iWant

Francouzské úřady vyšetřují kauzu zpomalování starších iPhonů

iWant

O kauze týkající se zpomalování starších iPhonů se toho napsalo už poměrně dost. Odstartovala v prosinci a od té doby se celá kauza rozrůstá až jednoho napadne, jak daleko to vše půjde a hlavně kde to skončí. V současné době čelí Apple téměř třiceti žalobám po celém světě (nejvíce jich je logicky v USA). Mimo Spojené státy učinili právní kroky také uživatelé v Izreali a ve Francii. Právě Francie je však oproti ostatním zemím odlišná, neboť se zde dostal Apple, kvůli místním zákonům na ochranu spotřebitele, do nepříjemné situace.

Francouzské zákony totiž vysloveně zakazují prodávat produkty, které obsahují interní části, jež způsobují předčasné zkrácení životnosti zařízení. Mimo to se zakazuje také jednání, které totéž způsobuje. A právě tím se měl provinit Apple v případě snižování výkonu svých starších iPhonů na základě opotřebení jejich baterií.

Na základě stížnosti od asociace zaměřující se na problematiku předčasného ukončování životnosti produktů, se minulý pátek spustilo oficiální vyšetřování, za kterým strojí místní ekvivalent úřadu pro ochranu spotřebitele a boje proti podvodnému jednání (DGCCRF). Za podobné přečiny hrozí dle francouzských zákonů vysoké pokuty, v závažnějších případech dokonce odnětí svobody.

V tomto případě tak jde o zatím nejzávažnější problém, kterému Apple vzhledem k této kauze čelí. Co se tohoto případu týče, rozhodně se nebude jednat o nic krátkého. Na webu se zatím neobjevují nějaké další informace jak o vyšetřování, tak o možné době trvání celého procesu. Bude zajímavé sledovat, jak se celá kauza, vzhledem k francouzským zákonům, nakonec vyvine.

Zdroj: Appleinsider