Zavřít reklamu

Řada iPhone 12 přinesla řadu zajímavých změn. Vůbec poprvé jsme se na jablečných telefonech dočkali jisté podoby MagSafe, která v tomto případě slouží pro uchycení příslušenství skrze magnetů či „bezdrátové“ nabíjení, nového designu s ostrými hranami a také něčeho, co Apple označil jako Ceramic Shield.

Jak už samotný překlad napovídá (keramický štít), tato novinka slouží pro ochranu přední strany iPhonů 12 a novějších, kdy konkrétně chrání samotný displej před poškozením v podobě poškrábání či prasknutí. K tomu gigant konkrétně používá vrstvu nanokeramických krystalů, které zajišťují zvýšenou odolnost. Ve finále se jedná o poměrně zajímavou technologii. Jak navíc potvrdily nezávislé testy, Ceramic Shield skutečně zajišťuje podstatně odolnější displej vůči prasknutí než tomu bylo například u iPhonů 11 a starších, které touto vychytávkou nedisponují.

Na druhou stranu keramická vrstva není všemocná. Ačkoliv Apple slibuje čtyřnásobnou odolnost, YouTube kanál MobileReviewsEh si na celou záležitost posvítil podstatně detailněji. Konkrétně srovnal iPhone 12 a iPhone 11, přičemž na obě zařízení vyvíjel tlak až do chvíle, dokud nepraskly. Zatímco iPhonu 11 praskl displej při 352 N, iPhone 12 vydržel o něco více, respektive 443 N.

Jak se chrání konkurenční telefony

Když Apple představoval zmiňovaný iPhone 12, novince v podobě Ceramic Shield věnoval nemalou pozornost. Nejednou také zmínil, že se jedná o nejodolnější sklo ve světě chytrých telefonů. Ani konkurenční telefony s operačním systémem Android však nejsou bez ochrany, ba naopak. Dnes totiž (nejen) vlajkové lodě disponují solidní odolností a jen tak něčeho se nezaleknou. Konkurence se ale spoléhá na takzvaný Gorilla Glass. Například takový Google Pixel 6 pro zajištění maximální možné odolnosti svého displeje využívá Corning Gorilla Glass Victus – momentálně to vůbec nejlepší z celé produktové řady Gorilla Glass. Dokonce i vůbec první iPhone se spoléhal na tuto technologii, konkrétně na Gorilla Glass 1.

Řada Samsung Galaxy S22
Řada Samsung Galaxy S22 používá Gorilla Glass Victus+

Ceramic Shield a Gorilla Glass jsou si hodně podobné. Zajišťují totiž podstatně vyšší odolnost displeje, přičemž nemají žádný dopad na funkcionalitu dotykové obrazovky, a stejně tak jsou i opticky čisté, tudíž nezkreslují obraz. Zásadní rozdíl je ale ve výrobě. Zatímco Apple se nyní spoléhá na tenkou vrstvu nanokeramických krystalů, konkurence vsází na směs z hlinitokřemičitanu. Ta vzniká spojením kyslíku, hliníku a křemíku.

Kdo je lepší?

Bohužel jednoznačně nelze říct, která technologie je lepší než ta druhá. Vždy totiž záleží na konkrétním telefonu, respektive jeho výrobci, jak se k celé otázce postaví a jak moc se mu poštěstí. Když se ale podíváme na relativně čerstvá data, můžeme vidět, že iPhone 13 (Pro) v testech odolnosti porazil novou řadu Samsung Galaxy S22, která se právě spoléhá na Gorilla Glass Victus+. V závěru je tu ale ještě zajímavá perlička. Za oběma technologiemi totiž stojí jedna firma – Corning – která vyvíjí a zajišťuje výrobu jak Ceramic Shield, tak i Gorilla Glass. Na vývoji Ceramic Shield se každopádně podíleli i experti z Applu.

.