Zavřít reklamu

Baterie se řešily, řeší a budou řešit snad pořád. Na různých internetových fórech najdete plno otázek, které se týkají baterie iPhonu, či iPadu. Po každé nové aktualizaci iOS se většinou neřeší nové funkce, ale to, jak je na tom s výdrží baterie. Tak jako tak, pokud byste se chtěli dozvědět něco o baterii svého iPhonu, tak jste tady dnes naprosto správně. V rámci dnešního článku si totiž ukážeme, jakým způsobem můžete zjistit, kolik nabíjecích cyklů má za sebou baterie vašeho iPhonu. Vzhledem k tomu, že počet cyklů nelze zjistit přímo v iOS, tak k tomu budeme potřebovat Lightning kabel a funkční macOS zařízení, tzn. Mac či MacBook.

Co je to nabíjecí cyklus?

Nejdříve ale pojďme lehce zabrouzdat do teorie. Co jsou to vlastně ty nabíjecí cykly? Jednoduše řečeno se jedná o to, kolikrát jste vaše zařízení nabili 100% kapacitou baterie. Dá se říct, že se za jeden nabíjecí cyklus považuje nabíjení od 0 % do 100 %. Pokud však máte zařízení nabité na 20 % a dobijete jej na 100 %, tak se tohle nabití nepočítá jako celý nabíjecí cyklus, ale 80 % nabíjecího cyklu. Jeden cyklus se tedy započítá vždy, když baterii nabijete 100 % její kapacity. Je jedno, jestli to uděláte najednou, anebo mezitím iPhone z nabíječky 10x odpojíte.

Kolik cyklů vydrží baterie?

Jablečná společnost u každého svého zařízení uvádí různý počet cyklů, při kterých by nemělo dojít k výraznému úbytku kapacity baterie (ztráta maximálně 20 % kapacity). Konkrétně se jedná o tyto hodnoty:

  • iPhone – 500 cyklů
  • Apple Watch – 1,000 cyklů
  • iPad – 1,000 cyklů
  • iPod – 400 cyklů
  • MacBook – 1,000 cyklů

Z tohoto seznamu tedy můžeme vyčíst, že baterie každého iPhonu by měla vydržet minimálně 500 nabíjecích cyklů, než kapacita baterie spadne na 80 % ze své původní hodnoty. Pokud bychom počítali 0,75 nabíjecího cyklu denně, tak by nám vyšlo, že k 80 % původní hodnoty baterie bychom se měli dostat za necelé dva roky – v tom nejhorším případě.

Jak zjistit počet cyklů baterie iPhonu (iPadu)

Nejdříve je nutné, abyste si stáhli aplikaci s názvem coconutBattery. Můžete tak učinit pomocí tohoto odkazu, kde stačí kliknout na tlačítko Download. Po stažení stačí archiv ZIP, který se vám stáhl, klasicky otevřít a počkat, než se extrahuje. Poté můžete aplikaci coconutBattery jednoduše spustit. Po spuštění aplikace vezměte váš iPhone a připojte jej pomocí Lightning kabelu k Macu či MacBooku. Poté se v aplikaci přesuňte v horním menu do sekce iOS Device a ve spodní části okna si všimněte řádku Cycles Count. Vedle tohoto řádku se nachází číslo, které vyjadřuje počet nabíjecích cyklů, které má už baterie uvnitř vašeho iPhonu za sebou. Společně s počtem cyklů si také můžete zobrazit momentální nabití baterie, jakou má vaše baterie momentální kapacitu, či její teplotu.

Závěr

V nastavení iOS se sice v kolonce Baterie nachází informace o tom, v jaké kondici baterie je. Bohužel se vám však jen zobrazí procento kapacity a nikoliv informace o tom, kolik cyklů už má baterie za sebou. Aplikace coconutBattery vám řekne o vaší baterii doopravdy snad úplně všechno, a to nejen o té uvnitř vašeho iOS zařízení, ale dokonce i o baterii ve vašem Macu. Stačí se v horním menu aplikace přepnout do sekce This Mac.

.