Zavřít reklamu

Apple představil AirTag v dubnu roku 2021, takže nyní nás čekají už dva roky od jeho debutu, kdy jsme se nedočkali žádného hardwarového vylepšení. Pořád se jedná o poměrně silnou placku bez díry pro poutko. To by ale nemusela být cesta pro další generace tohoto lokalizátoru. Konkurence ukazuje, že umí více. 

Různé lokalizátory zde byly dávno před AirTagem a přicházejí samozřejmě i po něm. Nyní se ostatně spekuluje o tom, že by svůj první lokalizátor měl přinést i Google a že Samsung chystá druhou generaci svého Galaxy SmartTagu. Apple, respektive mnozí analytici, zatím o budoucí generaci AirTagu mlčí. Neznamená to ale, že i spekulanti.

Ti už přispěchali s tím, co by jeho nová generace měla umět. Ve výčtu specifikací samozřejmě zmiňují ještě přesnější vyhledávání v kombinaci s delším dosahem technologie Bluetooth. Je poměrně logické, že právě větší dosah nabídne větší použitelnost AirTagu. Ten je vybaven ultraširokopásmovým čipem U1, díky čemuž jej lze s kompatibilním iPhonem, který je vybavený stejným čipem, lokalizovat, a to s patřičnou přesností. Není ale už čas na vylepšení čipu?

Placka už nestačí 

Jasnými limity AirTagu jsou jeho rozměry. Ne v tom ohledu, že mu chybí dírka a musíte si kupovat stejně drahé příslušenství k tomu, abyste jej někde uchytili. To je jasný (a chytrý) plán Applu. Problém je v tloušťce, která je přece jen značná a dost znemožňuje použití AirTagu např. v peněžence. Od konkurence ale víme, že ta umí dělat lokalizátory ve tvaru a velikosti platebních karet, které se tak vejdou do každé peněženky.

Apple by tedy vyloženě nemusel řešit technologie, jako spíše portfolio tvarů. Klasický AirTag se hodí na klíče a zavazadla, AirTag Card by se ale ideálně použila právě v peněženkách, lokalizátor AirTag Cyklo ve tvaru válečku by se třeba schoval do řídítek kol atd. Je pravda, že i když je totiž AirTag v kombinaci se sítí Najít poměrně revolučním počinem, příliš se ještě nerozmohl a společnosti jej přijímají jen velmi opatrně.

Chipolo

Pouze hrstka z nich tuto technologii nějak implementuje do svého řešení. Máme zde sice pár kol a pár batohů, ale to je tak nějak všechno. Navíc AirTag potřebuje oživení. Po dvou letech na trhu už jej vlastní mnozí uživatelé Apple zařízení a prakticky nic je nenutí do koupě dalších. Prodeje tak logicky nemají kam růst. Kdyby však společnost přišla s řešením AirTag Card, jistě minimálně já jej budu ihned objednávat, abych jím nahradil klasický AirTag, který mám v peněžence a jen v ní překáží. 

.