Zavřít reklamu

Co víc je mobilní telefon než právě telefon? Moderní smartphony zastupují mnoho jednoúčelových zařízeních, mezi které samozřejmě patří i fotoaparáty. Od příchodu iPhonu 4 si pak musí jejich sílu uvědomovat každý, protože to byl právě ten telefon, který do značné míry redefinoval mobilní focení. Nyní zde máme kampaň Shot on iPhone, která by se ale přece jen mohla posunout o něco dál. 

Právě iPhone 4 už nabízel takovou kvalitu fotografií, že v kombinaci s vhodnými aplikacemi vznikl pojem iPhoneography. Kvalita samozřejmě nebyla ještě na takové úrovni, ale různými editacemi vznikly z mobilních fotek nezaměnitelné snímky. Samozřejmě za to mohl Instagram, ale také tehdy populární Hipstamatic. Jenže od té doby se toho hodně změnilo, a samozřejmě za to mohou i sami výrobci, kteří se snaží své zařízení neustále vylepšovat, a to právě i s ohledem na jejich fotografické dovednosti.

Apple nyní opět vyzdvihuje funkce fotoaparátu iPhonu 13 v rámci své tradiční kampaně „Shot on iPhone“. Tentokrát společnost na YouTube sdílela krátký film (a také making of video) „Life is But a Dream“ jihokorejského režiséra Park Chan-wooka, který byl samozřejmě celý natočen na iPhone 13 Pro (s množstvím příslušenství). Nicméně toto už není ničím jedinečné, protože poté, co se snímky z mobilních telefonů objevili na titulcích časopisů, se iPhonem natáčí i celovečerní filmy, ne jen podobné dvacetiminutové. Ostatně sám režisér tohoto počinu má za sebou již několik nezávislých filmů, které právě na iPhone nahrával. Samozřejmě se zde vzpomíná i funkce filmařského režimu, který je dostupný výhradně v řadě iPhonů 13.

Filmed on iPhone 

Jenže fotografie a video je hodně rozdílný žánr. Apple oba hází do jednoho pytle právě pod svou kampaň Shot on iPhone. Upřímně řečeno ale filmaře příliš nezajímají fotografie, protože on se soustředí na pohybující se obrázky, ne ty statické. Tím, že má navíc Apple s kampaní úspěch, přímo by se nabízelo tyto „žánry“ separovat a vyřezat z toho ještě více.

Konkrétně řada iPhonů 13 udělala v nahrávání videa skutečně velký skok. Samozřejmě za to může filmařský režim, i když videa s rozostřeným pozadím umí nahrávat mnoho zařízení s Androidem, žádné to nedělá tak elegantně, snadno a dobře právě jako nové iPhony. A k tomu zde máme ProRes video, které je dostupné výhradně u iPhonů 13 Pro. I když se v aktuální řadě vylepšovalo i po stránce fotografie (fotografické styly), právě video funkce si uzmuly veškerou slávu.

Uvidíme, co Apple vymyslí v iPhonech 14. Jestli nám totiž přinese 48MPx, má zde mnoho prostoru pro svá softwarová kouzla, která mu jdou více než dobře. Pak už mu nebude nic bránit v tom, uvést v Apple TV+ originální snímek ze své produkce, natočený na své vlastní zařízení. Byla by to reklama jako blázen, jen je otázka, jestli by pro toto právě nebyla kampaň Shot on iPhone již poněkud malá. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.