Zavřít reklamu

Apple oznámil, že od 6. do 10. června proběhne jeho WWDC22, tedy vývojářská konference, kdy hned v pondělí uspořádá tradiční úvodní Keynote s prezentací chystaných novinek. Celá tato událost je primárně o softwaru, protože Apple zde představuje nové operační systémy pro svá zařízení. A letos tomu nebude jinak. 

Apple s železnou pravidelností rok co rok představuje své nové operační systémy, které také dostávají další a další pořadové číslo. Řekne mnoho novinek, které také obvykle názorně předvede a zmíní, jak je vlastně máme používat. Pak už přicházejí vývojářské a veřejné beta verze s tím, že na podzim se obvykle dočká i široká veřejnost. Jak je ale poslední dobou zvykem, hlavní vydání s sebou nenese mnohé prezentované funkce, které jsou obvykle i poměrně stěžejní.

Přání číslo 1 

Doba je uspěchaná, technologie ženou kupředu, a operační systémy musí neustále kynout do počtu svých funkcí, aby lákaly uživatele k aktualizacím. Strategie je to jasná, ale v poslední době u Applu trochu děravá. Ať už se budeme bavit o iOS nebo macOS, tak na loňském WWDC představil mnoho funkcí, kterých jsme se dočkali až relativně nedávno a málem to vypadalo, že se jich nakonec nedočkáme vlastně vůbec (univerzální ovládání).

Společnost tedy ukázala, co nové systémy přinesou, pak je vydala, ale ony funkce přidávala až s desetinovými aktualizacemi. Vůbec bych se na Apple nezlobil, kdyby přešel na jinou strategii. Ať nám představí třeba iOS, a to klidně bez nesmyslného pořadového čísla nekorespondujícího s žádnou řadou zařízení, na kterých poběží, řekne 12 stěžejních funkcí a rovnou zmíní, že každá přijde s jednou desetinovou aktualizací. My budeme mít line-up na rok dopředu a Apple bude mít dostatečný manipulační prostor k tomu funkce postupně ladit. Ano, vím, je to skutečně zbožné přání.

Přání číslo 2 

Velikost aktualizací, které s novými verzemi systému přicházejí, jsou skutečně obrovské. Pokud neaktualizujete automaticky a máte pomalé připojení, trvá skutečně dlouhou dobu, než se aktualizace stáhne. Druhou věcí je pak samotný proces instalace, kdy zařízení nemůžete používat. Je to poměrně otravné, protože i samotný proces trvá nějakou dobu a pokud tedy aktualizujete ručně, můžete na displej zařízení jen tupě zírat a sledovat, jak se procesní linka naplňuje, než dojde ke zdárnému konci. Kdyby tedy probíhaly aktualizace na pozadí, bylo by to opravdu přínosné. I zde jsou ale mé naděje poměrně nulové. 

Přání číslo 3 

Apple hodně ztrácí v aktualizacích svých aplikací. Tam, kde je vývojář schopen reagovat okamžitě, Apple své tituly aktualizuje až s operačním systémem. Přitom aplikace samotné jsou součástí App Store, takže kdyby chtěl, mohl by je aktualizovat skrze něho. Je to trošku nelogický postup, když nám pak v aktualizaci celého systému popisuje, jakou novinku přidal do jaké aplikace. Změna tohoto procesu by pak přinesla jistě jen výhody. Úplně nereálné to není. Na stupnici od 0 do 10 bodů, kdy 10 znamená, že Apple na toto skutečně přistoupí, bych to viděl tak na dvojku.

Přání číslo 4 

Všemi jablíčkáři nenáviděný Android má mnoho funkcí, kterými iOS nedisponuje a obráceně. Všichni se ale jistě shodneme na tom, že takový manažer zvuků je určitě přínosná věc. Se zvýšením nebo snížením hlasitosti vám na Androidu vyjede ukazatel, podobně jako na iOS, jen s tím rozdílem, že zde si jej můžete rozkliknout a definovat hlasitost systému, oznámení, vyzvánění a médií. Na iOS nic takovému nemáme, přitom je to taková drobnost, která by zásadně zvedla komfort používání. A pokud nikde jinde, zde by Apple mohl skutečně překvapit. Věřím si v tom na takových 5 bodů.

Co dál? Samozřejmě stabilita na úkor nových funkcí, trestuhodně nevyužitý prostor na iOS klávesnici, nemožnost používat iPhony ve verzích Max na šířku v zobrazení plochy a další a další drobnosti, které by nemusely být takový problém opravit či odladit, a přitom by tolik pomohly. 

.