Zavřít reklamu

Nové operační systémy Applu jsou za rohem. To tedy alespoň jejich představení, protože ostrých verzích se dočkáme až na podzim. Spekulace nabírají na obrátkách a jedny hovoří i o tom, že by se měl více sjednotit design macOS a iOS. Je to ale dobrý nápad? 

Operační systém iOS dostal poslední skutečně velký redesign s iOS 7, což už je opravdu hodně dávno. Od té doby se jen sem tam změní nějaká drobnost. Operační systém macOS pak doznal několika změn zejména v souvislosti při přechodu čipů z Intelu na ARM, tedy Apple Silicon. V macOS Big Sur se tak mírně změnily nějaké ikony a grafické prvky. Oba systémy jsou ale pořád odlišné. Na sjednocení designu se pak dá dívat dvěma pohledy.

Z iOS na macOS 

Jste-li uživateli iPhonů a počítač Mac ještě nemáte, tak pokud by macOS získal vzhled bližší iOS, mělo by to pro vás jisté výhody. Ihned byste v jeho prostředí byli jako doma. Ne tedy, že by těch vizuálních odlišností bylo tolik, ale přece jen zde jsou. Jinak vypadají některé ikony, Ovládací centrum nebo Předvolby systému, které „suplují“ Nastavení v iOS atd. Samozřejmě si je jen stěží spletete, protože Zprávy, Hudba, nebo Safari vypadají hodně podobně. Při bližším zkoumání jsou ale prostě jiné.

Monterey ikony

MacOS je více plastický, iOS se pořád drží flat designu. Pro designem posedlý Apple je to pak trochu zvláštní, že dosud nedokázal tak základní věci sjednotit. Ostatně právě Macy se poslední dobou začínají od systému iPhonů více odklánět. Protože ale iPhony na světě vlastní více uživatelů, dávalo by smysl, že by Apple změnil spíše macOS k jeho obrazu.

Z macOS na iOS 

Pokud mají počítače Mac nyní udávat směr, může se Apple snažit tlačit více tyto prvky i do uživatelů iPhonů a mírně jim tak podsouvat jejich vzhled. Znamenalo by to, že bychom se mohli dočkat redesignování několika základních ikon. Např. Kalendář by mohl obsahovat horní červený pruh s označením měsíce namísto dne, jako je tomu nyní v iOS. Bublina ve Zprávách by byla více plastická, což by platilo i o ikoně App Storu nebo Hudby. Kontakty na Macu pak jsou vizuálně hodně jiné a pořád jistým způsobem odkazují ke skeumorfismu známému před iOS 7. Ovládací centrum na iOS je pak trestuhodně nevyužité a hodně se volá po jeho změně, minimálně s ohledem na lepší reorganizaci jeho nabídek a možnosti přístupu aplikací třetích stran.

MacOS je ale dospělý operační systém, který přece jen nabízí o poznání více možností než iOS. Jenže i vizuálním sjednocením by mohli mnozí uživatelé od mobilního systému očekávat ty stejné možnosti, jaké jim nabízí desktopový systém. Apple by tím na sebe mohl ušít bič v tom ohledu, že by se na něho mohla snést vlna kritiky, proč dvě vizuálně stejné aplikace neposkytují ty samé možnosti a funkce na obou platformách. Od iOS 16 se nečeká žádný razantní redesign, takovéto sjednocení vzhledu ale úplně vyloučeno není. Jak to dopadne, se dozvíme už brzy. Úvodní keynote k WWDC22 je totiž naplánována už na pondělí 6. června.

.