Zavřít reklamu

Jablečné produkty se řadí mezi vysoce spolehlivé, což je mimo jiné jeden z hlavních důvodů, proč jsou tak oblíbené. I mistr tesař se ale někdy utne a v ojedinělých případech se můžete ocitnout v situaci, kdy váš iPhone (či iPad) prostě a jednoduše přestane fungovat. Nefunkčnost se může projevit různými způsoby – nejčastěji se neustále dokola objevuje obrazovka s logem , někdy se zařízení po chvilce od zapnutí vypne a jindy zůstane „viset“ na bílé či černé obrazovce. Ani jedna z těchto situací není příjemná, zvlášť když přijde v nejméně vhodnou dobu.

Pokud už jste se někdy v jedné z výše uvedených situací, kdy vaše jablečné zařízení přestalo fungovat, ocitli, tak jste se při hledání příčiny a postupu opravy mohli setkat s pojmy Recovery a DFU, v češtině též známé jako režim Zotavení a DFU. Jestliže jste naopak prozatím se svým zařízením neměli nejmenší problém, tak rozhodně tento článek neopouštějte. Je dost možné, že se v podobné šlamastyce někdy v budoucnu ocitnete i vy – ne, že bychom něco chtěli přivolávat. Ve všech případech je ale stokrát lepší být připravený než překvapený. Pokud si nejste jisti, co režim Zotavení a DFU znamenají a dělají, popřípadě pokud nevíte, jaké jsou mezi těmito režimy rozdíly, tak se na vše potřebné podíváme přímo v tomto článku.

Jaký je rozdíl mezi režimem Zotavení a DFU

Pokud se přesunete do režimu Zotavení, tak dojde k načtení iBoot bootloaderu. Jeho úkol je relativně jednoduchý – musí zajistit, že iOS verze, kterou se uživatel snaží nainstalovat. je stejná nebo novější v porovnání s tou verzí, která je aktuálně nainstalovaná na zařízení. Kupříkladu, pokud se pokusíte nainstalovat iOS 14.0 na zařízení, na kterém je již nainstalovaný iOS 14.1, tak v tom iBoot zabrání. Na druhou stranu, při využití režimu DFU (Direct Firmware Upgrade) nedochází k načtení iBootu. Díky tomu můžete na vaše zařízení nainstalovat i starší verzi operačního systému. Nutno však podotknout, že tato starší verze musí být stále podepisována samotným Applem. Pokud byste chtěli nainstalovat takovou verzi iOS, která není podepsaná, tak se vám to nepodaří.

režim zotavení itunes
Zdroj: Apple

Většinu z vás ale zajisté zajímá, kdy by měli využít režim Zotavení, a kdy zase naopak DFU. Pokud váš iPhone z nějakého důvodu přestane fungovat, tak se vždy prvně doporučuje využít režimu Zotavení. Při načtení režimu Zotavení se totiž prvně můžete pustit do přeinstalování operačního systému, a to bez ztráty dat. Pokud tento proces nepomůže, můžete prostřednictvím režimu Zotavení provést také čistou instalaci. Režim DFU se pak hodí využít v případě, že vše ostatní selže, včetně samotného zařízení. Při jeho aktivaci se totiž vůbec nenačte operační systém a veškerou komunikaci tak provádíte skrze Mac či počítač. U režimu DFU můžete vždy provést pouze čistou instalaci operačního systému, přijdete tedy o veškerá data.

Jak se dostat dostat do režimu Zotavení?

Jak už bylo zmíněno výše, tak režim Zotavení můžete využít jakožto první možnost v případě, že má váš iPhone nějaké problémy. Můžete pomocí něj provést aktualizaci či obnovení systému. Před spuštěním je nutné, abyste iPhone pomocí kabelu připojili k počítači či Macu. Po spuštění režimu Zotavení se na obrazovce zařízení objeví ikona počítače a kabelu. Dostanete se do něj následovně:

  • iPhone 8 a novější: Stiskněte a rychle uvolněte tlačítko zesílení hlasitosti. Potom stiskněte a rychle uvolněte tlačítko zeslabení hlasitosti. Nakonec podržte boční tlačítko, dokud neuvidíte obrazovku režimu zotavení.
  • iPhone 7: Podržte současně horní (nebo boční) tlačítko a tlačítko zeslabení hlasitosti. Držte je stisknutá, dokud neuvidíte obrazovku režimu zotavení.
  • iPhone 6s a starší: Podržte tlačítko plochy spolu s horním (nebo bočním) tlačítkem. Držte je stisknutá, dokud neuvidíte obrazovku režimu zotavení.

Jak se dostat dostat do režimu DFU?

Jestliže vám režim Zotavenáí nepomohl a váš iPhone stále nefunguje, popřípadě pokud se vám iPhone do režimu Zotavení ani nepodařilo dostat, tak je nutné využít režim DFU. Při jeho využití totiž vůbec nedojde ke spuštění systému a veškeré akce tak provádíte pouze přes počítač či Mac. Po jeho spuštění zůstává obrazovka zařízení černá. Před spuštěním DFU je nutné, abyste váš iPhone připojili k počítači či Macu kabelem. Poté se do něj dostanete následovně:

  • iPhone X a novější: Stiskněte a uvolněte tlačítko pro zvýšení hlasitosti. Stiskněte a uvolněte tlačítko pro snížení hlasitosti. Podržte boční tlačítko po dobu 10 sekund, dokud displej iPhone nezčerná. Podržte boční tlačítko, stiskněte tlačítko pro snížení hlasitosti po dobu 5 sekund, poté tlačítko uvolněte a přidržte tlačítko pro snížení hlasitosti po dobu dalších 10 sekund (obrazovka by měla zůstat černá).
  • iPhone 7 a 8: Vypněte zařízení. Podržte tlačítko napájení po dobu 3 sekund. Po třech sekundách podržíte zároveň tlačítko napájení i tlačítko pro snížení hlasitosti. Držte obě tlačítka zároveň asi 10 sekund.
  • iPhone 6s a starší: Vypněte zařízení. Podržte tlačítko napájení zařízení po dobu 3 sekund. Po třech sekundách budete držet tlačítko napájení i domovské tlačítko. Držte obě tlačítka zároveň asi 10 sekund. Uvolněte tlačítko napájení po dobu deseti sekund, ale stále držte tlačítko Domů.
.