Zavřít reklamu

Minulý týden Apple vydal nové verze svých operačních systémů. Konkrétně jsme se dočkali příchodu iOS a iPadOS 15.5, macOS 12.4 Monterey, watchOS 8.6 a tvOS 15.5. Pokud jste tedy ještě neprovedli aktualizace vašich zařízení, tak nyní je ten správný čas. Hrstka uživatelů si každopádně snad po každé aktualizaci stěžuje například na snížení výdrže baterie jablečného telefonu. V tomto článku si proto ukážeme 5 tipů a triků v iOS 15.5, které vám mohou pomoci s prodloužením výdrže baterie. Vrhněme se přímo na věc.

Vypněte aktualizaci dat aplikací na pozadí

Na pozadí vašeho jablečného telefonu probíhá nespočet různých procesů, o kterých uživatel nemá ani nejmenší tušení. Mezi tyto procesy patří i aktualizace dat aplikací na pozadí, která zajišťuje, že se vám po otevření různých aplikací vždy zobrazí nejnovější data. Například v rámci sociálních sítí se vám tak zobrazí poslední obsah v podobě příspěvků, v aplikaci pro počasí pak nejnovější předpověď atd. Zkrátka a jednoduše, není nutné čekat. Především u starších zařízení však mohou aktualizace dat aplikací na pozadí způsobovat horší výdrž baterie, takže přichází v úvahu jejich deaktivace – tedy pokud se smíříte s tím, že si na zobrazení nejnovějšího obsahu vždy budete muset pár sekund počkat. Aktualizace na pozadí lze deaktivovat v Nastavení → Obecné → Aktualizace na pozadí, a to buď částečně u aplikací, anebo kompletně.

Deaktivujte sdílení analýz

iPhone může na pozadí vývojářům a Applu odesílat různé analýzy. Jak už jsme si řekli výše, tak prakticky jakákoliv činnost na pozadí negativně ovlivňuje výdrž baterie jablečného telefonu. Pokud jste tedy sdílení analýz nevypnuli, tak s největší pravděpodobností dochází k jejich odesílání i na vašem jablečném telefonu. Tyto analýzy jsou primárně určené pro vylepšování aplikací a systémů, pokud byste ale jejich sdílení chtěli i přesto vypnout, tak stačí přejít do Nastavení → Soukromí → Analýza a vylepšování. Zde už stačí přepínačem jednotlivé analýzy deaktivovat.

Přestaňte využívat 5G

Apple přišel s podporou 5G před více než dvěma lety, a to konkrétně s příchodem iPhonů 12 (Pro). Síť páté generace nabízí oproti 4G/LTE několik různých výhod, primárně se však týkají pouze rychlosti. V Česku se navíc o nějakou extra velkou senzaci nejedná, jelikož je na našem území prozatím pokrytí 5G relativně slabé – k dispozici je jen ve velkých městech. Problém je ale v tom, pokud žijete na území, kde se pokrytí 5G určitým způsobem „láme“ a dochází k častému přepojování z 5G na 4G/LTE. Právě tohle přepojování způsobuje enormní pokles výdrže baterie a doporučuje se tak 5G úplně vypnout. Stačí přejít do Nastavení → Mobilní data → Volby dat → Hlas a data, kde zaškrtněte LTE.

Vypněte efekty a animace

Operační systém iOS, stejně jako prakticky všechny ostatní operační systémy, disponuje různými efekty a animacemi, díky kterým vypadá jednoduše dobře. K vykreslení těchto efektů a animací je však potřebný určitý výkon, což samozřejmě spotřebují snížení výdrže baterie, a to hlavně na starších jablečných telefonech. V takovém případě lze naštěstí efekty a animace prakticky kompletně deaktivovat. Stačí přejít do Nastavení → Zpřístupnění → Pohyb, kde aktivujte funkci Omezit pohyb. Aktivovat zde můžete také Preferovat prolínání. Ihned poté lze navíc pozorovat také opravdu znatelné zrychlení celého systému.

Omezte polohové služby

Některé aplikace a webové stránky mohou na vašem iPhonu využívat polohové služby. To znamená, že tyto aplikace a weby mají jednoduše k dispozici vaši polohu. Například v navigačních aplikacích se tato poloha využívá naprosto oprávněně, mnoho dalších aplikací však data o vaší poloze spíše zneužívají, a to k přesnějšímu cílení reklam. Navíc k tomu, časté využívání polohových služeb má negativní dopad na výdrž baterie v iPhonu. Nastavení polohových služeb tak můžete jednoduše zobrazit v Nastavení → Soukromí → Polohové služby. Zde můžete provést buď kontrolu přístupu u jednotlivých aplikací, anebo můžete polohové služby kompletně deaktivovat.

.