iWant

Jak zrychlit starší iPhone? Vyzkoušejte pár triků, které fungují

iWant

Rok co rok vychází nové aktualizace iOS, ovšem ne všichni si každý rok kupuje nový iPhone. Bohužel aktualizace iOS způsobují mimo přidání nových funkcí u starších telefonů také nechtěný efekt v podobě čím dál tím pomalejšího chodu. Používat pak v dnešní době například iPhone 4s nebo iPhone 5 je pak doslova za trest. Naštěstí existuje pár triků jak starší iPhone výrazně zrychlit. Když dodržíte všechny níže uvedené body, měli byste si všimnout výrazného rozdílu v rychlosti odezvy staršího iPhonu v rámci systému iOS. Pojďme se tedy podívat na to jak zrychlit starší iPhone.

Vypněte Spotlight

Pojďme začít tím nejdůležitějším co má vliv na rychlost iPhonu a obzvláště u starších strojů, o které nám dnes jde především, poznáte rozdíl okamžitě. Ve svém iOS zařízení přejděte do Nastavení – Obecné a následně zvolte položku Hledání ve Spotlight, kde je možné nastavit rozsah hledání. Zde máte možnost jednak nastavit pořadí položek systému které se mají zobrazovat při hledání vašeho dotazu, ale také můžete vypnout některé nebo dokonce všechny položky a tím zcela vypnout Spotlight. iPhone tak nebude muset indexovat data pro vyhledávání a na zařízeních jako je iPhone 5 nebo dokonce starší poznáte znatelný rozdíl. Ten se dostaví také v případě iPhone 6, ale samozřejmě již není tak dramatický jako u starších telefonů. Vypnutím Spotlightu samozřejmě přijdete o možnost vyhledávat v rámci iPhonu, ovšem u starších zařízení si dovolím tvrdit, že toto omezení za výrazné zrychlení odezvy celého systému rozhodně stojí.

Automatické aktualizace aplikací? Na ty zapomeňte

Automatické stahování aktualizací aplikací nejen že zpomaluje připojení k internetu, ale během instalací aktualizací se pochopitelně zpomaluje také samotný telefon. Obzvláště u starších modelů pak aktualizaci aplikace citelně poznáte. Ve svém iOS zařízení přejděte do Nastavení – iTunes a App store a zvolte možnost Automatické stahování a tuto možnost vypněte.

Ještě jedna aktualizace, kterou nezapomeňte vypnout

Jde nám o rychlost a to o každou tisícinu vteřiny, která ve výsledku znamená, že již nemáme se starším iPhonem během jeho používání takové pohodlí jako když jsme jej čerstvě vybalili z krabičky. Právě proto musíme udělat co největší kompromisy z hlediska funkčnosti a tak nezbývá než vypnout automatické aktualizace údajů jako jsou údaje o počasí nebo vývoji akcií. Sám Apple upozorňuje, že vypnutím této funkce prodloužíte životnost baterie a samozřejmě tím ovlivníte také rychlost odezvy svého iPhonu. Ve svém iOS zařízení přejděte do Nastavení – Obecné a zvolte možnost Aktualizace aplikací na pozadí.

Omezení pohybu je nutnost

Aby iPhone mohl používat takzvaný Parallax efekt, používá data z akcelometru a gyroskopu, na základě kterých následně vypočítává pohyb pozadí. Jak sami tušíte právě výpočty a sběr dat z dvojice senzorů dá starším iPhonům skutečně zabrat. Pokud tuto efektní ale pro starší telefony ne příliš efektivní funkci vypnete, poznáte výrazné zrychlení systému. Ve svém iOS zařízení přejděte do Nastavení – Obecné – Zpřístupnění – Omezit Pohyb.

Vyšší konstrast ušetří výkon

V rámci iOS neznamená vyšší kontrast jen nastavení kontrastu displeje, ale změnu prvků, které sice v iOS vypadají atraktivně, ale jsou pro starší zařízení náročné na vykreslování. Efekty jako je průhledný Control Center nebo notifikační centrum starší iPhone zatěžují. Naštěstí je můžete vypnout a tím celý systém opět o něco zrychlit. Ve svém iOS zařízení přejděte do Nastavení – Obecné – Zpřístupnění a v položce Vyšší kontrast zapněte tuto možnost.

 • jager a becher

  Pořád čtu v diskuzích, že iPhone se nezpomaluje… :) když si koupím telefon + root, tak se mi nezpomaluje po celou dobu životnosti. :-)

  Nexus 6 (první kovový) jede jak z praku, vlajky od Sony stejná zkušenost i bez root (ženy).

  Co se prodává v USA jako mainstream se nezpomalí, Moto X Force, Z5, XZ řada, Axon 7, OP2/3/5…

  Srovnej iPhone 6 Plus, kterýho se lidi zbavovali po půl roce s OP2 dnes… :ú

  LG nejsou kvalitní, rozpadnou se dříve, než by stihly morálně i technicky zastarat.

  Všechno od Snap810 vejš nemá šanci se zpomalit ještě příštích pět let.

 • Karolina Bednarikova

  To by mě taky zajímalo. Fanoušci Applu mi tvrdili, že Iphone se ani po letech nezpomaluje a je to obrovská výhoda přes konkurencí. Tak kde je tedy pravda?

  • Tajtrdlík

   Pravda je taková, že se nezpomaluje – tedy za předpokladu, že porovnáváte původní OS a aplikace z té doby. Nový OS a nové aplikace jsou samozřejmě náročnější, takže se telefon jeví pomalejší.

  • Juraj

   Staršie iPhony sa spomaľovali – známy je napríklad fail z roku 2013, kedy nový iOS 7 veľmi spomalil iPhone 4 (v update sa to opravilo, aj keď ani potom to nebolo ideálne). Pre ďalšie iPhony (4S a novšie) to už ale neplatí. Ja mám 3,5 roku starý iPhone 5S a frčí pri najnovšom iOS výborne. Můj známy má ešte starší iPhone 5 a tiež je rýchly.

   Vždy to ale ide zrýchliť, hlavne keď ich porovnáte s ultra rýchlou 7čkou. Tieto tipy sú na to. :) Plus na zrýchlenie pripojenia k internetu.

  • Jiri Brezina

   Zpomaluje se. Moje 4s se v některých případech sotva plazí. Nové verze aplikací jsou náročnější, stejně jako novější iOS. Skalní applisti si to asi neradi přiznají, ale 5 let starý HW má prostě svý nedostatky. Na druhou stranu, můj telefon je po 5 letech prakticky bez škrábnutí a myslím, že ještě dlouho vydrží – v tom je na tuhle značku spoleh

 • Juraj

  Díky za tipy! :)

 • Lukas

  Samozrejme ze sa iPhone novym iOS spomaly, nechapem ako moze tvrdit niekto opak, od vydania pozivam do teraz iPhone 5S a vidim to :).

  • Lukas

   A tipy su super :)

  • jager a becher

   Víš proč někdy iOvce pomlouvají Android, že nemá aktualizace? Protože to je hlavní přednost Google. Fakticky průšvih s aktualizacema jak systému, tak aplikací je na iOS. Porovnání detekovaný spyware v AppStore vs GPlay, u obou zpravidla původem od vývojářů z Číny, vychází ve srovnání GPlay citelně lépe, autodetekční mechanizmy Google jsou rychlejší i spolehlivější, než u Apple. Apple je zvyklý svým vývojářům násobně víc důvěřovat.

   Android KiteKat + root = 99% bezpečný telefon, protože root zajistí 98% kontrolu nad tím, co se v telefonu děje. Jen 2% malware je schopno si samo přisvojit práva root uživatele, a v tomto případě jsou jak rootnutá (2%), tak unrootnutá zařízení zhruba stejně bezpečná. Rozdíl 1% je daný tím, že ne vždy je autoroot spyware úspěšný, funguje na stejným principu jako šmírovací software Hacking Team (seat Italy).
   Paradoxně mobil s root oprávněním může být bezpečnější než unroot či aktualizovaný iOS. SuperSU má pravidelně dostupné aktualizace, které „mohou“ reagovat na hrozící nově leaknutou bezpečností díru. (vždy do dvou dnů)

   Jak naznačil Juraj níže v diskuzi, iP4 je dnes mrtvej telefon, na starší iOS6 (nebo co tam je) v AppStore je ke stáhnutí prd. Spousta aplikací přestala fungovat, taky Apple už snad AppStore strukturálně očišťoval. :-)

   iPhone 4S dtto i s novější verzí iOS, ten je zpomalený k nepoužití. iPhone 5S je telefon na vyhození, a to i přes dostupné aktualizace.

   Zařízení s KiteKat můžete i dnes používat efektivně a cítit se v bezpečí. Dokonce i vykopávka s GingerBreadem a ICS je dnes použitelná, GB není reálně moc bezpečný.

   Kdybyste si pročetli historii verzí, ve skutečnosti je operační systém od Google jen v několika málo verzích, a mezi-verze dostávají jen kosmetické úpravy.

   generační přerod Androidu
   1. 1.0-2.2
   2. 2.3-3.0
   3. 4.0-4.4
   4. 5.0-7.0 Nougat je z pohledu bezpečnosti jen vytuněnej 4.0.

   Rozdíl z s pohledu uživatele v dostupnosti aktualizací mezi AppStore a GPlay je ten, že jediná omezená verze je dnes 2. 2.3-3.0. Na 4.0 a 5.0 se sice již nové aktualizace nevyvíjí, ale jen v 64bit. Nic není omezeno, kromě zcela nových appek pro MM, ty pojedou dál minimálně další dvě generace os Google. Bezpečí uživatelských dat je zajištěno podobnými mechanizmy, které pročítají online veškerý obsah GDisk/Gmail/… i na iOS, jakmile se namočíte s Googlem, vědí o Vás vše.

   iOS už bohužel byl opakovaně degradován, nejhorší je, když si koupíte chytrou smart iVěc, výrobce se vykašle na aktualizace, za rok můžete mít iVěc na vyhození do popelnice, stává se docela často u menších výrobců. Na Google tohle nehrozí, protože software i v původní verzi bude fungovat s GVěcí dalších čtyři až pět let, výjimečně se v historii stalo, že by nějaká nonroot oficiální aplikace od developera v Play nebyla kompatibilní s nejnovější verzí os. od Google.

   Otázka bezpečí z pohledu používání platebních systémů si hlídá Google velmi dobře. Oni Vás na rootnutém telefonu nenechají platit kartou, i když existují způsoby jak detekci obejít, v reálu to funguje den či dva, silná ochrana proti spyware certifikovaná pro úřady USA, stejně na tom jsou vybraný verze Spyware10 od MS. MS dodává úřadům v USA jiný operační systém než distibuuje veřejnosti. USA dostává okleštěný W10… to je důvod, proč Francouzské bezpečností služby fungují na vlastní verzi UNIX-Like, podobně jako metropole v Německu přešla ve veřejné správě na všech důležitých uzlech na vlastní UNIX-Like operační systém + pro stát vyvíjená softwarová výbava přímo na území Francie/Německa (žádný outsourcing do Indie a Číny). Shodou okolností jde o město, kde vyrábí solidní vozy.

   Hlavní předností Apple je uživatelský cyklus výměny zařízení u mobilních telefonů nastavený na 2 roky. Část Androidu je na tom lépe (Nexus/Pixel) 3roky. Top modely Sony/OP/Moto řada + mnou nenáviděný korejec 2roky. Zbytek produkce 1rok.

   Pohledem zpět byla koupě iPhone 4 neuvěřitelně hloupá volba, to samé platí o iPhone 6… uvidíme, jak se bude vyvíjet Apple do budoucna.

 • Irca

  Zdravim…chtela bych spotlight vypnout, ale nemuzu to dle Vaseho navodu najit v iPhone 6. Prosim poradite, kde najit?
  Dekuji 😊