Zavřít reklamu

Při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 nám Apple představil poměrně zásadní novinku v podobě Apple Silicon. Konkrétně totiž u svých počítačů začal ustupovat od procesorů od Intelu, které tak nahradil vlastním řešením postaveným na odlišné architektuře. Již z počátku Apple zmiňoval, že jeho nové čipy posunou Macy na zcela novou úroveň a přinesou zlepšení snad po všech směrech, a to konkrétně s ohledem na výkon i spotřebu.

Takováto změna ale není úplně jednoduchá. Právě proto drtivá většina jablíčkářů k oznámení této Apple Silicon přistupovala s opatrností. Není se vlastně ani čemu divit. Jak je u technologických společností zvykem, při představení lze přikrášlit prakticky cokoliv, a to včetně nejrůznějších grafů. Každopádně netrvalo to dlouho a dočkali jsme se i prvního tria Maců s čipem Apple Silicon, respektive Apple M1. Od té doby pak ještě vyšly čipy M1 Pro, M1 Max a M1 Ultra, čímž tak Apple pokryl nejen základní modely, ale zamířil i do high-end zařízení.

Příjemné překvapení pro všechny jablíčkáře

Jak už jsme uvedli výše, změna platformy není nikdy jednoduchá. To platí mnohonásobně tolik v případech, když dochází k nasazení vlastního čipu, který se světu ukazuje vůbec poprvé. Ba naopak. V takových případech se doslova počítá s nejrůznějšími komplikacemi, menšími chybami a jistou formou nedokonalosti. Dvakrát tolik to navíc platí v případě Applu, v jehož počítače mnoho lidí ztratilo důvěru. Když se totiž podíváme na Macy z let 2016 až 2020 (před příchodem M1), uvidíme v nich spíše zklamání způsobené přehříváním, slabým výkonem a ne zrovna hezkou výdrží baterie. Ostatně z tohoto důvodu se jablíčkáři rozdělili na dva tábory. V tom větším lidé počítali se zmiňovanou nedokonalostí Apple Silicon a velkou důvěru v přechod moc neměli, zatímco ostatní stále věřili.

Z tohoto důvodu pak představení Macu mini, MacBooku Air a 13″ MacBooku Pro řadě lidem vyrazilo dech. Apple totiž doručil přesně to, co při samotném představení slíbil – zásadní nárůst výkonu, nižší energetickou spotřebu a nadprůměrnou výdrž baterie. Jenže to byl jen začátek. Nasadit takový čip do základních Maců zase tak složité být nemuselo – navíc pomyslná laťka byla s ohledem na předchozí generace nastavena celkem nízko. Pravou zkouškou pro cupertinskou společnost bylo, zdali dokáže navázat na úspěch M1 a přijít s kvalitním čipem i pro high-end zařízení. Jak už jistě víte, následovala tedy dvojice M1 Pro a M1 Max, u kterých Apple znovu všechny šokoval samotným výkonem. První generaci těchto čipů pak gigant uzavřel letos v březnu představením počítače Mac Studio s čipem M1 Ultra – aneb tím nejlepším, co Apple Silicon může momentálně nabídnout.

Apple Silicon

Budoucnost Apple Silicon

Ačkoliv se Apple setkal s podstatně lepším startem Apple Silicon, než většina jablíčkářů očekávalo, tak stále nemá vyhráno. Původní nadšení už totiž lehce opadá a lidé si rychle zvykli na to, co jim nové Macy nabízejí. Nyní se tedy gigant bude muset poprat s o něco těžším úkolem – udržet krok. Samozřejmě je otázkou, jakým tempem se budou jablečné čipy posouvat nadále a na co se vlastně můžeme těšit. Jestliže nás ale Apple dokázal již tolikrát překvapit, lze počítat s tím, že se rozhodně máme na co těšit.

.