaky toho, že je hacknuté. Samozřejmě se zařízení může v určitých případech vypnout samo od sebe – například když je nějaká aplikace špatně naprogramovaná, anebo třeba pokud dojde z nějakého důvodu k přehřátí. Prvně tedy zkuste zapřemýšlet nad tím, zdali náhodou vypnutí či restartování zařízení nebylo nějakým způsobem odůvodněné. Pokud nikoliv, může být vaše zařízení hacknuté, anebo může mít hardwarový problém. V případě, že je zařízení na dotek horké, a to i tehdy, kdy na něm nic neděláte, tak se může přehřívat a následně vypnout z důvodu vysoké teploty, která může být způsobena nějakou nastraženou aplikací či procesem.

MacBook Pro virus hack malware

Zpomalení a nižší výdrž

Mezi jeden z nejvíce běžných příznaků hacknutí patří to, že se vaše zařízení velmi zpomalí a sníží se jeho výdrž na baterii. Konkrétní škodlivý kód, který se do vašeho zařízení může dostat, musí ve většině případech běžet neustále na pozadí. Aby takhle kód mohl běžet, tak je samozřejmě nutné, aby mu byl dodáván určitý výkon – a dodávání výkonu se pak samozřejmě projeví na baterii. Jestliže tedy nejste schopni na vašem zařízení dělat základní úkony, tj. využívat aplikace a pohybovat se v systému, popřípadě pokud zařízení na baterii nevydrží to co předtím, tak se mějte na pozoru.

Reklamy a nezvyklé chování prohlížeče

Využíváte na zařízení nějaký oblíbený prohlížeč a všimli jste si, že se vám v poslední době samy od sebe otevírají stránky? Popřípadě jste si všimli, že se vám začalo zobrazovat nezvyklé množství různých reklam, které jsou mnohdy nevhodné? Anebo vám stále chodí notifikace, ve kterých stojí, že jste vyhráli iPhone apod.? Pokud jste si byť jen na jednu z těchto otázek odpověděli kladně, tak máte nejspíše ve vašem zařízení virus, popřípadě je hacknuté. Útočníci se na prohlížeče zaměřují opravdu často a nejčastěji využívají právě invazivní reklamy.

Nové aplikace

Nějakou aplikaci si na zařízení čas od času nainstaluje každý z nás. Pokud k nainstalování nové aplikace dojde, tak byste o tom ale samozřejmě měli vědět. V případě, že se na ploše vašeho zařízení objeví nějaká aplikace, o které nemáte ani páru, tak je něco špatně. V tom lepším případě jste ji mohli nainstalovat v některý večer plný zábavy a alkoholu (třeba na Silvestra), v tom horším případě ale můžete být hacknutí a může docházet k samovolné instalaci aplikací. Škodlivé aplikace, které mohou být součástí hackerského útoku, můžete často poznat také podle zvláštních názvů, popřípadě podle toho, že nadměrně využívají hardware. Často jsou ale tyto aplikace vytvořené chytře a jednoduše se vydávají za jiné ověřené aplikace. Mezi jednu z nejvíce využívaných aplikací k tomuto nekalému účelu je Flash Player od Adobe. Ten už v dnešní době neexistuje, tudíž se jej nikdy nepokoušejte instalovat, jelikož se na sto procent jedná o podvodnou aplikaci.

ios 15 domovská obrazovka stránky

Využití antiviru

To, že jste hacknutí, vám může samozřejmě prozradit také antivir – tedy na Macu či počítači. Mnoho uživatelů si myslí, že systém macOS není možné žádným způsobem hacknout ani zavirovat, jenže opak je pravdou. Uživatelé systému macOS se mohou stát stejnými obětmi útoku jako uživatelé Windows. Počet hackerských útoků na macOS se naopak v poslední době zvyšuje, jelikož počet uživatelů, kteří tento systém využívají, stále roste. Antivirů je ke stažení k dispozici opravdu nespočet a mnoho z nich je dokonce zdarma – stačí stáhnout, nainstalovat, udělat sken a následně vyčkat na výsledky. Pokud sken najde hrozby, tak se je můžete pokusit odstranit, v některých ojedinělých případech ale nepomůže nic jiného než čistá instalace operačního systému.

Takto lze na Macu pomocí Malwarebytes najít a odstranit viry:

Změny na vašich účtech

Všimli jste si toho, že se na vašich účtech dějí nějaké změny o kterých nevíte? Pokud ano, tak rozhodně zbystřete. Teď rozhodně nemám namysli pouze bankovní účty, ale také účty na sociálních sítích apod. Banky, poskytovatelé a vývojáři se neustále snaží posilňovat bezpečnost uživatelů, a to například dvoufaktorovou autentizací, popřípadě jinými způsoby. Ne všichni ale tento druhý způsob pro ověření vyžadují a ne všichni uživatele jej využívají. Pokud tedy došlo k nějakým změnám na vašich účtech, tak to může být známka toho, že jste hacknutí. U bankovního účtu v takovém případě zavolejte do banky a nechte si účet zmrazit, u jiných účtů si změňte heslo a aktivujte dvoufaktorovou autentizaci.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.