Zavřít reklamu

Pokud se o společnost Apple zajímáte delší dobu, pak pro vás není žádným tajemstvím, že se v minulosti v její nabídce nacházely i dnes již ikonické routery. Cupertinský gigant se totiž věnoval vývoji a prodeji vlastních routerů, které nesly označení AirPort a na trh se dostaly v hned několika různých verzích. Vůbec první kousek s označením AirPort Base Station si svou premiéru odbyl v roce 1999 a na tehdejší dobu na tom nebyl vůbec zle. Disponoval Ethernet konektorem, třemi diodami jakožto indikátory připojení a až zvláštním lesklým designem.

Počátky řady AirPort

Zmiňovaný model AirPort Base Station byl aktualizován hned dva roky poté (2001), kdy jej Apple obdaroval o další konektor. U tohoto základního modelu ale cupertinský gigant nehodlal zastavovat. V roce 2003 totiž vyšel AirPort Extreme Base Station se stejným designem, avšak oproti zmiňovanému kousku navíc nabízel externí anténu a USB konektor. S jeho vydáním se zároveň přestal prodávat druhý AirPort Base Station. S postupem času přicházely nové a nové generace s různými vychytávkami. Plodný byl například i hned následující rok 2004, kdy se AirPort Extreme dočkal podpory Power over Ethernet, a zároveň tehdy dokázal pracovat s až 50 připojenými klienty. Ve stejném roce na trh zavítal i první AirPort Express. Jednalo se o přenosný router, který mimo jiné dokázal přehrávat hudbu, nabíjet iPody a umožnil tiskárnám fungovat bezdrátově. Tento model byl následně vylepšen v roce 2008 a v roce 2012 se dočkal redesignu. Důležité na něm je, že přišel s funkcí AirTunes, která prakticky definovala dnešní AirPlay.

AirPort Base Station
AirPort Base Station

Hlavní fokus si každopádně získával AirPort Extreme. Ten se v roce 2007 dočkal zajímavého redesignu. O to ale ve finále samozřejmě tolik nejde, jelikož větší zprávou bylo, že ze standardu 802.11b/g router přešel na modernější 802.11a/b/g/n. Vývoj jablečných routerů musel běžet na plné obrátky. Na trh se totiž dostávaly stále novější a vyspělejší kousky, které dokázaly hravě plnit svou úlohu a splňovaly veškerá očekávání. Do roku 2011 už nabízely vylepšené antény, a dokonce přišla i možnost pro používání funkce Time Machine k zálohování Macu na externí zařízení.

Zmiňovaná funkce Time Machine přímo souvisí s routerem AirPort Time Capsule z roku 2008, který z hlediska technologií nepředstavitelně posunul síťové možnosti a jablečné počítače kupředu. Jednalo se totiž o router a server zároveň, který disponoval úložištěm o kapacitě 500 GB nebo 1 TB. Tento prostor sloužil pro zálohování samotného počítače. V roce 2011 si pak jablíčkáři dokonce mohli pořídit model s kapacitou 2 TB a 3 TB. Cupertinský gigant následně ještě jednou změnil kabát svých routerů, kdy například AirPort Express vsadil na podobu multimediálního centra Apple TV.

Poslední modely

Po přelomu desetiletí už to ale taková hitparáda nebyla. Od té doby přišly nové AirPorty jen v roce 2012 a 2013, kdy se jablíčkáři mimo dalších změn designu dočkali vylepšení rychlostí a přidání dodatečných USB portů. Přesně v tomto bodu hardwarové změny skončily. Oficiálně byl pak tým, který na routerech Apple AirPort pracoval, rozpuštěn v roce 2016, přičemž o dva roky později se oficiálně ukončila produkce a prodej jednotlivých modelů. Od té doby už nejsou oficiální cestou k dostání a nutno také zmínit, že se jim v posledních letech prodejně ani nedařilo.

Apple Airport Time Capsule
AirPort Time Capsule

Proč Apple přestal s vývojem routerů

Jak už jsme naznačili výše, popularita jablečných routerů nebyla v posledních letech zrovna vysoká. O to horší je, že opakem tomu nebylo vlastně nikdy. Možná vás může napadnout, zdali z hlediska technologií AirPorty nezaostávaly za konkurencí. Tak tomu určitě nebylo. Tyto modely na svou dobu nabízely vše, co byste od nich mohli požadovat a poměrně pohodlně fungovaly v domácnostech i firmách. Aby toho nebylo málo, tak s sebou ve srovnání s konkurencí přinášely jistou míru komfortu, jelikož byly nesmírně jednoduché na nastavení a šlo je „rozjet“ během krátké chvíle. Ani to jim však úspěch nezajistilo.

Applu se zkrátka nedařilo držet krok s trhem a začal lehce klopýtat. Konkurence byla v implementaci novinek a vyšší rychlostí zkrátka o něco rychlejší, což navíc dokázala za podstatně nižší cenu. Produkty s logem nakousnutého jablka se rozhodně neřadí mezi ty nejlevnější, což bohužel platilo i pro produkty řady AirPort. Například takový AirPort Express vyšel na necelé tři tisíce korun, zatímco za AirPort Time Capsule s 2TB úložištěm byste nechali necelých osm tisíc korun. Proč tedy platit za něco, co můžete sehnat podstatně levněji ve stejné nebo vyšší kvalitě? Jablečné routery akorát přinášely novější a modernější design, který dokázal domácnost bezesporu svým způsobem „okořenit“, avšak to je tak vše. Z tohoto důvodu je pak logické, že se cupertinský gigant vydal jiným směrem a pozornost raději věnoval populárnějším produktům.

airdrop ovládací centrum

Navzdory všem problémům nepřišel vývoj routerů vniveč. Díky tomu totiž Apple vyvinul řadu zajímavých technologií, které svým způsobem existují v jeho produktech dodnes. V tomto případě se jedná například o již zmiňovanou funkci AirPlay pro zrcadlení obsahu či přehrávání skladeb nebo Time Machine pro automatické zálohování Maců, přičemž původ AirDropu, který slouží ke sdílení souborů mezi jablečnými zařízeními, bychom taktéž našli u řady AirPort.

.