Zavřít reklamu

Ceramic Shield je pevnější než jakékoli sklo na smartphonech – alespoň to o této technologii říká sama společnost Apple. Uvedla ji spolu s iPhony 12, nyní se touto odolností mohou pyšnit i iPhony 13. A i když v minulosti neměl Apple ohledně odolnosti skel na jeho iPhonech zrovna nejlepší pověst, nyní to je jiné. 

Keramické krystaly 

Ochranné sklo, které nyní Apple na svých iPhonech používá, má hlavní svou výhodu obsaženou hned v názvu. Pomocí procesu výroby krystalizace při vysoké teplotě jsou totiž do skleněné matrice přidávány malé keramické nanokrystaly. Tato propojená struktura má pak takové fyzikální vlastnosti, že odolává nejen škrábancům, ale i prasklinám – oproti předchozím iPhonům až 4 ×. Sklo je navíc zesíleno prostřednictvím iontové výměny. Ta v podstatně zvyšuje velikost jednotlivých iontů tak, aby se s jejich pomocí vytvořila pevnější struktura.

Za tímto „Keramickým štítem“ stojí společnost Corning, tedy ta společnost, která vyvíjí skla i pro jiné výrobce smartphonů známé jako Gorilla Glass, a která byla založena už roku 1851. V roce 1879 např. vytvořila skleněný obal pro Edisonovu žárovku. Zajímavých produktů má ale na svém kontě nesčetně. Ostatně níže se můžete odívat na čtvrthodinový dokument, který mapuje historii samotné společnosti.

Přednosti skla Ceramic Shield jsou tedy zřejmé, jenže nejde zde jen smíchat sklo s keramikou, abyste dosáhli výsledku. Keramika totiž není tak průhledná, jako běžné sklo. Na zadní straně zařízení je to jedno, ostatně Apple jej zde i zmatňuje, aby tak neklouzalo, ale pokud přes sklo potřebujete vidět barevně věrný displej, pokud jím musí procházet čelní fotoaparát a senzory pro Face ID, vyvstávají komplikace. Vše tak závisí na použití tak malých keramických krystalů, které jsou menší než vlnová délka světla.

Konkurence u Androidu 

I když Corning vyrábí jak Ceramic Shield pro Apple, tak např. Gorilla Glass Victus, tedy sklo, které se používá u řady smartphonů Samsung Galaxy S21, Redmi Note 10 Pro a Xiaomi Mi 11, nemůže technologii použít mimo iPhony, protože na vývoji se podílely obě společnosti. U Android zařízení tedy toto pro iPhony unikátní označení neuvidíme. I Victus nicméně vyniká svými schopnostmi, i když se nejedná o sklokeramiku ale o zesílené alumino-silikátové sklo.

Pokud si myslíte, že vývoj takového skla, jakým je Ceramic Shield, je pak jen otázkou dobrého nápadu a „pár“ dolarů, tak tomu tak určitě není. Apple totiž do společnosti Corning za poslední čtyři roky investoval už na 450 milionů dolarů.

 

Konstrukce telefonu 

Je ale pravda, že odolnosti iPhonů 12 a 13 přispívá i jejich nová konstrukce. Ta totiž přešla s oblých rámečků na ploché, podobně jako tomu bylo v iPhonech 5. Zde je to ale dovedeno k dokonalosti. Přední i zadní strana totiž dokonale lícuje se samotným rámečkem, nad který nijak nevyčnívá, jako tomu bylo u předchozích generací. Pevnější sevření tak má také jasný vliv na odolnosti skel při samotném pádu telefonu.

.