Zavřít reklamu

Pokud se někdy setkáte s člověkem, který vám bude tvrdit, že se do operačního systému macOS nemůže žádným způsobem dostat virus, tak mu nevěřte a pokuste se jej vyvést z omylu. Na jablečné počítače se totiž virus či škodlivý kód může dostat stejně jednoduše jako třeba v případě Windows. Svým způsobem se dá tvrdit, že z jablečných zařízení se nemůže virus jednoduše dostat pouze do iOS a iPadOS zařízení, jelikož zde běží aplikace v sandboxovém režimu. Jestliže byste si na vašem Macu chtěli bezplatně zkontrolovat, zdali v něm náhodou nějaký škodlivý kód nemáte, tak jste tady naprosto správně. V tomto článku se totiž podíváme na to, jak na Macu bezplatně a jednoduše najít a odstranit virus.

Jak na Macu bezplatně a jednoduše najít a odstranit virus

Stejně jako na Windows a další operační systémy, tak i na macOS existuje hned několik antivirových aplikací. Některé jsou k dispozici zdarma, jiné si musíte zaplatit či předplatit. Perfektní a ověřený bezplatný program nabízí Malwarebytes, pomocí kterého si můžete udělat sken vašeho Macu a zjistit, zdali se v něm nenachází nějaké viry. Ty poté můžete rovnou odstranit, anebo s nimi jinak pracovat. Postup je následující:

 • Prvně je nutné, abyste si antivirovou aplikaci Malwarebytes stáhli – klepněte tedy na tento odkaz.
 • Jakmile se ocitnete na stránkách Malwarebytes, tak je nutné, abyste klepnuli na tlačítko Free Download.
 • Po klepnutí se může zobrazit dialogové okno, ve kterém stažení souboru potvrďte.
 • Nyní je nutné, abyste vyčkali, dokud se aplikace nestáhne. Po stažení na soubor dvakrát klepněte.
 • Zobrazí se klasická instalační utilita, kterou se proklikejte a Malwarebytes nainstalujte.
 • Během instalace bude třeba souhlasit s podmínkami, dále si budete muset vybrat cíl instalace a autorizovat se.
 • Poté, co Malwarebytes nainstalujete, tak se do této aplikace přesuňte – najdete ji ve složce Aplikace.
 • Jakmile aplikaci poprvé spustíte, tak klepněte na Get started, a poté stiskněte Select u možnosti Personal Computer.
 • Na další obrazovce s nabídkou licence klepněte na možnost Maybe later.
 • Poté se zobrazí možnost pro aktivaci 14denní zkušební Premium verze – kolonku pro e-mail ponechte prázdnou a klepněte na Get started.
 • Tímto se ocitnete v rozhraní aplikace Malwarebytes, kde už jen nyní stačí klepnout na Scan.
 • Ihned poté se samotný sken spustí – doba trvání skenu se odvíjí v závislosti na tom, kolik dat ve vašem Macu skladujete.
 • Všeobecně se doporučuje, abyste při skenování zařízení nepoužívali (sken využívá výkon) – sken můžete klepnutím na Pause pozastavit.

Jakmile se celý sken dokončí, tak se vám zobrazí obrazovka s výsledky a potenciálními hrozbami. Pokud vám soubory, které se mezi potenciálními hrozbami objevily, nejsou žádným způsobem povědomé, tak je rozhodně umístěte do karantény. Jestliže naopak nějaký soubor či aplikaci využíváte, tak udělte výjimku – program mohl provést špatné rozpoznání. Po úspěšném skenu můžete celý program klasicky odinstalovat, popřípadě jej můžete i nadále využívat. Po dobu 14 dní bude běžet bezplatná zkušební doba verze Premium, která vás v reálném čase chrání. Po skončení této verze si můžete aplikaci zaplatit, v opačném případě se automaticky přepne do bezplatného režimu, ve kterém můžete pouze manuálně provádět skenování.

.