Zavřít reklamu

Postupem času se na světě vyvíjí snad úplně všechno. Zatímco my stárneme, tak dochází k vytváření nových produktů, převratných technologií a ke zdokonalování umělé inteligence. I přesto, že se postupně přesouváme do doby bezdrátové, tak pro přenos obrazu stále ve většině případech používáme kabel a video konektory. Pojďme se společně v tomto článku podívat na ty nejznámější video konektory, respektive jak se postupně za několik let vyvinuly.

VGA

Mezi jeden z v minulosti nejrozšířenějších typů video konektorů, respektive kabelů, patří VGA (Video Graphic Array). Tento konektor najdete i dnes na mnohých zařízeních, včetně monitorů, televizí či starších notebooků. Za tímto konektorem, jenž spatřil světlo světa v roce 1978, patří společnost IBM. Konektor VGA dokáže zobrazit maximální rozlišení 640×480 pixelů při 16 barvách, pokud však rozlišení zmenšíte na 320×200 pixelů, tak je k dispozici 256 barev – mluvíme samozřejmě o původním konektoru VGA, nikoliv o jeho vylepšených verzích. Zmíněné rozlišení 320×200 pixelů při 256 barvách je označování za tzv. zobrazení Mode 13h, setkat se s ním můžete při spuštění počítače v nouzovém režimu, anebo u některých starých her. VGA dokáže přenášet signály RGBHV, tedy Red, Blue, Green, Horizontal Sync a Vertical Sync. Kabel s ikonickým konektorem VGA mívá často dva šroubky, díky kterým lze kabel „pojistit“, aby nevypadl z konektoru.

RCA

Konektor RCA rozeznáte od ostatních video konektorů na první pohled. Tento standard využívá celkem tří kabelů (zvláštních konektorů), kdy jeden má červenou barvu, druhý bílou a třetí žlutou. Tento konektor dokázal kromě video přenášet také zvuk, nejčastěji se RCA využívalo od 90 letech minulého století a na začátku nového tisíciletí. Tehdy se jednalo o naprosto běžné a primární konektory u mnohých herních konzolí (například Nintendo Wii). Mnoho dnešní televizí podporuje RCA vstup i nadále. Pojmenování RCA nemá žádnou souvislost se samotnou technologií, jedná se o zkratku společnosti Radio Corporation of America, která se zasloužila o popularizaci tohoto připojení. Červený a bílý konektor se stará o přenos zvuku, žlutý kabel poté o přenos videa. RCA dokázalo přenášet audio s videem v rozlišení 480i či 576i.

DVI

Digital Visual Interface, zkráceně DVI, spatřilo světlo světa v roce 1999. Konkrétně za tímto konektorem stojí skupina Digital Display Working a jedná se o nástupce konektoru VGA. Konektor DVI dokáže přenášet video ve třech rozdílných režimech:

  • DVI-I (Integrated) kombinuje digitální a analogový přenos v rámci jednoho konektoru.
  • DVI-D (Digital) podporuje pouze digitální přenos.
  • DVI-A (Analog) podporuje pouze analogový přenos.

DVI-I a DVI-D byly k dispozici v single či dual-link variantách. Varianta single-link dokázala přenášet video v rozlišení 1920×1200 pixelů při obnovovací frekvenci 60 Hz, varianta dual-link poté rozlišení až 2560×1600 pixelů při 60 Hz. Aby nedocházelo k velmi rychlému stárnutí zařízení v analogovým konektorem VGA, byla vyvinuta výše zmíněná varianta DVI-A, která dokázala analogový signál přenášet. Díky tomu můžete DVI-A kabel pomocí redukce připojit ke starému VGA a vše bude bez problémů fungovat – tyto redukce a se využívají dodnes.

HDMI

V dnešní době patří mezi nejpopulárnější video konektory právě HDMI – High Definition Media Input. Tohle rozhraní bylo vyvinuto spojením hned několika firem, konkrétně Sony, Sanyo a Toshiba. HDMI konektory dokáží přenášet nekomprimovaný obraz a audio na počítačové monitory, externí monitory, televize či třeba DVD a Blu-ray přehrávače. Současné HDMI se však od toho prvního dosti liší. Nejnovější verzí tohoto konektoru je ta s označením HDMI 2.1, která spatřila světlo světa před třemi roky. Díky této nové verzi mohli uživatelé přenášet 8K obraz (z původního 4K rozlišení), šířka pásma byla poté zvýšena až na 48 Gbit/s. HDMI kabely jsou zpětně kompatibilní, takže můžete využívat nejnovější kabely i u starších zařízení se starší verzí HDMI. Konektor HDMI využívá stejné standardy jako DVI, díky čemuž jsou tyto konektory při použití redukce navzájem kompatibilní a navíc k tomu nedochází ani ke zhoršení kvality obrazu. DVI však oproti HDMI nepodporuje přenos zvuku. Momentálně jsou nejrozšířenější tři varianty HDMI – typ A je klasický plnohodnotný konektor HDMI, typ C alá Mini-HDMI je poté často využíván na tabletech či laptopech, nejmenší Micro-HDMI (typ D) poté najdete na vybraných mobilních zařízeních.

DisplayPort

DisplayPort je digitální rozhraní, za kterým stojí Video Electronics Standards Association (VESA). Je určený pro přenos videa a zvuku, svým způsobem je velmi podobný konektoru HDMI. DisplayPort 2.0 podporuje maximální rozlišení 8K a HDR, zároveň je DisplayPort často používán k propojení několika externích monitorů, a to kvůli jednoduchosti. Konektory HDMI a DisplayPort jsou však určené pro odlišené segmenty trhnu. Zatímco HDMI je určené především pro domácí „zábavné“ zařízení, DisplayPort je sestrojen především k propojování výpočetní techniky s monitory. Vzhledem k podobným vlastnostem lze i v tomto případě DisplayPort a HDMI „zaměnit“ – stačí využít Dual-Mode DisplayPort adaptér. Pomocí konektorů Thunderbolt či Thunderbolt 2 na Macích můžete využít mini DisplayPort (pro výstup videa) – naopak samozřejmě nikoliv (tzn. Mini DisplayPort -> Thunderbolt).

Thunderbolt

Rozhraní Thunderbolt nalezneme především u počítačů od společnosti Apple, tzn. u iMaců, MacBooků, apod. Intel na tomto standardu spolupracoval právě s jablečnou společností. První verze tohoto konektoru si odbyla svou premiéru již v roce 2011 při představení MacBooku Pro. Kromě toho, že dokáže Thunderbolt sloužit jakožto video konektor, tak toho umí ještě o mnoho více. Thunderbolt kombinuje PCI Express a DisplayPort, zároveň dokáže dodávat stejnosměrný proud. Díky tomu můžete pomocí jednoho kabelu propojit až 6 různých zařízení. Aby to nebylo tak jednoduché, tak je Thunderbolt 3 kompatibilní s USB-C – tyto standardy se však kvůli svým odlišnostem nesmí zaměňovat. USB-C je oproti Thunderboltu 3 slabší a pomalejší. Pokud tedy máte na vašem zařízení Thunderbolt 3, tak k němu můžete s plnou funkčností připojit USB-C kabel, naopak to však není možné.

.