Zavřít reklamu

Zatímco ještě před pár lety sloužily mobilní telefony k volání a případně ke psaní zpráv, tak nyní se jedná o naprosto komplexní zařízení, která toho umí o mnoho více. Kromě volání a psaní zastává iPhone například roli fotoaparátu, budíku, kalendáře, poznámkového bloku apod., což je k nezaplacení. Většina z nás si ani neuvědomuje, co všechno iPhone umí, jelikož to bereme jako samozřejmost. V tomto článku se společně podíváme na 10 věcí, které jste možná ani nevěděli, že váš iPhone umí. Vrhněme se přímo na věc.

Klepnutí na zadní stranu

Nejnovější iPhony disponují celkově třemi tlačítky – konkrétně se jedná o ty pro úpravu hlasitosti a pro zapnutí/vypnutí telefonu. V iOS je však již nějakou dobu funkce, díky které můžete vašemu iPhonu 8 a novějšímu přidat dvě tlačítka navíc. Samozřejmě se z ničeho nic na těle telefonu neobjeví dvě nová tlačítka, i tak ale dokáže tato funkce mnohým uživatelům usnadnit život. Konkrétně se bavíme o možnosti ovládání zařízení poklepáním na jeho zadní stranu. Tato funkce je k dispozici od iOS 14 a nastavit si můžete, aby se při dvojitém či trojitém poklepání na zadní stranu vykonala nějaká akce. Těchto akcí je k dispozici nespočet, od jednoduchých, až po složitější. Funkci Klepnutí na zadní stranu si můžete nastavit v Nastavení → Zpřístupnění → Dotyk → Klepnutí na zadní stranu, kde si poté zvolte typ poklepání a akci.

Upozornění na zapomenutí

Patříte mezi jedince, kteří neustále něco zapomínají? Pokud ano, tak pro vás mám skvělou zprávu. V iOS si totiž můžete aktivovat upozornění na zapomenutí některého zařízení či předmětu. To znamená, že jakmile se od nějakého zařízení či předmětu vzdálíte, tak vám to dá iPhone vědět prostřednictvím notifikace. Pokud byste upozornění na zapomenutí chtěli aktivovat, tak na iPhonu přejděte do nativní aplikace Najít, kde dole rozklikněte sekci Zařízení či Předměty. Pak už jen stačí v seznamu konkrétní zařízení či předmět rozkliknout, a poté otevřít sekci Upozornit na zapomenutí, kde funkci aktivujte a případně nastavte. Upozornění na zapomenutí lze samozřejmě aktivovat jen u předmětů a přenosných zařízení typu MacBook apod.

Změna času a data pořízení snímku

Když jablečným telefonem či nějakým fotoaparátem zachytíte nějaký snímek, tak kromě toho, že se uloží snímek jako takový, se do samotné fotografie uloží tzv. metadata. Pokud pojem metadata slyšíte prvně, tak se jedná o data o datech, v tomto případě tedy o data o fotografii. Díky metadatům jste tak například z fotografie schopni vyčíst například to, kdy, kde a čím byla pořízena, jak byl nastaven fotoaparát a mnoho dalšího. Pokud jste metadata u snímků chtěli změnit, tak jste k tomu donedávna potřebovali aplikaci třetí strany. Aktuálně už ale metadata fotografií můžete upravit přímo ve Fotkách, a to tak, že si snímek rozkliknete, a poté ve spodní části obrazovky klepnete na ikonu ⓘ. Následně v rozhraní s otevřenými metadaty klepněte v pravé horní části na Upravit. Poté jste schopni změnit čas a datum pořízení snímku, společně s časovým pásmem.

Změna výchozích aplikací

V iOS jsme až donedávna vůbec neměli možnost pro změnu výchozích aplikací – pro správu e-mailů byla výchozí aplikací ta s názvem Mail, webový prohlížeč byl automaticky nastaven na Safari. Dobrou zprávou je, že aktuálně už si ale uživatelé mohou některé výchozí aplikace v iOS změnit. Jestliže patříte například mezi zastánce Googlu a pro správu e-mailů a brouzdání po internetu používáte Gmail, respektive Chrome, tak se nastavení těchto aplikací jakožto výchozích rozhodně hodí. V tomto případě stačí, abyste přešli do nativní aplikace Nastavení, kde sjeďte o kus níže až k seznamu aplikací třetí strany. Zde si Gmail a Chrome vyhledejte a klepněte na ně. U Gmailu pak zvolte možnost Výchozí mailová aplikace, kde Gmail vyberte, u Chrome pak klepněte na Výchozí prohlížeč a zvolte Chrome. Samozřejmě takto můžete jakožto výchozí nastavit i jiné aplikace.

Přehrávání zvuků na pozadí

Každý z nás se sem tam potřebuje uklidnit – využít k tomu můžeme různé zvuky, které se přehrávají na pozadí. Pokud jste si takové zvuky chtěli na iPhonu přehrát, tak jste si museli stáhnout aplikaci třetí strany, která vám je zpřístupnila. Několik těchto zvuků je však k dispozici také přímo v iOS. Pro jejich spuštění stačí přejít do Nastavení Ovládací centrum, kde v kategorii Další ovládací prvky klepněte na ikonu + u prvku Sluch. Následně otevřete ovládací centrum, kde na přidaný prvek Sluch (ikona ucha) klepněte. Pak klepněte dole na Zvuky na pozadí, čímž se spustí přehrávání. Výše pak můžete klepnout na možnost Zvuky na pozadí a vybrat si zvuk, který se má přehrávat. Měnit můžete i hlasitost. Pro jednodušší ovládání Zvuků na pozadí každopádně můžete využít naši zkratku, kterou jsme pro vás vytvořili – stáhnete ji níže.

Zkratku pro jednoduché spouštění Zvuků na pozadí stáhnete zde

Jednoduché zrychlení iPhonu

Jablečné operační systémy jsou plné všemožných animací a efektů, které jsou doslova lahodné pro oči. Systémy díky nim vypadají opravdu dobře a lépe se s nimi pracuje. Věřte nebo ne, i takové vykreslení animace či efektu spotřebovává nějaký ten výkon, navíc samotné provedení animace nějakou dobu trvá. To může být problémem především na starších zařízeních, která už jsou pomalejší a nestíhají – zde se hodí každý kousíček výkonu, jenž je k dispozici. Věděli jste o tom, že zobrazování animací, efektů, průhlednosti a dalších vizuálně pěkných efektů můžete deaktivovat, čímž iPhone zrychlíte? Stačí přejít do Nastavení → Zpřístupnění → Pohyb, kde aktivujte funkci Omezit pohyb. Kromě toho můžete v Nastavení → Zpřístupnění → Displej a velikost textu aktivovat možnosti Snížit průhlednost a Vyšší kontrast.

Zadávání časových údajů

Patříte mezi uživatele jablečných telefonů, potažmo operačního systému iOS, již několik dlouhých let? Pokud ano, tak si dost možná z iOS 13 pamatujete, jakým způsobem jste zde zadávali časové údaje, například v aplikaci Kalendář nebo Hodiny. Konkrétně se vám pokaždé zobrazilo rozhraní rotujícího číselníku, které je podobné číselníku na starých telefonech. Přejetím prstu nahoru či dolů jste si tak mohli čas nastavit. V iOS 14 pak Apple přišel se změnou a časové údaje jsme začali zadávat klasicky pomocí klávesnice. Uživatelé ve většině případech z této změny nadšení nebyli, sotva si ale zvykli, tak v iOS 15 je opět zpět rotující číselník z iOS 13. Apple se ale rozhodl zavděčit všem, a pokud se vám líbí více zadávání pomocí klávesnice, tak stačí, abyste na rotující číselník klepnuli prstem, čímž se zobrazí klávesnice a časový údaj tak můžete jednoduše zadat i tímto způsobem.

Změna velikosti textu v aplikaci

V rámci celého operačního systému iOS si můžeme změnit velikost písma – to je funkce, která je k dispozici již delší dobu. To ocení jak starší generace, která hůře vidí, tak i mladší generace, která si zase může nechat zobrazit více obsahu zmenšením písma. Pravdou ale je, že v některých situacích by se vám mohlo hodit změnit velikost písma pouze v konkrétní aplikaci a nikoliv v celém systému. Tato funkce je nově v iOS k dispozici, tudíž je možné velikost písma měnit v každé aplikaci zvlášť. Pro provedení je nutné prvně přejít do Nastavení → Ovládací centrum, kde přidejte prvek Velikost textu. Pak se přesuňte do aplikace, kde chcete velikost písma změnit, a následně otevřete ovládací centrum. Zde klepněte na prvek pro změnu velikosti písma (ikona aA), ve spodní části zvolte možnost Jen [název aplikace] a nakonec pomocí posuvníku velikost nastavte.

Skrytí alba Skryto ve Fotkách

Jak jistě víte, tak součástí aplikace Fotky je také album Skryté, do kterého si můžete uložit jakékoliv fotografie, které nechcete zobrazovat v knihovně fotografií. Problém je však v tom, že se album Skryté i nadále zobrazuje ve spodní části aplikace Fotky, takže jej může kdokoliv rozkliknout a fotografie si jednoduše prohlédnout. Ideální by bylo, kdybychom si album Skryté mohli uzamknout, a to buď kódem, popřípadě pomocí Touch ID či Face ID. Prozatím se ale musíme spokojit pouze s prostým skrytím tohoto alba. Pokud byste tedy album Skrýt chtěli ve Fotkách skrýt, tak stačí přejít do Nastavení → Fotky, kde (de)aktivujte možnost Album Skryté. Kromě toho si výše můžete nastavit také (ne)zobrazení sdílených alb a další možnosti.

Přidání lupy

Pokud byste si chtěli na vašem iPhonu něco přiblížit, tak k tomu s největší pravděpodobností využijete Fotoaparát. Možnost přiblížení je ale při focení relativně malá, tudíž je nutné pořídit snímek, a poté si jej v aplikaci Fotky přiblížit. To je však zbytečně zdlouhavý proces. Věděli jste o tom, že existuje „skrytá“ aplikace s názvem Lupa, kterou můžete využít právě k velkému přiblížení v reálném čase? Je pouze nutné, abyste zobrazování aplikace Lupa aktivovali, což učiníte tak, že přejdete do Nastavení → Zpřístupnění → Lupa, kde možnost aktivujte. Poté už jen stačí, abyste se vrátili na domovskou obrazovku, aplikaci Lupa spustili a vrhli se do přibližování.

.