Zavřít reklamu

Zálohování je pro naše data nesmírně důležité a rozhodně bychom jeho důležitost neměli podceňovat. Stačí totiž jedna nehoda a bez zálohy tak můžeme přijít prakticky o všechno a to včetně rodinných fotografií, kontaktů, důležitých souborů a dalších. V dnešní době pro tyto účely už naštěstí máme k dispozici hned několik povedených nástrojů. Například pro zálohování našich iPhonů se můžeme rozhodnout mezi využitím iCloudu, nebo počítače/Macu.

Pokud vás tedy zajímají rozdíly mezi těmito dvěma způsoby, pak by vám rozhodně neměly uniknout následující řádky. V tomto článku se totiž zaměříme na klady a zápory obou z možností a možná vám tak usnadníme rozhodování. V jádru ale stále platí jedna věc – nějaká záloha, ať už tedy na počítači či cloudu, je vždy mnohonásobně lepší než žádná.

Zálohování na iCloud

Tou bezesporu jednodušší variantou je zálohování iPhonu na iCloud. V takovém případě totiž k zálohování dochází zcela automaticky, aniž bychom se museli o cokoliv starat. Samozřejmě lze také spustit manuální zálohu, avšak ve většině případů to ani není potřeba. To je ostatně tou největší výhodou této metody – prakticky naprostá bezstarostnost. Telefon se díky tomu zálohuje sám v případech, kdy je uzamčen a připojen k napájení a Wi-Fi. Nutno také zmínit, že zatímco vůbec první záloha může zabrat pár minut, ty následující už na tom tak hrozně nejsou. Poté už se totiž ukládají jen nová či pozměněná data.

icloud iphone

S pomocí iCloudu si tak můžeme automaticky zálohovat nejrůznější data. Mezi ty můžeme zařadit historii nákupů, fotky a videa z nativní aplikace Fotky, nastavení zařízení, data aplikací, zálohy Apple Watch, organizace ploch, textové zprávy SMS a iMessage, vyzvánění a některé další, jako jsou například kalendáře, záložky v Safari a podobně.

Jenže je v tom i menší háček a jednoduše lze říct. Tato jednoduchost, kterou zálohování na iCloud nabízí, totiž něco stojí a není tak úplně zdarma. Apple totiž v základu nabízí jen 5GB úložiště, což na dnešní poměry rozhodně nestačí. V tomto ohledu bychom dokázali uchovat snad jen nutná nastavení a některé drobnosti v podobě zpráv (bez příloh) a dalších. Pokud bychom na iCloudu chtěli zálohovat skutečně všechno, hlavně tedy fotografie a videa, tak si budeme muset připlatit za větší tarif. V tomto ohledu se nabízí 50GB úložiště za 25 korun měsíčně, 200 GB za 79 korun měsíčně a 2 TB za 249 korun měsíčně. Plány s 200GB a 2TB úložištěm jdou naštěstí sdílet v rámci rodinného sdílení se zbytkem domácnosti a případně tak ušetřit.

Zálohování do PC/Macu

Druhou možností je zálohování iPhonu do PC (Windows) či Macu. V takovém případě je zálohování dokonce i rychlejší, jelikož se data ukládají pomocí kabelu a nemusíme se tak spoléhat na internetové připojení, avšak je tady jedna podmínka, která může spoustě lidem dnes činit problém. Logicky totiž telefon musíme připojit k našemu zařízení a nastavit synchronizaci ve Finderu (Mac), nebo v iTunes (Windows). Následně je nutné iPhone pro zálohování pokaždé připojit kabelem. A právě to může být pro někoho problém, jelikož lze na něco takového velice snadno zapomenout a klidně tak i několik měsíců nezálohovat, s čímž máme osobní zkušenosti.

iPhone připojený k MacBooku

Každopádně i navzdory této nepříjemnosti má tento způsob poměrně zásadní benefit. Kompletně celé zálohování tak máme doslova pod palcem a naše data nepouštíme nikam do internetu, což je vlastně o dost bezpečnější. Zároveň se ve Fineru/iTunes i nabízí možnost pro šifrování našich záloh heslem, bez kterých se k nim samozřejmě nikdo nedostane. Za zmínku také rozhodně stojí ještě jedna výhoda. V takovém případě se totiž zálohuje kompletně celé iOS zařízení, včetně všech aplikací a dalších drobností, kdežto při využití iCloudu dochází k zálohování jen důležitých dat. Na druhou stranu kvůli toho je třeba disponovat volným místem a použití Macu se 128GB úložištěm nemusí být úplně nejlepší volbou.

iCloud vs. PC/Mac

Pro kterou z možností se tedy rozhodnout? Jak už jsme uvedli výše, každá z nich má své klady i zápory a záleží už na každém z vás, která z variant je pro vás příjemnější. U použití iCloudu získáte velkou výhodu v tom, že vaše zařízení obnovíte i v případech, kdy budete na míle daleko od vašeho PC/Macu, což v opačném případě samozřejmě není možné. Je ale nutné počítat s nutností internetového připojení a pravděpodobně i vyššího tarifu.

.