Zavřít reklamu

V nedávné době proběhla akvizice, kdy se německá firma Metaio stala součástí Applu. Společnost se zabývala rozšířenou realitou a mezi její zákazníky patřila například automobilka Ferrari. V roce 2013 Apple koupil za 360 milionů dolarů ještě izraelskou společnost PrimeSense, jež se zabývala výrobou 3D senzorů. Obě akvizice mohou nastiňovat budoucnost, kterou nám bude Apple chtít vytvořit.

PrimeSense se podílel na vývoji Microsoft Kinect, a tak se po jeho akvizici očekávalo, že budeme před Apple TV máchat rukama a tím ji ovládat. To koneckonců může být v budoucích generacích samozřejmě pravda, nicméně stále se tak nestalo a zřejmě to ani nebyl primární důvod k akvizici.

Ještě než se PrimeSense stal součástí Applu, použil jeho technologie Qualcomm pro vytvoření prostředí hry přímo z reálných objektů. Na videu níže je na ukázce vidět, jak se z předmětů na stole stane terén nebo postava. Pokud by se tato funkcionalita dostala do API pro vývojáře, dostaly by hry pro iOS nový rozměr – doslova.

[youtube id=“UOfN1plW_Hw“ width=“620″ height=“350″]

Metaio stojí za aplikací, která běží na iPadech v předváděcích místnostech Ferrari. V reálném čase můžete na voze stojícím před vámi měnit barvu, vybavení nebo se podívat na „vnitřností“. Mezi dalšími klienty společnosti jsou také IKEA s virtuálním katalogem nebo Audi s manuálem vozu (na videu níže).

[youtube id=“n-3K2FVwkVA“ width=“620″ height=“350″]

Čili máme na jedné straně technologii, která v obraze snímaného fotoaparátem (tedy 2D) nahrazuje objekty jinými objekty nebo nové objekty přidává. Na druhé straně zase technologii schopnou mapovat okolí a vytvářet jeho trojrozměrný model. Ani není zapotřebí velké dávky fantazie a ihned se dá odvodit, jak by šlo obě technologie skloubit dohromady.

Každého s rozšířenou realitou napadnou mapy. Je těžké spekulovat, jak konkrétně by se Apple mohl rozhodnou implementovat rozšířenou realitu do iOS, ale co třeba auta? HUD na čelním skle zobrazující informace o trase ve 3D, to nezní vůbec špatně. Vždyť provozní ředitel Applu Jeff Williams nazval na konferenci Code auto jako ultimátní mobilní zařízení.

3D mapování může ovlivnit mobilní fotografii, kdy bude jednodušší zbavit se nechtěných objektů nebo je naopak přidat. Nové možnosti se mohou objevit také u úprav videa, kdy se bude možné zbavit barevného klíčování (typicky zelené pozadí za scénou) a vytáhnout jen pohybující se objekty. Nebo budeme moci přidávat filtr po vrstvách a jen na určité objekty, nikoliv na celou scénu.

Těch potenciálních možností je skutečně mnoho a do diskuze pod článkem jistě několik dalších uvedete. Apple určitě neutratil stamiliony dolarů, jen abychom mohli mávnutím ruky přeskočit skladbu na Apple TV. Bude jistě zajímavé sledovat, jakým způsobem bude rozšířená realita do jablečných zařízení prostupovat.

Zdroj: AppleInsider
.