Zavřít reklamu

Zhruba před týdnem jsme se dočkali vydání nových operačních systémů od Applu. Konkrétně kalifornský gigant vydal iOS a iPadOS 15.4, macOS 12.3 Monterey, watchOS 8.5 a tvOS 15.4. To znamená, že pokud vlastníte podporované zařízení, tak si tyto systémy již můžete nainstalovat. Na našem magazínu se těmto systémům věnujeme a přinášíme vám informace o novinkách, společně s tipy a triky, které s novými systémy souvisí. Většina jedinců s aktualizací nemá problém, najde se ale hrstka uživatelů, která může pociťovat například ztrátu výkonu. V tomto článku se proto podíváme na 5 tipů pro zvýšení výdrže baterie iPhonu.

Vypněte sdílení analýz

Když poprvé zapnete nový iPhone, popřípadě pokud ten stávající resetujete do továrního nastavení, tak se následně musíte prokousat úvodním průvodcem, s pomocí kterého si nastavíte základní funkce systému. Mezi jednu z těchto funkcí patří také sdílení analýz. Jestliže sdílení analýz povolíte, tak Applu a vývojářům aplikací budou poskytována určitá data, díky kterým budou schopni vylepšovat své služby. Někteří uživatelé by však mohli chtít tuto možnost deaktivovat, a to z hlediska soukromí. Navíc k tomu může tohle sdílení zvýšit spotřebu baterie. Pro deaktivaci přejděte do Nastavení → Soukromí → Analýza a vylepšování a přepínačem deaktivujte možnost Sdílet analýzu iPhonu a hodinek.

Deaktivujte efekty a animace

Operační systémy od Applu jsou po stránce designu jednoduše parádní. Jsou jednoduché, moderní a přehledné. Celkovému designu však pomáhají také různé efekty a animace, se kterými se můžete setkat prakticky kdekoliv v systému – třeba při otevírání a zavírání aplikací, přesouvání se mezi stránkami domovské obrazovky apod. K vykreslení těchto animací je potřebná určitá dávka výkonu, což samozřejmě způsobuje rychlejší spotřebu baterie. Efekty a animace deaktivujete v Nastavení → Zpřístupnění → Pohyb, kde aktivujte funkci Omezit pohyb. Navíc k tomu se systém ihned znatelně zrychlí. Aktivovat můžete také Preferovat prolínání.

Zkontrolujte polohové služby

Některé aplikace, popřípadě webové stránky, vás při používání mohou požádat o poskytnutí přístupu k polohovým službám. Pokud tuto žádost povolíte, tak aplikace a weby budou schopné zjistit, kde se zrovna nacházíte. Například u navigací či vyhledávání restaurací přes Google je tohle logické, avšak třeba takové sociální sítě využívají polohu prakticky jen k cílení reklamy. Pokud dochází k častému využívání polohových služeb, tak se navíc výrazně snižuje výdrž baterie. Pro kontrolu polohových služeb přejděte do Nastavení → Soukromí → Polohové služby. Zde můžete nahoře polohové služby aktivovat kompletně, popřípadě je můžete spravovat u každé aplikace zvlášť.

Zakažte aktualizace dat aplikací na pozadí

Aplikace mohou aktualizovat svůj obsah na pozadí. To znamená, že kdykoliv přejdete do vybrané aplikace, tak se vám ihned zobrazí nejnovější data. V praxi si můžeme vzít například sociální síť Facebook – pokud jsou aktualizace na pozadí u této aplikace aktivní, tak ihned po přechodu do aplikace uvidíte nejnovější příspěvky. Jestliže je ale tato funkce vypnutá, tak bude po přesunu do aplikace nutné pár sekund počkat, až se nový obsah stáhne. Aktivita na pozadí samozřejmě negativně ovlivňuje výdrž baterie, takže pokud chcete, můžete provést deaktivaci. Stačí přejít do Nastavení → Obecné → Aktualizace na pozadí, kde funkce buď vypněte kompletně (nedoporučuje se), anebo jen u vybraných aplikací.

Vypněte 5G

Jestliže vlastníte iPhone 12 a novější, tak zajisté víte, že se můžete připojit k sítí páté generace, tedy k 5G. Jedná se o přímého nástupce 4G/LTE, který je několikanásobně rychlejší. Zatímco v zahraničí už je 5G výrazně rozšířené, tak u nás v Česku jej využijete prakticky pouze ve velkých městech – na vesnici máte smůlu. Největší problém nastává, pokud se nacházíte v místě, kde dochází k častému přepínání mezi 5G a 4G/LTE. Právě tohle přepínání způsobuje extrémní namáhání baterie, která se tak může vybít o mnoho rychleji. V takové situaci se vyplatí 5G deaktivovat a počkat na rozšíření této sítě, které by mělo proběhnout letos. Pro deaktivaci 5G přejděte do Nastavení → Mobilní data → Volby dat → Hlas a data, kde zaškrtněte LTE.

.