Zavřít reklamu

Face ID je na iPhonech k dispozici již od roku 2017. Právě v tomto roce jsme se dočkali představení revolučního iPhonu X, který určil, jak budou v následujících letech vypadat chytré telefony od Applu. V posledních letech se Face ID dočkalo zajímavých vylepšení – více se o nich dozvíte ve článku, který přikládám níže. Mezi jedno z těchto vylepšení patří bezesporu rychlost, která se neustále zvyšuje. Pokud byste tedy vedle sebe položili iPhone X a iPhone 13 (Pro), tak byste byli schopni poznat rychlostní rozdíl prakticky na první pohled, byť i u starších zařízení je ověření stále velice rychlé. Pojďme se společně v tomto článku podívat na to, jak můžete Face ID především na starších zařízeních zrychlit.

Přidání alternativního vzhledu

Pokud jste vlastnili někdy v minulosti iPhone s Touch ID, tak jistě víte, že jste si mohli přidat až pět různých otisků prstů. S Face ID tohle možné není – konkrétně si můžete přidat jeden obličej, společně s alternativním vzhledem, což se hodí například pro ženy nosící make-up, popřípadě pro jedince, kteří nosí brýle. Máte-li problém s rychlostí ověření v konkrétních situacích, tak si v nich zkuste přidat alternativní vzhled. Je možné, že vás iPhone nemůže rozpoznat kvůli nějakému doplňku nebo změně, tudíž mu tímto řeknete, že jste to vy. Alternativní vzhled přidáte v Nastavení → Face ID a kód, kde klepněte na Přidat alternativní vzhled a proveďte sken obličeje.

Deaktivace vyžadování pozornosti

Face ID je opravdu propracované do každého detailu. Když jsme se vůbec poprvé s Face ID setkali při prezentaci, tak se mnoho příznivců obávalo toho, že váš iPhone bude kvůli pouhému skenu tváře možné odemknout ve spánku. Opak je však pravdou, jelikož i na tohle inženýři v Applu mysleli. Aby se váš iPhone s Face ID otevřel, tak je nutné se prokázat vaší pozorností, tedy například pohybem očí. To zabraňuje odemknutí ve spánku a mimo jiné také u mrtvých lidí. Samotný proces vyžadování pozornosti je rychlý, určitý čas však zabere. Pokud tuto funkci Face ID vypnete, tak získáte čas k dobru, na druhou stranu se ale připravíte o bezpečnostní prvek. Jste-li ochotni vyměnit bezpečnost za rychlost, tak deaktivaci provedete v Nastavení → Face ID a kód, kde níže v sekci Pozornost proveďte deaktivaci Vyžadovat pro Face ID.

Nemusíte čekat na rozpoznání

Pokud se rozhodnete pomocí Face ID odemknout váš iPhone, tak v horní části uzamčené obrazovky nejspíše vždy čekáte na to, až se zámek ze zamknutého stavu přepne do odemknutého. Až poté přejedete prstem ze spodní hrany displeje směrem nahoru. Věděli jste ale o tom, že na nic čekat nemusíte? Pokud jste před iPhonem s Face ID opravdu vy, tak dojde k prakticky okamžitému rozpoznání. To znamená, že ihned po rozsvícení displeje můžete přejet prstem ze spodní hrany směrem nahoru a nečekat na to, až se zámek v horní části obrazovky odemkne.

face_id_zamek_uzamcena_obrazovka

Kontrola ochranného skla

Většina uživatelů využívá k ochraně displeje svého iPhonu tvrzené sklo. Při neodborném nalepení tvrzeného skla může dojít k tomu, že se mezi ním a displejem objeví bublina, popřípadě zde mohou zůstat nějaké nečistoty. Nevadí to ani tak v prostoru displeje, byť to může být v určitých místech nepříjemné. Problém ale nastává, pokud se bublina nebo nečistota objeví ve výřezu, kde se nachází kromě TrueDepth fotoaparátu také ostatní prvky Face ID. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že bublina mezi sklem a displejem způsobuje částečnou a postupně kompletní nefunkčnost Face ID. Máte-li tedy problémy s pomalým odemykáním Face ID, tak sklo zkontrolujte, případně sundejte a nalepte nové.

Ochranná skla na iPhone koupíte zde

Pořízení nového iPhonu

V případě, že jste provedli veškeré výše uvedené postupy a Face ID vám stále přijde pomalé, tak pro vás mám jediné řešení – budete si muset pořídit nový iPhone. Vzhledem k tomu, že jsem měl možnost recenzovat veškeré jablečné telefony s Face ID, tak mohu potvrdit, že je vyšší rychlost odemykání u novějších iPhonů znát. Osobně již od představení funguji na iPhonu XS a u posledního recenzovaného iPhonu 13 Pro už jsem měl i kvůli rychlosti Face ID choutky můj chytrý telefon vyměnit – nakonec jsem se ale ještě rozhodl počkat. Vy na nic čekat nemusíte a nový iPhone si můžete zakoupit ihned, a to třeba z odkazu níže.

iPhone můžete zakoupit zde

.